Blog

Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 2
01.03.2019

Jak zdobyć uprawnienia do projektowania?

W artykule znajdziesz:

Jak zdobyć uprawnienia do projektowania?

Podstawową kwestię, która ma wpływ na zdobycie w przyszłości uprawnień budowlanych, jest wybór odpowiedniego wykształcenia, np. budownictwo lub inżynierię środowiska (program na komputer). Obecnie uprawnienia nadawane są w kilku specjalnościach:
• konstrukcyjno-budowlanej,
• inżynieryjnej mostowej,
• inżynieryjnej kolejowej,
• inżynieryjnej drogowej,
• inżynieryjnej hydrotechnicznej,
• inżynieryjnej wyburzeniowej,
• instalacyjnej telekomunikacyjnej
• instalacyjnej elektrycznej,
• instalacyjnej sanitarnej (program na telefon).

Należy wybrać uczelnię techniczną

Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 3
Jak zdobyć uprawnienia do projektowania?

Ponadto należy wybrać uczelnię techniczną, a następnie ukończyć studia z tytułem magistra inżyniera – w przypadku politechniki można zdecydować się na budownictwo, inżynierię środowiska lub elektrykę i telekomunikację, a w przypadku uniwersytetów przyrodniczych na inżynierię środowiska (program na egzamin ustny). Już w czasie studiów trzeba rozglądać się za dorywczą pracę w charakterze asystenta projektanta. Po znalezieniu pracy należy cały czas rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. Po ukończeniu budownictwa można zdobyć uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub uprawnienia w specjalności instalacyjnej w ograniczonym zakresie (promocja 3 w 1). Po inżynierii można natomiast starać się o uprawnienia w specjalnościach instalacyjnych bez ograniczeń oraz w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
Warunkiem niezbędnym do uzyskania uprawnień budowlanych jest także zaliczenie praktyki zawodowej. Do tego niezbędny będzie opiekun praktyki zawodowej, który musi przy obiekcie pełnić funkcję techniczną (segregator). Opiekunem praktyki projektowej może być projektant posiadający odpowiednie uprawnienia, a opiekunem praktyki wykonawczej może być kierownik robót lub kierownik budowy. Aby dobrze przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane należy przerobić przynajmniej 1,5 tysiąca przykładowych pytań. Oczywiście doświadczenie również jest ważne, ale jeśli bez zapoznania się z pytaniami szanse na zdanie części pisemnej są minimalne (opinie).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 8 Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 9 Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 10
Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 11
Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 12 Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 13 Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 14
Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ogólna charakterystyka głazów narzutowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami