Blog
Jasność subiektywna ciał
W artykule znajdziesz:
Jasność subiektywna ciał
Jasność subiektywna ciał - właściwość wrażenia wzrokowego pozwalająca ocenić, w jakim stopniu dane ciało odbija lub przepuszcza padające na nie światło; właściwość ta jest wrażeniowym odpowiednikiem (w przybliżeniu) wielkości foto- metrycznej „współczynnik luminancji” (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jaspis - drobnokrystaliczna skała osadowa składająca się głównie z chalcedonu i kwarcu, o barwie czerwonej, brunatnej lub zielonej (zależnie od domieszek związków żelaza); j. używany jest do wyrobu sprzętu laboratoryjnego, przedmiotów ozdobnych oraz jako materiał dekoracyjny.
Jastrych - jednolita warstwa wykonana z mieszaniny mającej w trakcie układania konsystencję sypką, plastyczną lub ciekłą, a po upływie określonego czasu twardniejącą; j. stanowi bezspoinowy podkład podłogowy lub rzadziej - posadzkę bezspoinową; w zależności od użytego materiału mogą być j.: asfaltowe, cementowe, gliniane, gipsowe, skało-drzewne itp.
Jaszczurka - narzędzie formierskie do wygładzania małych niepłaskich powierzchni formy i do nacinania wlewów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jata - przybudówka do wieży wiertniczej mieszcząca maszyny i urządzenia wiertnicze szopa nad zwałem rudy dla zabezpieczenia od opadów atmosferycznych.
Jaz - budowla piętrząca, zazwyczaj żelbetowa, wznoszona w poprzek koryta rzeki; wysokość spiętrzenia do 15 m; j. budowane są w celu umożliwienia żeglugi w okresach niskiej wody, uzyskania dogodnego ujęcia wody, np. dla celów przemysłowych lub bytowych, dla regulacji przepływu.
Jaz ruchomy - jaz umożliwiający dowolne spiętrzanie wody dzięki ruchomym zasuwom zainstalowanym na korpusie jazu.
Jaz stały - jaz bez możliwości regulacji spiętrzenia, tj. przy stałym przepływie spiętrzający wodę na stałą wysokość.
Jazda dopychowa - jazda pociągu pchanego dodatkowo przez pojazd silnikowy, sprzęgnięty z tym pociągiem i umieszczony na jego końcu (uprawnienia budowlane).
Jazda luzem (lokomotywy) - jazda lokomotywy nie sprzęgniętej z innymi pojazdami.
Jazda nawrotna - jazda pociągu pchanego przez pojazd silnikowy umieszczony na jego końcu i z nim sprzęgnięty, lecz prowadzonego przez maszynistę znajdującego się w kabinie maszynisty na przedzie tego pociągu.
Jazda o trakcji podwójnej - jazda pociągu o dwóch lokomotywach prowadzonych niezależnie przez swe własne drużyny.
Jazda popychowa - jazda pociągu pchanego przez pojazd silnikowy prowadzony przez własną drużynę, sprzęgnięty lub niesprzęgnięty z tym pociągiem i umieszczony na jego końcu.
Jazda próbna - jazda mająca na celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, nic dającego się ustalić podczas postoju.
Jazda próżna
Jazda próżna - jazda wagonu silnikowego lub jednostki pociągowej bez ładunku (pasażerów i bagażu).
Jazda w układzie ukrotnionym - jazda pociągu, w którym kilka pojazdów silnikowych jest sterowanych z jednego przedziału lub stanowiska maszynisty.
Jazda z rozpędu - jazda pociągu z wyłączonym zasilaniem, odbywająca się dzięki energii kinetycznej tego pociągu.
Jazda zerowa - jazda bez ładunku z miejsca postoju pojazdu do miejsca pierwszego załadunku lub po ostatnim wyładunku na miejsce postoju (program egzamin ustny).
Jazda złączonymi pojazdami (cieplno-eleklrycznymi) - jazda pociągu, w którym każdy z dwóch lub kilku pojazdów cieplno-elektrycznych jest prowadzony przez swego maszynistę.
Jazgarnik - narzędzie rybackie używane głównie do wyławiania z jezior i rzek jazgarza (ryby z rodziny okoniowatych) i chwastu rybnego.
Jądra izomeryczne - izomery.
Jądra zwierciadlane - para jąder, dla której liczba neutronów w jednym jądrze równa się liczbie protonów w drugim (odpowiednio liczba protonów liczbie neutronów).
Jądro atomowe - centralna, składająca się z nukleonów powiązanych siłami jądrowymi, dodatnio naładowana część atomu, w której skupiona jest nieomal cała jego masa (opinie o programie).
Jądro dyslokacji - obszar w pobliżu środka linii dyslokacji, którego promień jest równy kilku odległościom międzyatomowym i w którym zniekształcenia sieci (wywołane dyslokacją) są bardzo duże, nie dające się opisać terminami z teorii sprężystości.
Jądro homomorfizmu - dla algebr 2 zbiór tych elementów algebry 2, które przy homomorfizmie przechodzą na zero.
Jądro komórkowe - podstawowy składnik komórek roślinnych i zwierzęcych lub odgrywający ważną rolę w przemianach metabolicznych komórki i decydujący o przekazywaniu cech dziedzicznych.
Jądro macierzyste - jądro pochodne .
Jądro magiczne - jądro atomowe o liczbie protonów lub neutronów równej jednej z liczb magicznych (segregator aktów prawnych).
Jądro metastabilne, jądro metatrwałe - jądro atomowe znajdujące się w stanie wzbudzonym, o długim czasie życia w porównaniu ze zwykłym stanem wzbudzonym danego jądra.
Jądro nieparzysto-nieparzyste - jądro atomowe złożone z nieparzystej liczby protonów i nieparzystej liczby neutronów.
Jądro nieparzysto-parzyste - jądro atomowe złożone z nieparzystej liczby protonów i parzystej liczby neutronów.
Jądro parzysto-nieparzyste - jądro atomowe złożone z parzystej liczby protonów i nieparzystej liczby neutronów.
Jądro parzysto-parzyste - jądro atomowe złożone z parzystej liczby protonów i parzystej liczby neutronów.
Jądro pierwotne - w ewolucyjnej teorii kosmologicznej skupienie (w niezmiernie małej objętości) materii występującej dziś w całym Wszechświecie.
Jądro płomienia - świecąca, najgorętsza strefa płomienia acetylenowo-tlenowcgo bezpośrednio u wylotu palnika (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32