Blog

15.11.2022

Intensywne fale dźwiękowe

W artykule znajdziesz:

Intensywne fale dźwiękowe

Charakterystykę współczynnika pochłaniania prototypowego ustroju płytowego określa się najczęściej doświadczalnie w warunkach laboratoryjnych. Ustroje membranowe wykonuje się z tkaniny, skóry lub tworzywa sztucznego naciągniętego na sztywnej ramie. Przestrzeń wewnątrz ustroju jest wypełniana od środka materiałem dźwiękochłonnym. Ustrój taki chłonie lepiej dźwięki o częstotliwości mniejszej, i to w szerszym paśmie częstotliwości, niż ustrój płytowy (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przeciwieństwie do neutralnych, ustroje przestrzenne selektywne pochłaniają szczególnie intensywnie fale dźwiękowe w określonym zakresie częstotliwości. Ustroje tego typu są wykonywane z perforowanych twardych płyt, sklejki, a nawet aluminiowej blachy i wyłożone od wewnątrz warstwą materiału dźwiękochłonnego, np. waty (wnętrze ustroju może być puste). Przy takiej konstrukcji powietrze w otworkach korpusu ustroju porusza się wskutek zmian przekroju z dużą prędkością, stanowiąc czynną masę akustyczną; straty mechaniczne przy przepływie przez warstwę porowatego materiału dźwiękochłonnego tworzą oporność akustyczną, powietrze wewnątrz ustroju działa jako podatność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kształt i wymiary ustroju oraz wielkość i liczba otworków decyduje o zakresie częstotliwości, w którym dźwięk będzie przez dany typ ustroju najintensywniej pochłaniany. Im większy jest współczynnik pochłaniania dźwięku materiału użytego do budowy ustroju. Ponieważ ustroje przestrzenne pochłaniają dźwięk skuteczniej niż płaska powierzchnia przykryta materiałem lub płaskim ustrojem dźwiękochłonnym, przy odpowiednim doborze wymiarów oraz prawidłowej konstrukcji mogą one wykazywać jednostkowy współczynnik pochłaniania większy od jedności (uprawnienia budowlane).

Przekrój poprzeczny ustroju przestrzennego belkowego, produkowanego seryjnie w NRD; ma on szerokość 330 mm, wysokość 290 mm, długość może być dobierana dowolnie w granicach do 3000 mm. Zewnętrzna powierzchnia ustroju jest wykonana z perforowanej folii o grubości 0,3-H0,4 mm, przy czym pole powierzchni wszystkich otworów perforacji zajmuje ok. 10% pola całej powierzchni zewnętrznej. Wnętrze jest napełnione okruchami z pianizolu. Ustroje takie podwiesza się bezpośrednio pod sufitem lub w pewnej odległości od sufitu, np. 1 m (program egzamin ustny).

Może być również regulowana odległość pomiędzy poszczególnymi pasami ustrojów. Charakterystyki współczynnika pochłaniania dźwięku a w funkcji częstotliwości, dla różnych położeń poszczególnych ustrojów; z rysunku wynika, że współczynnik a osiąga optymalne wartości powyżej 400 Hz. Podwieszenie poszczególnych ustrojów w pewnej odległości od sufitu oraz zmniejszenie wymiaru b między nimi powoduje zwiększenie wartości tego współczynnika. Przy odległości 1 m od sufitu i 450 mm między sąsiadującymi ze sobą rzędami ustrojów współczynnik ten osiąga wartość a 1,6 (opinie o programie).

Jak widać z podanego przykładu, ustroje dźwiękochłonne przestrzenne odznaczają się dużym współczynnikiem pochłaniania, przy czym stosunek zdolności pochłaniania do masy jest dla tego typu ustrojów co najmniej cztery razy większy w porównaniu ze zwykłym materiałem lub ustrojem dźwiękochłonnym płaskim. Zastosowanie ustrojów przestrzennych może być specjalnie skuteczne wtedy, gdy powierzchnia stropu pomieszczenia jest gładka (segregator aktów prawnych).

W Polsce są produkowane seryjnie ustroje przestrzenne półsztywne typu „deska” wykonane w kształcie prostopadłościanu foremnego, którego osłonę stanowi folia polietylenowa, natomiast wnętrze jest wypełnione płytą z wełny mineralnej lub włókna szklanego. Producentem są Poznańskie Zakłady Korkowe.

Po zagospodarowaniu danego pomieszczenia przemysłowego, a więc po umieszczeniu w nim maszyn, założeniu różnego typu instalacji i wprowadzeniu ludzi, którzy zajmą określone stanowiska robocze, chłonność akustyczna pomieszczenia zwiększa się (promocja 3 w 1). Według J. Gobera średnia wartość współczynnika pochłaniania przeciętnej hali fabrycznej pustej wynosi a*r<0,l, natomiast w pełni wyposażonej i po uruchomieniu w niej produkcji wartość tego współczynnika zwiększyła się do 0,1-0,2. Wartości te są większe od wartości współczynników pochłaniania a materiałów przeważnie stosowanych na ściany i sufity hal produkcyjnych, a to wskutek obecności wewnątrz pomieszczenia urządzeń, przedmiotów i ludzi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami