Blog

30.05.2018

Jak prowadzić książkę praktyki zawodowej?

W artykule znajdziesz:

Jak prowadzić książkę praktyki zawodowej?

Jak prowadzić książkę praktyki zawodowej?

Książka praktyki zawodowej jest niezbędnym warunkiem uprawniającym do podejścia do egzaminu na uprawnienia budowlane. Zdobycie uprawnień pozwala na pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie i rozpoczęcie kariery w wybranym zawodzie. Warto więc zadbać o to, aby książka była odpowiednio wypełniona i podpisana.

Jak prowadzić książkę praktyki zawodowej?

Systematyczność jest niezbędna

Wielu kandydatów na uprawnienia budowlane ma spory problem z systematycznym wypełnianiem książki praktyki zawodowej. Tymczasem już po tygodniu można o wielu rzeczach zapomnieć. Właśnie dlatego, pracując np. w biurze projektowym, warto zapisywać w kalendarzu czy notatniku rodzaj wykonywanych w tygodniu pracy, w tym również rodzaj obiektu, tytuły rysunków, obliczenia czy zakres opracowywanej dokumentacji (promocja 3  w 1).

Pracując na budowie należy zbierać tygodniowe raporty, a dopiero na ich podstawie wypełniać książkę. Można też, podobnie jak w przypadku biura projektowego, dokumentować prac w notatniku czy zeszyci, a w wolnych chwilach wpisywać je do książki praktyk. Zaniedbując codzienne notatki można mieć później naprawdę duży problem z wypełnieniem książki przed złożeniem dokumentów do postępowania kwalifikacyjnego.

Kto może złożyć podpis w książce praktyki zawodowej?

Bardzo ważne jest to, że wszystkie wpisy w książce praktyki zawodowej muszą być potwierdzone przez kierownika budowy lub projektanta, który posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń. Po zakończeniu pracy w biurze lub na budowie i rozpoczęciu jej w innym miejscu, warto wypisać część książki oraz zebrać niezbędne podpisy od opiekuna praktyki. Nie wolno o tym zapomnieć, aby nie okazało się, że przed złożeniem książki praktyki zawodowej niezbędna będzie pielgrzymka po kraju w poszukiwaniu kierownika budowy, który akurat zaczął pracę na drugim końcu Polski. Oczywiście można wysłać książkę praktyk pocztą, ale raczej niewiele osób tak ryzykuje, biorąc pod uwagę czas spędzony na wypisywanie książki. Wypełniona i podpisana książka praktyki zawodowej jest niezbędna, aby można było przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami