Blog

03.05.2019

Kiedy trzeba zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

W artykule znajdziesz:

Kiedy trzeba zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Nadzór inwestorski rzadko jest niezbędny w przypadku budownictwa jednorodzinnego (https://uprawnienia-budowlane.pl). Oczywiście można zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego – jest to wskazane zwłaszcza w sytuacji, gdy ekipa budowlana ma własnego kierownika budowy (program na komputer). Jednak decyzja o tym, czy wyznaczyć nadzór inwestorski należy wyłącznie do inwestora.

Kiedy trzeba zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego

W niektórych sytuacjach zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest konieczne – wymagają tego przepisy (program na telefon). Dotyczy to przede wszystkim:
• budowy mostów oraz obiektów budowlanych, które znajdują się na wysokości powyżej 15 metrów nad poziomem gruntu,
• budowy obiektów użyteczności publicznej,
• budowy obiektów budowlanych, których kubatura przekracza 2500m3,
• budowy mostów, dróg oraz obiektów budowlanych, które mają wpływ na środowisko (opinie o programie),
• budowy obiektów na podstawie bardzo skomplikowanego projektu.

W innych przypadkach decyzję o zatrudnieniu inspektora nadzoru inwestorskiego podejmuje wyłącznie inwestor. Jest to decyzja indywidualna, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że osoba taka stanowi zabezpieczenie interesów inwestora.

Niewielu jest inwestorów, zwłaszcza w przypadku budownictwa jednorodzinnego, którzy dysponują wiedzą techniczną pozwalającą na sprawą kontrolę każdego etapu prac budowlanych (segregator aktów prawnych). Inspektor nie tylko taką wiedzę posiada, ale ma również uprawnienia władcze i może na bieżąco kontrolować działania wszystkich pracowników budowy, łącznie z kierownikiem.

Uwagi oraz zalecenia

Uwagi oraz zalecenia inspektora nadzoru inwestorskiego zapewniają ochronę przed ewentualnymi niedoróbkami oraz niezgodnością prac budowlanych z projektem. Osoba dba również o to, aby w trakcie prac budowlanych stosowane były materiały budowlane określone w projekcie (promocja 3 w 1).

Jest to więc zdecydowanie korzystna sytuacja dla inwestora, ponieważ dzięki temu nie musi on regularnie kontrolować placu budowy. Warto przy tym pamiętać, że funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego nie można pełnić wymiennie z funkcją kierownika budowy (program egzamin ustny). Stanowi to doskonałe zabezpieczenie interesów inwestora.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami