Blog

28.09.2022

Jednorazowe koszty

W artykule znajdziesz:

Jednorazowe koszty

Pod tym względem na uwagę zasługuje praktyka zagranicznych uczelni architektonicznych. Interesująca jest np. niejednokrotnie wznawiana w Anglii książka Materiały budowlane nauka i praktyka napisana specjalnie dla architektów (program uprawnienia budowlane na komputer). W przedmowie autor zaznacza, że przed rozpoczęciem studiowania przedmiotu trzeba przede wszystkim uprzytomnić sobie, że właśnie architekt powinien mieć wyczerpujące wiadomości o materiałach budowlanych, ponieważ w obecnych czasach praktyka architektoniczna jest rzeczą bardzo skomplikowaną i nie możemy ani pozwolić sobie tracić czasu na badanie nieistotnych zagadnień, ani po prostu odnawiać w pamięci masy informacji bez jasnego wyobrażenia o możliwości ich wykorzystania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W związku z powyższym wykład ma charakter wykazu materiałów budowlanych. Pierwsza część książki zawiera główne zasady i wymagania, które należy uwzględnić przy wyborze materiału dla budynku lub budowli. Zakres informacji ogranicza się do wiadomości wystarczających do tego, aby przy opracowaniu szkicu pomysłu, nie korzystając z konsultacji specjalistów, architekt był przekonany o możliwości zrealizowania swego pomysłu i o tym, że nie wykonuje projektu, który urąga podstawowym zasadom materiałoznawstwa, rozwijanym dalej w wykładach o konstrukcji (uprawnienia budowlane).

Druga część zawiera informację o materiałach i wyrobach budowlanych najbardziej rozpowszechnionych w praktyce budownictwa ich właściwościach, wskaźnikach ekonomicznych i technicznych, określających wskazane zakresy i metody ich stosowania (program egzamin ustny). Tutaj zwłaszcza podkreśla się konieczność ścisłego uwzględnienia takich czynników przy projektowaniu, które mogą mieć decydujące znaczenie nie tylko przy wyborze materiału, ale też zasadniczo zmienić pierwotną koncepcję. Do nich autor zalicza przede wszystkim geografię obiektu (klimat i miejscową bazę budowlaną) oraz wymagania dotyczące długotrwałości budynku z uwzględnieniem kosztów jednorazowych i eksploatacyjnych. Na końcu każdego rozdziału podane są powołania na źródła zawierające bardziej szczegółową informację o danej grupie materiałów (opinie o programie).

Analityczna umiejętność

Autor podkreśla także, że jego celem było wyrobienie u przyszłego architekta naukowego podejścia do przedmiotu o materiałach. Nie oznacza to, że musi on stać się uczonym; przeciwnie, głównym zadaniem jest przygotowanie architekta projektanta, który wie, jak i z czego prawidłowo budować, umie dokładnie określić, jakie są jego wymagania, i dokonać wyboru optymalnego wariantu. Do tego są mu potrzebne: umiarkowana znajomość zasad produkcji, znajomość fizyki i chemii oraz głównie jasna, logiczna i analityczna umiejętność porównania wymagań i integralnej jakości materiału oraz dokonania prawidłowej oceny (segregator aktów prawnych).

Inną, ale również dotyczącą materiałoznawstwa, metodykę studiowania materiałów budowlanych podano w amerykańskiej książce Materiały i metody współczesnego budownictwa. Tutaj wszystkie potrzebne architektowi wiadomości rozpatruje się w ścisłym powiązaniu z organizacją i technologią nowoczesnych procesów budowlanych i z częściami konstrukcji budynków i budowli, w których stosuje się te materiały i wyroby.

A zatem tworzenie i wdrażanie w uczelniach architektonicznych nowych dyscyplin w szczególności takich jak materiałoznawstwo architektoniczno-budowlane to wymaganie współczesnego postępu naukowo-technicznego, dla którego charakterystyczny jest szybko wzrastający strumień informacji. Nie sposób go zatrzymać, ale też niepodobna opanować metodami tradycyjnymi. Wszak dzisiejszy architekt powinien wiedzieć, jakimi dysponuje materiałami, aby móc zrealizować swój projekt. Studiując właściwości materiałów będzie mógł wykryć ich ukryte, nie wykorzystane możliwości i zapewnić sobie maksymalną swobodę w procesie projektowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami