Blog
Grzejnik wodny
W artykule znajdziesz:
Grzejnik wodny
Grzejnik wodny - grzejnik przeznaczony do urządzeń centralnego ogrzewania, w których czynnikiem grzejnym jest woda. ulegająca ochłodzeniu w procesie oddawania ciepła (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grzęzy, gręzy - ciężarki metalowe lub ceramiczne używane do obciążania (ugrzęźlania) narzędzi rybackich.
Grzmot - meteo. efekt akustyczny (suchy trzask lub głuche dudnienie) towarzyszący wyładowaniu elektrycznemu w atmosferze.
Grzyb atomowy - chmura tworząca się zaraz po wybuchu jądrowym naziemnym, przypominająca swym charakterystycznym kształtem olbrzymi grzyb, składająca się z bardzo drobnych pyłów i aerozoli radioaktywnych, powstałych z odparowanych materiałów oraz materiałów wciągniętych przez bardzo silny prąd wstępujący (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Grzyb budowlany - grupa grzybów klasy podstawczaków, które powodują rozkład drewna w budynkach, konstrukcjach kopalnianych, mostowych i nawierzchni kolejowych.
Grzybek zaworu - zawieradło zaworu wzniosowego mające postać grzybka składającego się z trzonka zakończonego talerzykiem, który ma na obwodzie gładką powierzchnię (zwykle stożkową), szczelnie przylegającą do powierzchni gniazda zaworu Gs - gaus.
Grzywacz - fala morska z białym, załamującym się grzebieniem.
Guanidyna, H2N-C(: NU) NH2 - pochodna mocznika mająca grupę iminową zamiast atomu tlenu; bezbarwne kryształy, bardzo higroskopijne. rozpuszczalne w wodzie i alkoholu, o własnościach silnie zasadowych; g. jest stosowana do syntezy organicznej (uprawnienia budowlane).
Guanina, CMUONU - 2-amino-6-hydroksypuryna. zasada organiczna wchodząca w skład kwasów nukleinowych oraz występująca w odchodach zwierząt i ptaków; igły nierozpuszczalne w wodzie, trudno rozpuszczalne w alkoholu i eterze; g. jest stosowana w badaniach biochemicznych.
Guano - skała osadowa fosforanowa utworzona na lądzie z odchodów ptaków, stanowiąca mieszaninę fosforanów, azotanów, węglanów i różnych związków ogranicznych.
Gudron - ciekła pozostałość po destylacji próżniowej ropy naftowej; w wyniku dalszego przerobu otrzymujemy z g. benzynę i inne paliwa płynne, produkty bitumiczne itd.
Gujot - ocean, góra podwodna o charakterystycznym płaskim wierzchołku.
Guma - produkt wulkanizacji kauczuku naturalnego lub syntetycznego, odznaczający się dużą elastycznością; własności g. zależą w znacznej mierze od ilości i rodzaju składników zmieszanych z kauczukiem; istnieją mieszanki bogate, zawierające oprócz kauczuku tylko odpowiednią ilość przyspieszaczy, aktywatorów i siarki, stosowane np. na nici gumowe, oraz mieszanki zawierające dużą ilość wypełniaczy, które je utwardzają (np. mieszanka na g. podeszwową) (program egzamin ustny).
Guma arabska
Guma arabska - wysuszona wydzielina (sok) niektórych drzew z rodzaju akacji, która stanowi mieszaninę kwaśnych soli kwasów arabinowych.
garbników, fermentów i cukrów; g.a. jest substancją stałą o zabarwieniu od bursztynowego do brunatnego, kruchą, bez zapachu, rozpuszczającą się w wodzie i glicerynie; g.a. stosuje się przede wszystkim do wyrobu klejów oraz jako dodatek do niektórych farb i tuszów retuszerskich.
Guma bezsiarkowa - guma z kauczuku naturalnego lub syntetycznego, przy produkcji której jako środka wulkanizującego użyto innego materiału niż siarka (np. tiuramu).
Guma brytyjska - gatunek dekstryny otrzymywany przez prażenie skrobi najczęściej kukurydzianej; g.b. stosowana głównie jako zagęstnik przy wyrobie farb drukarskich w przemyśle włókienniczym.
Guma gąbczasta - guma miękka porowata, łatwo nasiąkająca wodą (pochłania powyżej 50% wody), otrzymywana przez wulkanizację silnie uplastycznionego kauczuku naturalnego lub syntetycznego, zawierającego substancje porotwór jest stosowana w tapicerstwie oraz do celów technicznych (opinie o programie).
Guma izolacyjna - guma do wyrobu izolacji kabli elektrycznych, wolna od zanieczyszczeń mechanicznych, zwłaszcza przewodzących, elektrolitów i substancji higroskopijnych.
Guma mikroporowata, mikroguma - elastyczny, porowaty material, otrzymywany różnymi metodami z elastomerów dających się wulkanizować; g.m. ma na ogół bardzo drobne pory, otwarte, zamknięte lub mieszane; stosowana m.in. do wyrobu podeszew, obcasów, uszczelek, płyt izolacyjnych.
Guma naturalna - gęsty wyciek z uszkodzonych miejsc pni i gałęzi niektórych drzew owocowych; stosowana do wyrobu farb artystycznych, kredek pastelowych, kosmetyków itp.
Guma ognioodporna - guma trudno palna z kauczuku polichloroprenowego lub polichlorku winylu zmiękczonego fosforanem trójkrezylowym; jako napełniacz stosowany jest głównie kaolin i ziemia okrzemkowa, niekiedy dodaje się substancji tłumiących ogień; g.o. stosowana jest do wyrobu izolacji kablowych, płyt podłogowych, w zakładach przemysłowych itp.
Guma ołowiowa - guma zawierająca ołów zwiększający jej zdolność pochłaniania promieniowania rentgenowskiego, służąca do sporządzania elastycznych osłon.
Guma przewodząca* - guma, której rezystywność nie przekracza 5 • 10 ii m stosowana na powłoki ekranujące i przewodzące elektrycznie.
Guma siarkowa* - guma z kauczuku naturalnego lub syntetycznego, przy produkcji której jako środka wulkanizującego użyto siarki (segregator aktów prawnych).
Guma tragakantowa —» tragant.
Gumidragan —* tragant.
Gumiguta — barwna gumożywica, otrzymywana przez odparowanie soku mlecznego uzyskanego z niektórych gatunków drzew rodzaju Garcinia, stosowana w malarstwie artystycznym jako farba akwarelowa oraz do wyrobu pokostów, lakierów i tuszów.
Gumolit - wykładzina podłogowa dwuwarstwowa, o podkładzie z gumy czarnej i wierzchniej warstwie barwnej grubości 1-2 mm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32