Blog

09.01.2023

Odwadnianie w prasach filtracyjnych

W artykule znajdziesz:

Odwadnianie w prasach filtracyjnych

W odeskiej fabryce im. Starostina elektryczny wózek dozujący ma zakres ważenia od 100 do 2000 kg, z podziałką skali co 5 kg. Pojemność zbiornika wózka wynosi 1 m3, prędkość przesuwania przy rozstawie kół 750 mm 60 m/inin, moc 1,5 kW, masa 1610 kg (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zawiesinę ze zbiornika rozdzielczego przepompowuje się za pomocą pompy przeponowej do urządzenia częściowego odwodnienia z 55 do 20d-25%. Do tego celu stosowane są dwa rodzaje urządzeń: prasa filtracyjna ramowa o działaniu okresowym i automatyczna komorowa prasa filtracyjna o działaniu ciągłym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zwykłą dwunurnikową pompę o wydajności 5d-6 m3/h unowocześniono. Firma „Netsch” produkuje więc pompy, w których ciśnienie i liczbę skoków tłoka reguluje się w zależności od zapełnienia prasy filtracyjnej. Materiał roboczych części pompy zastąpiono duraluminium, stalą nierdzewną, porcelaną i in. Ciśnienie użyteczne osiąga 2,5 MPa (25 at), zasilanie wynosi 45 m3/h (uprawnienia budowlane).

Prasy filtracyjne ramowe o 30-60 ramach zostały szeroko rozpowszechnione w przemyśle ceramiki szlachetnej. Główną ich wadą jest okresowe działanie. Zawiesinę przepompowuje się pompą przeponową do komór prasy filtracyjnej utworzonych z ram żeliwnych przekładanych płótnem filtracyjnym. Płótno filtracyjne „belting” z przędzy bawełnianej może być zastąpione bardziej trwałym płótnem z włókien kapronowych. Czas przepompowywania zawiesiny do produkcji porcelany wynosi l,5d-2 h, a dla zawiesiny bardziej ilastej do produkcji fajansu 2,5-4 h (program egzamin ustny). Przesączoną wodę odprowadza się rynnami do zbiornika ogólnego z mieszadłem śrubowym, skąd przepompowuje do oddziału przygotowania masy do powtórnego jej wykorzystania.

Przy filtrowaniu bardziej ilastej gęstwy do produkcji fajansu wstawia się między płótno i powierzchnię ramy ocynkowane krążki stalowe z otworami dla lepszego wysychania i zaoszczędzenia płótna. Po wstawieniu takich krążków-siatek pojemność komór w prasie filtracyjnej zmniejsza się ok. 15%, ale za to znacznie zwiększa się przepustowość prasy, a okres użytkowania płótna wzrasta dwukrotnie.

Ogrzewanie masy lejnej

Ogrzewanie masy lejnej do temperatury 35-40°C obniża jej lepkość i przyspiesza filtrowanie o 15-20%. Bardzo korzystnie działa także dodatek 0,25-procentowego roztworu kwasu octowego lub mrówkowego (opinie o programie).

Aby otrzymać płat o równomiernej wilgotności, ciśnienie w prasie filtracyjnej należy podnosić stopniowo. Pod koniec filtrowania woda prawie nie wycieka z otworów w ramach, a ciśnienie podnosi się w sposób płynny do 1-1,5 MPa (10d-15 at). Grubość płata mniej plastycznych mas wynosi 30 mm, a mas bardziej plastycznych 25 mm. Masa jednego z najgrubszych płatów (z ramy o wymiarach 1000 x x 1000 mm przy grubości 30 mm) wynosi 24 kg.

ltuch zawiesiny w komorach prasy filtracyjnej bywa równomierny tylko na początku filtrowania. W miarę filtrowania ruch ten traci swoją równomierność i przy końcu procesu płynna masa wewnątrz tworzącego się płata przepływa w sposób niejednakowy (Wichiriewa). Dlatego obserwuje się rozwarstwienie masy w przekroju płata, wzbogacanie poszczególnych jego odcinków materiałem schudzającym i nierównomierną wilgotność płata: w środku 30-35%, na zewnątrz 20-22% (segregator aktów prawnych).

W celu ułatwienia załadunku prasy filtracyjnej ustawia się pod ramy wzdłuż prasy przenośnik taśmowy, który odbiera płaty. Ramy rozsuwa się mechanicznie za pomocą wózka z zaczepami, co pozwala obsłużyć 5y-8 pras filtracyjnych przez 1 robotnika. Jako przykład przytacza się wskaźniki pracy półzinechanizowanej prasy filtracyjnej LFP-800-2 o 00 komorach, produkcji czechosłowackiej, w której pojemność komory wynosi 12 1, pojemność prasy GG0 1, ciśnienie maksymalne podczas filtrowania 1 MPa (10 at), masa10,G t, grubość płata 80 mm. Zużycie tkaniny filtracyjnej „belting” wynosi 0,8 m na 1 t masy. Na całej linii filtruje się 18 t masy, czyli 14 t w przeliczeniu na suchą substancję i zużywa energię na pracę mieszadeł 80 kWh, na przepompowywanie 30 kWh, na przenośnik 18 kWh, na pierwszą prasę próżniową110 kWh, na drugą prasę próżniową 70 kWh, na mieszadło wód zwrotnych 12 kWh (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami