Blog

Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 2
10.01.2019

Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna?

W artykule znajdziesz:

Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna?

Odpowiednia hydroizolacja fundamentów pozwala uniknąć problemów z wilgocią w trakcie późniejszej eksploatacji budynku. Izolacje przeciwwilgociowe nazywane są izolacjami lekkimi – ich zadaniem jest ochrona elementów konstrukcji budowlanej przed wodą, która nie wywiera ciśnienia (program na komputer). Można je stosować wtedy, gdy grunt przepuszcza wodę – oznacza to, że woda spadowa łatwo wsiąka w podłoże i nie podlega spiętrzeniu, a poziom wód gruntowych w czasie opadów nie sięga wyżej niż do ław fundamentowych. Taka izolacja wykazuje odporność na wilgoć podciąganą kapilarnie oraz wsiąkającą wodę opadową. Izolacje przeciwwilgociowe zaleca się stosować na fundamentach umiejscowionych wyżej niż poziom wody gruntowej oraz na elementach, które są narażone na okresowy kontakt z wodą. Izolacje lekkie pionowe wykonuje się z emulsji lub roztworów asfaltowych (program na telefon). Czasem wykorzystuje się także lepik lub papę, którą przykleja się do podłoża lepikiem. Izolacje poziome podposadzkowe wykonywane są z folii lub papy, a izolacje na ławach wyłącznie z papy (promocja 3 w 1).

Poziom wód gruntowych

Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 3W przypadku, gdy przy intensywnych opadach, woda ulega spiętrzeniu lub poziom wód gruntowych ulega podniesieniu, konieczne jest wykonanie drenażu (program na egzamin ustny). Innym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji przeciwwodnej, która nazywana jest ciężką. Należy ją wykonać wtedy, gdy poziom wody gruntowej sięga powyżej fundamentów – budynek stoi wówczas w wodzie. W takiej sytuacji domu z piwnicą nie należy wznosić na ławach, ale na płycie fundamentowej. Izolacje ciężkie są wykorzystywane wtedy, gdy dochodzi do parcia wody na elementy konstrukcyjne budynku (segregator). Wówczas warunki są niekorzystne, dlatego konieczne jest zastosowanie materiałów o wysokiej jakości i odpowiednich parametrach.
Znakomitym rozwiązaniem w przypadku izolacji ciężkich są masy polimerowo-bitumiczne (KMB) oraz mikrozaprawy uszczelniające (szlamy). Z materiałów rolowych najlepiej do wykonania izolacji przeciwwodnej nadają się termozgrzewalne papy polimerowo-asfaltowe i membrany bitumiczne samoprzylepne (opinie).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 8 Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 9 Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 10
Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 11
Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 12 Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 13 Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 14
Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakterystyka wysuszonej masy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami