Blog
Płyty faliste
W artykule znajdziesz:
Płyty faliste służą do budowy świetlików w halach fabrycznych, biurowych, korytarzach wewnętrznych, do wyrobu okienek w dachach (dawniej dachówki szklane), a w sporadycznych wypadkach nawet całych dachów w pawilonach rozrywkowych, biurowych, wystawowych itp. Są one tak wytrzymałe mechanicznie, że wytrzymują ciężar człowieka idącego. Grubość tych płyt wynosi 1,5 do 3,5 mm, długość do 3 m i powierzchnia - 1,5 m2 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Płyty płaskie znajdują również zastosowanie w konstrukcjach dachowych przeważnie w halach wystawowych. Jedno z najbardziej znanych rozwiązań stanowi hala Kruppa wystawiona na Targach Hanowerskich w roku 1955. Kopułę pawilonu pokryto 1000 m2 laminatu poliestrowego, pociętego na szyby deltoidalnego kształtu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szyby te o grubości ok. 2 mm są na tyle giętkie, że dają się dopasować do krzywizny ram i umocować w nich za pomocą gumowych uszczelek. W porównaniu z innymi tworzywami sztucznymi rozszerzalność laminatu poliestrowego pod wpływem ciepła jest stosunkowo niewielka. W pewnej mierze zawdzięcza to dużej zawartości szkła (do 60%). Największe szyby użyte do oszklenia hali Kruppa miały wymiary 1,7 x 5,5 m.
Oryginalne elementy budowlane stanowią matowe tafle z laminatów poliestrowych o 28-32% przepuszczalności światła przy grubości ok. 2,4 mm (uprawnienia budowlane). Przed kilku laty użyto ich na Florydzie do wypełniania szkieletowych ścian w budynkach (rys. VII), przede wszystkich zaś w pawilonach sklepowych. W tamtejszych warunkach nasłonecznienia osiąga się bardzo przyjemne złagodzenie światła oraz ewentualnie zmianę jego barwy (jeśli się użyje płyt kolorowych) (program egzamin ustny).
Mała wytrzymałość cieplna
Na wypełnienie ścian małej willi, wybudowanej na próbę zużyto ok. 32,5 m2 tafli przeświecającej. Pewien kłopot sprawia po zapadnięciu zmroku padanie na ściany cieni osób znajdujących się wewnątrz oświetlonego budynku. W toku użytkowania domku doświadczalnego nasunął się wniosek o ewentualnej potrzebie osłaniania wieczorem żaluzjami lub jakimikolwiek roletami (oczywiście również z laminatu poliestrowego) ścian ubieralni, a być może także i innych pomieszczeń, nie tylko od strony zewnętrznej, lecz także od strony bezpośrednio sąsiadujących pomieszczeń (opinie o programie).
Przedsięwzięto również próby budowy ścian przeświecających w szkołach. Te „florydzkie” tafle stanowią szczególny przypadek płyt o ograniczonej przepuszczalności światła, która w zależności od szerokości geograficznej, pod jaką mają być płyty użyte wynosi od 5 do 65% (Tropiglas). Spotyka się też płyty pigmentowane, całkowicie nieprzezroczyste.
Pewną nowość stanowi wejście na rynek tanich płyt z polichlorku winylu. Jakością ustępują one wyrobom z polimetakrylanu metylu; najpoważniejszą ich wadę stanowi zbyt mała wytrzymałość cieplna (poniżej 60°C) oraz żółknięcie pod wpływem światła, zaletą jest zupełna niepalność. Z polichlorku winylu produkuje się szyby zarówno przezroczyste, jak i przeświecające; te ostatnie mają dość duże znaczenie przy budowie instalacji rozpraszających światło (segregator aktów prawnych).
Zarówno wady, jak i zalety polichlorku winylu predestynują go do zastosowania wewnątrz budynków. Przykład wewnętrznego oszklenia stanowi pięciopiętrowy szyb dźwigu osobowego (rys. VIII) w miejskiej bibliotece w Essen pokryty na całej wysokości ok. 10-centymetrowej szerokości listwami z Astralonu (kopolimer chlorku winylu z estrami kwasu akrylowego).
Do szklenia tymczasowego, np. na budowach, używa się folii polietylenowych (o grubości ok. 0,05 mm). Przepuszczają one dostateczną ilość światła, choć są tylko przeświecające, a nie całko- Takie same folie stosuje się w USA i coraz częściej w innych krajach do pokrywania cieplarni. Drewniany szkielet budynku obija się z zewnątrz folią o grubości 0,05 mm od wewnątrz zaś - folią o grubości 0,04 mm. Budowla taka jest około dwudziestu razy tańsza od szklanej, podczas gdy koszty konserwacji są mniej więcej równe. Tańsza jest też eksploatacja, gdyż na ogrzanie cieplarni polietylenowej trzeba o 1/3 mniej opału (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32