Blog

Plany przestrzenne zdjęcie nr 2
11.08.2018

Jaki jest cel izolacji przewodów ogrzewania powietrznego?

W artykule znajdziesz:

Jaki jest cel izolacji przewodów ogrzewania powietrznego?


Uprawnienia budowlane.Przewody ogrzewania powietrznego muszą być odpowiednio zabezpieczone przed nadmierną utratą ciepła. Właśnie w tym celu wykonuje się ich izolację.
Dzięki zastosowaniu izolacji zmniejsza się energochłonność budynku. Dodatkowym plusem jest fakt, że ilość dwutlenku węgla emitowanego do środowiska również spada. Warto podkreślić, że ciepło przenikające przez przewody ogrzewania powietrznego nadal pozostaje w pomieszczeniu. Nie można więc uznać tego zjawiska za typową stratę. Jest to nazwa umowna - różnice w wydatkach powietrza nawiewnego stanowią duże utrudnienie w momencie projektowania. Straty ciepła w jednym pomieszczeniu generują zyski w miejscach, gdzie ulokowane są ścianki przewodów.
Izolacja przewodów ogrzewania powietrznego musi posiadać optymalną grubość, która określona jest w normach. Trzeba zaznaczyć, że grubsza izolacja wcale nie jest lepsza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej koszty będą o wiele wyższe. Jest to suma wysokich kosztów robocizny, a także zastosowanych materiałów.
Zgodnie z przepisami prawa zastosowane rozwiązania nie mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Dąży się do tego, aby poziom szkodliwych substancji (w tym dwutlenku węgla) był możliwie najniższy. Budynek musi spełniać minimalne wymagania dotyczące jakości energetycznej. W jej skład wchodzi m.in. układ grzewczy oraz klimatyzacyjny. Istotnym jest, aby już na poziomie projektowania określić jakość środowiska wewnętrznego. Nie bez znaczenia jest również ekonomiczność zastosowanych rozwiązań - dąży się do minimalizacji kosztów. Izolacja cieplna powinna odpowiadać zapisom określonym w normach. W przypadku zastosowania materiałów o innej izolacyjności trzeba wykonać korekcję jej grubości. Warstwa izolacyjna nie może przekraczać zalecanej wartości. Szczegółowe wartości zawarte są w dyrektywach, które określają minimalne warunki techniczne obowiązujące w budynkach. Izolacja termiczna nie może być cieńsza, niż minimalna grubość określona w przepisach.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Plany przestrzenne zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Plany przestrzenne zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Plany przestrzenne zdjęcie nr 7 Plany przestrzenne zdjęcie nr 8 Plany przestrzenne zdjęcie nr 9
Plany przestrzenne zdjęcie nr 10
Plany przestrzenne zdjęcie nr 11 Plany przestrzenne zdjęcie nr 12 Plany przestrzenne zdjęcie nr 13
Plany przestrzenne zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Plany przestrzenne zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Plany przestrzenne zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami