Blog
Jaki rodzaj uprawnień wybrać?
W artykule znajdziesz:
Jaki rodzaj uprawnień wybrać?
W Polsce uprawnienia budowlane są dostępne w trzech rodzajach:
• do projektowania i kierowania robotami budowlanymi łącznie,
• do projektowania,
• do kierowania robotami budowlanymi (program na komputer).
Osoba, która zdobędzie uprawnienia budowlane, zyska prawo do pełnienia samodzielnych funkcji technicznej w budownictwie. Oznacza to możliwość samodzielnego oceniania zjawisk technologicznych oraz zagadnień architektonicznych, technicznych lub organizacyjnych związanych z projektowaniem bądź kierowaniem budową (program na telefon). Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja, stąd też osoby, które posiadają uprawnienia budowlane, podlegają odpowiedzialności zawodowej i mogą być ukarane za popełnione błędy i przewinienia (program egzamin ustny).
Uprawnienia budowlane można, jak już wspomniano, uzyskać w kilku rodzajach. Poza tym do wyboru są również różne specjalności i w tym przypadku pod uwagę brane jest przede wszystkim wykształcenie oraz praktyka zawodowa. Podstawą jest ukończenie studiów magisterskich lub inżynierskich na jednym z kierunków odpowiednich bądź pokrewnych dla danej specjalności (opinie o programie). Ponadto, jeśli uprawnienia mają być łączne do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi, to konieczne jest odbycie praktyki przy sporządzaniu projektów oraz na budowie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku uprawnień budowlanych wyłącznie do projektowania.
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi dostępne są natomiast nie tylko dla osób z wykształceniem wyższym, ale także dla tych, które mają tytuł technika lub mistrza w jednym z zawodów wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (segregator aktów prawnych). Osoby, mające ukończone studia pierwszego stopnia na kierunku zaliczanym do pokrewnych dla danej specjalności, muszą wówczas odbyć trzyletnią praktykę zawodową. Natomiast technicy oraz mistrzowie, aby otrzymać uprawnienia budowlane, zobowiązani są do odbycia aż 4-letniej praktyki zawodowej na budowie. Dopiero wtedy możliwe będzie przejście postępowania kwalifikacyjnego oraz podejście do egzaminu na uprawnienia budowlane (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32