Blog
Jaka odległość linii wysokiego napięcia od budowanego domu
W artykule znajdziesz:
Budowa domu wymaga od nas przemyślenia wielu różnych rzeczy i obiektów, które nie mogą mieć styczności z nowo budowanym obiektem mieszkalnym. Jak się okazuje, położenie domu zależy od konkretnych czynników (program na komputer). Nigdy nie wolno nam zaniechać odpowiedniej granicy między linią energetyczną a naszym przyszłym domem (program na telefon). To bardzo istotne, ponieważ może się zdarzyć, że taki obiekt znajdzie się na terenie naszej działki, co może być równie kłopotliwe co niebezpieczne.
Linie wysokiego napięcia w skrajnych przypadkach mogą stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia, a także życia. Obiekty uciążliwe mogą nam przeszkadzać z wielu różnych powodów (program egzamin ustny). Na pewno nikt nie chce lokalizować domu przy wysypisku śmieci. Musimy także mieć na uwadze, czy w pobliżu domu nie przebiega linia kolejowa lub inny obiekt, który może stać się niebezpieczny dla naszych domowników. Na szczęście nie powinniśmy budować domu przy którymś z wymienionych obiektów, ponieważ są one objęte tak zwanymi strefami ochronnymi. Jeśli zaś chodzi o linie energetyczne, istnieje pewna prawidłowość, która określa normę, mówiącą o minimalnej dopuszczalnej odległości, od takich zagrożeń (opinie o programie).
Linie wysokiego napięcia to odległość rzędu 2,5 m od budowanego domu w przypadku średniej linii napięcia, takiej do maksymalnie 45 kV wartość wynosi już 5,2 m. W przypadku linii wysokiego napięcia, czyli wartości 110 kV odległość musi wynieść już 6,5 m. Prawo energetyczne każe oznaczać linie wysokiego napięcia w planie zagospodarowania przestrzennego. Całość powinna być oznaczona charakterystycznym pasem ochronnym, który wskazuje na wyznaczoną strefę (segregator aktów prawnych). Na takim terenie nie można stawiać budynku mieszkalnego, a nawet domu jednorodzinnego.
Posiadanie domu blisko linii wysokiego napięcia
Nie zawsze wszystko opiera się na bezpieczeństwie, ale mieszkanie blisko linii wysokiego napięcia może być uciążliwe, ze względu na duże oddziaływanie siły elektromagnetycznej, co wpływa na rzeczy wykonane z metalu. Posiadanie domu znajdującego się blisko linii energetycznej skutkuje koniecznością wpuszczenia na teren pracowników z zakładu energetycznego, zwłaszcza jeśli na linii często dochodzi do awarii
Odległość linii wysokiego napięcia od budynku mieszkalnego a przepisy prawa 2024
Wspomniane wyżej odległości, które należy zachować podczas planowania budowy, są zgodne z następującymi normami:
- PN-EN 50341-1:2013-03: Elektroenergetyczne linie napowietrzne prądu przemiennego powyżej 1 kV;
- PN-EN 50341-3-22:2010: Elektroenergetyczne linie napowietrzne prądu przemiennego powyżej 45 kV;
- N SEP-E-003:2003: Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami pełnoizolowanymi oraz z przewodami niepełnoizolowanymi.
Ma to zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo domownikom. Nie ma co prawda badań, które potwierdzałyby naukowo negatywny wpływ linii wysokiego napięcia na zdrowie, ale warto zachować wspomniane odległości. Jest to istotne ze względu na wytwarzanie się pola elektromagnetycznego, które może powodować powstawanie ładunków elektrycznych na metalowych przedmiotach.
Linie wysokiego napięcia – co warto o nich wiedzieć?
Linie wysokiego napięcia występujące w Polsce dzieli się na:
- linie najwyższych napięć 400 kV i 220 kV – zarządzane przez Polskie Sieci Energetyczne S.A.;
- linie wysokiego napięcia 110 kV – ich zarządcami są Operatorzy Sieci Dystrybucyjnych, czyli poszczególni dostawcy obecni na rynku.
Oprócz nich wyróżnia się także linie średniego napięcia o mocy od 1 kV do 60 kV stosowane do dystrybucji energii elektrycznych oraz jej przesyłu na średnie odległości. Z kolei linie niskiego napięcia mają poniżej 1 kV mocy. To typowe linie dystrybucyjne dostarczające prąd do gospodarstw domowych i niewielkich zakładów przemysłowych.
Wykonywanie projektu budynku zawsze musi uwzględniać przebieg instalacji elektroenergetycznej przez działkę. Jest to konieczne, aby spełniał wspomniane zasady związane z minimalnymi odległościami od linii. Projekt budowlany może być wykonany wyłącznie przez osobę, która ma uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w określonej specjalności i zakresie. Są one potwierdzeniem wykształcenia oraz umiejętności zdobytych podczas praktyk zawodowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32