Blog

16.05.2023

Rozstawienie hydrantów pożarowych

W artykule znajdziesz:

Rozstawienie hydrantów pożarowych

Woda z odwodnienia może być odprowadzana bezpośrednio do kanału, pod warunkiem zastosowania syfonu. Jeżeli w pobliżu nie ma kanału lub jeśli magistrala położona jest niżej niż kanał, odwodnienie doprowadza się do studzienki, z której wodę odpompowuje się. Hydranty pożarowe są to punkty czerpalne o wydajności potrzebnej do gaszenia ognia przez straż pożarną. Mogą one być wykorzystywane również do takich celów, jak płukanie i odpowietrzanie przewodów, mogą służyć również do doraźnego poboru wody przeznaczonej do płukania kanałów, oczyszczania miasta oraz zaopatrywania w wodę placów budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozstawienie hydrantów pożarowych należy projektować w oparciu o obowiązujące przepisy Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30.03.1973 (Dz. U. nr 11, poz. 85.).

Hydranty na przewodach rozdzielczych należy umieszczać według następujących zasad:

  • w każdym wysokim punkcie profilu podłużnego przewodu, a także w najwyższym punkcie odcinka wydzielonego zasuwami,
  • między hydrantami powinny być zachowane przepisowe odległości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Według cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych hydranty powinny być rozmieszczone wzdłuż dróg i ulic oraz blisko skrzyżowań; odległość między hydrantami nie może przekraczać 100 m, a na terenach nie zabudowanych 150 m. Ponadto hydranty powinny się znajdować w miejscach łatwo dostępnych (uprawnienia budowlane).

Pod względem konstrukcyjnym hydranty poziome można podzielić na: podziemne (płytkie i głębokie) i nadziemne. W Polsce produkowane są tylko hydranty podziemne płytkie o średnicach 80 i 100 mm, do zagłębień 1,8 i 1,5 m oraz hydranty nadziemne o średnicach 80 i 100 mm, do zagłębień 1,8 m i 1,5 m (program egzamin ustny).

Przy projektowaniu uzbrojenia sieci wodociągowej wydajność hydrantów przyjmuje się w zasadzie równą 10 1/s, aczkolwiek jest ona zależna od ciśnienia panującego w sieci. Zdroje uliczne służą do bezpośredniego czerpania wody na terenach wyposażonych w sieć wodociągową, lecz nie posiadających podłączeń do budynków (opinie o programie).

Rozstaw zdrojów ulicznych

Rozstaw zdrojów ulicznych instalowanych na stałe nie może przekraczać 50-75 m. Jeżeli zaopatrzenie w wodę za pomocą zdrojów jest rozwiązaniem prowizorycznym do czasu wykonania połączeń domowych, wówczas zdroje ustawia się w odległościach 200-300 m przy założeniu, że maksymalna odległość od budynku do zdroju nie przekroczy 100-150 m. Wydajność zdroju powinna wynosić ok. 1 1/s (segregator aktów prawnych).

Odpowietrzniki służą do usuwania powietrza z przewodów wodociągowych w czasie ich napełniania, usuwania powietrza wydzielającego się z wody w czasie pracy przewodu oraz odprowadzania powietrza w czasie jego opróżniania.

Odpowietrzniki należy umieszczać tylko na przewodach tranzytowych i rozdzielczych o średnicach większych od 250 mm w wysokich punktach przewodu, a także w najwyższych punktach przed zasuwą przedziałową. Jeżeli zasuwa przedziałowa jest w punkcie grzbietowym, to odpowietrzniki powinny być po obu jej stronach. Na odgałęzieniach do odpowietrznika należy umieszczać zasuwę.

W Polsce produkowane są trzy rodzaje odpowietrzników: jedno-, dwu- i trzykulowe, o średnicach 25-t-IOO mm, które mogą być instalowane na przewodach o średnicach 250-M200 mm. Zasadniczo odpowietrzniki należy umieszczać w studzienkach typowych.

Wydłużki (kompensatory) stosuje się tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wydłużenia się przewodów, mogące spowodować ich wybrzuszenie i pęknięcie, a więc w zbiornikach wieżowych lub terenowych, pompowniach, obudowach studni itp. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje wydłużek: sprężyste i dławnicowe. Produkowane są wydłużki dławnicowe, żeliwne o średnicach 40-600 mm (promocja 3 w 1).

Likwidatory uderzeń hydraulicznych. Uderzenia hydrauliczne powstają w rurociągach na skutek nagłego zwiększenia lub zmniejszenia prędkości przepływu cieczy przy zamknięciu zasuwy wbudowanej w rurociąg odprowadzający wodę ze zbiornika lub zasuwy na rurociągu tłocznym za pompą.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami