Kiedy trzeba zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Nadzór inwestorski rzadko jest niezbędny w przypadku budownictwa jednorodzinnego (https://uprawnienia-budowlane.pl). Oczywiście można zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego – jest to wskazane zwłaszcza w sytuacji, gdy ekipa budowlana ma własnego kierownika budowy (program na komputer). Jednak decyzja o tym, czy wyznaczyć nadzór inwestorski należy wyłącznie do inwestora.

Kiedy trzeba zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego

W niektórych sytuacjach zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest konieczne – wymagają tego przepisy (program na telefon). Dotyczy to przede wszystkim:
• budowy mostów oraz obiektów budowlanych, które znajdują się na wysokości powyżej 15 metrów nad poziomem gruntu,
• budowy obiektów użyteczności publicznej,
• budowy obiektów budowlanych, których kubatura przekracza 2500m3,
• budowy mostów, dróg oraz obiektów budowlanych, które mają wpływ na środowisko (opinie o programie),
• budowy obiektów na podstawie bardzo skomplikowanego projektu.

W innych przypadkach decyzję o zatrudnieniu inspektora nadzoru inwestorskiego podejmuje wyłącznie inwestor. Jest to decyzja indywidualna, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że osoba taka stanowi zabezpieczenie interesów inwestora.

Niewielu jest inwestorów, zwłaszcza w przypadku budownictwa jednorodzinnego, którzy dysponują wiedzą techniczną pozwalającą na sprawą kontrolę każdego etapu prac budowlanych (segregator aktów prawnych). Inspektor nie tylko taką wiedzę posiada, ale ma również uprawnienia władcze i może na bieżąco kontrolować działania wszystkich pracowników budowy, łącznie z kierownikiem.

Uwagi oraz zalecenia

Uwagi oraz zalecenia inspektora nadzoru inwestorskiego zapewniają ochronę przed ewentualnymi niedoróbkami oraz niezgodnością prac budowlanych z projektem. Osoba dba również o to, aby w trakcie prac budowlanych stosowane były materiały budowlane określone w projekcie (promocja 3 w 1).

Jest to więc zdecydowanie korzystna sytuacja dla inwestora, ponieważ dzięki temu nie musi on regularnie kontrolować placu budowy. Warto przy tym pamiętać, że funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego nie można pełnić wymiennie z funkcją kierownika budowy (program egzamin ustny). Stanowi to doskonałe zabezpieczenie interesów inwestora.

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !