Blog

04.04.2019

Jak uczyć się do egzaminu?

W artykule znajdziesz:

Jak uczyć się do egzaminu?

Egzamin na uprawnienia budowlane nie jest łatwy, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować (program na komputer). Z nauką nie wolno czekać do momentu otrzymania odpowiedzi z izby na złożony wniosek, ponieważ może ona przyjść miesiąc przed egzaminem, a wtedy czasu jest już zdecydowanie za mało. Systematyczną naukę najlepiej rozpocząć od razu po złożeniu wniosku do izby. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z aktami prawnymi, jakie wymagane będą na egzaminie – informację można znaleźć na stronie izby. Kolejna kwestia to odpowiednie zaplanowanie nauki – założenia planu trzeba konsekwentnie realizować (program na telefon). Generalnie przyjmuje się, że podstawa to zapoznanie się z ok. 23 tysiącami pytań oraz około 80-150 aktami prawnymi. To mnóstwo materiału, ale jeśli naukę rozpocznie się na przynajmniej 100 dni przed egzaminem, to dziennie wychodzi ok. 20-30 pytań (program na egzamin ustny).

Pracować trzeba systematycznie

Jak uczyć się do egzaminu?

Pracować trzeba systematycznie – nawet jeden dzień zwłoki to problem, bo następnego dnia zamiast 30 pytań trzeba zrobić już 60, a to niełatwe. Im systematyczniejsza jest praca, tym lepsze jej efekty (promocja 3 w 1). Co ważne, przerobione już pytania trzeba powtarzać. Codzienna nauka powinna więc zaczynać się od powtórzenia materiału przyswojonego dzień wcześniej. Raz w tygodniu trzeba powtórzyć sobie cały przerobiony już materiał. Warto pamiętać, że powtarzać można w każdej chwili – większość dostępnych obecnie programów działa także na urządzeniach mobilnych, dlatego powtarzać można np. podczas podróży autobusem czy przerwy w pracy. Dzięki temu po powrocie do domu można będzie od razy usiąść do nowej partii materiału (segregator).
Oczywiście nauka jest najbardziej efektywna, jeśli odbywa się w odpowiednich warunkach. Najlepsze jest ciche i spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie zakłócał koncentracji. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można założyć słuchawki i włączyć muzykę ułatwiającą koncentrację – nauka pójdzie wówczas znacznie szybciej niż w domowym hałasie. Ważna kwestia to podejście do nauki – trzeba sobie uzmysłowić, że uczymy się dla siebie, ponieważ zdany egzamin to tylko wstęp do pracy w zawodzie, w którym przyswojoną wiedzę wykorzystuje się na co dzień (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami