Blog

Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 2
30.05.2018

Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje?

W artykule znajdziesz:

Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje?

 
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 3
Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje?

Kierownik budowy jest jednym z tzw. uczestników procesu budowlanego (uprawnienia budowlane). Jego zatrudnienia należy do obowiązków inwestora. Funkcję kierownika może pełnić wyłącznie osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Przed rozpoczęciem budowy inwestor powinien dostarczyć do urzędu oświadczenie, w którym kierownik budowy potwierdza swoje uprawnienia oraz znajomość obowiązków związanych z prowadzeniem budowy, a także informuje o przyjęciu funkcji, którą mu powierzono. Zadaniem kierownika budowy jest realizacja robót budowlanych oraz wszelkich innych prac związanych z prowadzeniem budowy. Jest odpowiedzialny również za prace przygotowawcze, łącznie z zapewnieniem bezpieczeństwa na budowie i organizacją terenu budowy. Decyzję o tym, kto będzie pełnił funkcję kierownika budowy, podejmuje inwestor (program uprawnienia budowlane na komputer). Na pewno kierownik musi posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane oraz zaświadczenie o przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Musi to być osoba doświadczona i profesjonalna, ponieważ to właśnie na jej barkach spoczywa skomplikowany proces budowy domu.

 

Wybierając kierownika warto zwrócić uwagę na to, aby przynależał on do izby działającej lokalne, ponieważ wówczas będzie mógł często przebywać na placu budowy i w razie potrzeby szybko się na nim pojawić. Przed zatrudnieniem kogoś na stanowisku kierownika budowy, warto z kandydatem przeprowadzić rozmowę i sprawdzić kompetencje. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy dom nie został zaprojektowany w technologii tradycyjnej. Najlepiej, jeśli za cały proces budowlany odpowiada jedna osoba. Jeśli jednak wybrany kierownik budowy nieprawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków, to można go zmienić (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku podjęcia takiej decyzji należy zawiadomić o niej właściwy organ. Konieczne jest dołączenie oświadczenia nowego kierownika budowy, zawierającego potwierdzenie posiadanych uprawnień do kierowania robotami budowlanymi oraz oświadczenie o przejęciu obowiązków na placu budowy.

Najnowsze wpisy

03.10.2024
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 4
Praktyka zawodowa uprawnienia budowlane

Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…

23.07.2024
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 5
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 8 Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 9 Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 10
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 11
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 12 Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 13 Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 14
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytrzymałość ścian murowanych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami