Blog
Izolacje stropodachów
W artykule znajdziesz:
Izolacje stropodachów
Izolacje stropodachów i tarasów oraz podpiwniczonych dziedzińców pracują w nieco odmiennych warunkach niż izolacje innych obiektów.
Przy tarasach stosuje się zwykle posadzkę (o nieznacznej grubości konstrukcyjnej), która nie zapewnia prawie żadnego docisku izolacji. Odpływ wody, zwłaszcza przy wadliwym rozwiązaniu, jest utrudniony, ponieważ spadki na tarasach są zwykle niewielkie, gdyż wynoszą 1-2% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Istnieją więc warunki sprzyjające pęcznieniu i gniciu izolacji. Jeżeli warstwa posadzki jest w ten sposób skonstruowana, że podczas opadów atmosferycznych zatrzymuje się na niej przez dłuższy czas pewna ilość wody (nawet w przypadku gdy izolacja ma dostateczne spadki i w żadnym miejscu nie ma wgłębienia bez odpływu), to woda ta w czasie mrozów zamarza. Wówczas wskutek niszczącego działania zamarzającej wody zarówno posadzka, jak i izolacja ulegają uszkodzeniu i zniszczeniu. Jeśli ponadto woda zamarza we wgłębieniach, to jej działanie destrukcyjne jest jeszcze większe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Izolacje podlegają bardzo znacznym wahaniom temperatury od -20 do -50°C (a czasami do 70°C), powinny być zatem wykonywane z materiałów odpowiedniej jakości, aby nie stawały się kruche i łamliwe w niskich temperaturach i nie uległy zbytniemu mięknieniu w wysokich temperaturach.
W omawianych warunkach mogą być użyte lepiki o wypróbowanej plastyczności, przy czym plastyczność w niskich temperaturach zachowują w większym stopniu lepiki na zimno niż lepiki na gorąco, dzięki zawartości w nich olejów uplastyczniających (uprawnienia budowlane).
Wkładki papy powinny zachowywać swą giętkość w niższych temperaturach, na co normy polskie nie zwracają uwagi, w przeciwieństwie np. do wymagań norm kolei niemieckich, które przewidują badanie giętkości papy w temperaturze - 5°C.
Warstwa posadzki
Warstwa posadzki na tarasie, podlegająca znacznym wahaniom temperatury, wykazuje ruchy termiczne, które odbywają się po warstwie izolacyjnej, powodując jej uszkodzenia. W Szwajcarii starano się temu zapobiec rozwiązując projekty tarasów w ten sposób, że między izolację wodoszczelną i warstwę ochronną wprowadzono warstwę piasku o grubości 2 cm (program egzamin ustny).
Równocześnie warstwa piasku jako warstwa drenująca, w obrębie której odbywać się będzie spływ wody opadowej, przenikającej przez warstwę posadzkową i ochronną, umożliwi szybkie osuszanie warstwy wodoszczelnej.
Wahania temperatury mają też istotny wpływ na konstrukcję dźwigającą stropu tarasowego, która powinna mieć możność wykonywania ruchów termicznych. Bardzo często można zaobserwować ścięcia poziome i ukośne ścian w miejscach podparcia stropodachów i tarasów, pomimo że spoczywają one
na warstwie papy, która ma zapewnić łatwiejszy przesuw stropu po ścianach (opinie o programie). Z tego względu najpewniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy tarasach o większej powierzchni, będzie konstrukcja stropów spoczywająca na słupach żelbetowych; na ścianach żelbetowych lub wieńcach żelbetowych, których wytrzymałość będzie w stanie przenieść siłę tarcia wywołaną ruchami stropodachu spoczywającego na tych konstrukcjach, nawet i oddzielonego od nich warstwą „poślizgową” z papy lub płyt z tworzyw sztucznych.
Poszczególne warstwy stropodachu mogą być wykonywane z różnych materiałów (segregator aktów prawnych).
Warstwa wyrównawcza może być z betonu żwirowego i wtedy spełnia tylko tę jedną funkcję. Jeśli warstwę wykonamy z betonu porowatego, to będzie ona również spełniać częściowo lub całkowicie funkcję warstwy ciepłochronnej. Warstwa wyrównawcza może składać się z płyty opartej na ściankach ażurowych o zmiennej wysokości. Wtedy pustka powietrzna między ściankami może być wykorzystana jako warstwa wentylacyjna (promocja 3 w 1)..
Izolacja ciepłochronną może być wykonana z różnych materiałów. Najgorsze pod względem trwałości są materiały organiczne. Stałe wartości ciepłochronne utrzymują jedynie materiały nie nasiąkające wodą. Materiały podlegające zawilgoceniu w stanie mokrym wykazują gorsze właściwości ciepłochronne od materiałów suchych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32