Blog

Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 2
23.07.2018

Inwestycje zagrożone przez zjawiska naturalne

W artykule znajdziesz:

Inwestycje zagrożone przez zjawiska naturalne

Inwestorzy, którzy decydują się na inwestycje na terenach zagrożonych przez osuwiska gruntu lub lawiny skalne i śnieżne, bardzo ryzykują.
Polska nie należy co prawda do krajów, w których naturalne osuwiska skalne lub powodzie zdarzają się często. Jednak są rejony, gdzie takie naturalne zjawiska pojawiają się. Inwestorzy wciąż bardzo rzadko korzystają z opinii geologów, dlatego też straty wynikające z powierzchniowych ruchów mas ziemi są czasami ogromne. Wciąż rozwija się budownictwo i infrastruktura komunikacyjna na stokach, które są zagrożone przez osuwanie się mas ziemi. Uważa się, że zbudowanie domu w takim rejonie to ogromna gratka, ładne widoki i wspaniała okolica do zamieszkania. Zapomina się, że wszelkiego rodzaju budowle na stokach mogą ulec zniszczeniu. Dobrze by było gdyby przed decyzją rozpoczęcia budowy, zasięgnąć informacji o badaniach gruntu. Osuwiska gruntu i lawiny skalne i śnieżne, najczęściej powstają w rejonie Karpat.

Uprawnienia budowlane

Zdarzają się jednak osuwiska gruntu w dolinach rzek, na wybrzeżu Bałtyku oraz tam, gdzie rzeki utworzyły głęboko wcięte doliny o bardzo stromych zboczach. Czyli w miejscach o bardzo atrakcyjnym położeniu budynku mieszkalnego. Zjawiskowi osuwisk sprzyja budowa geologiczna danego terenu, duża siła erozyjna rzek, katastrofalne opady deszczu oraz działania ludzkie i dynamika rzeźby górskiej. Można inwestować w takie rejony, jednak trzeba liczyć się z ryzykiem i dobrze jest przeprowadzić wszelkie badania geologiczne gruntu przed rozpoczęciem inwestycji. Osuwisk zatrzymać się nie da, ale można zminimalizować ilość ich występowania na danym terenie. Tworzone są więc systemy ostrzegania przed lawinami i osuwiskami. Ponadto dzisiaj geolodzy posiadają już ogromną wiedzę i mają super nowoczesny sprzęt. Dzięki takim nowościom i udoskonaleniom dzisiaj w miejscach, gdzie 40 lat temu były osuwiska powstają domy, którym nie zagraża już prawie nic. Osuwiska, powodzie czy lawiny to zjawiska naturalne, z żywiołem trudno jest walczy i jeszcze trudniej jest mu się przeciwstawiać.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 7 Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 8 Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 9
Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 10
Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 11 Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 12 Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 13
Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane – przebieg zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami