Blog
Kierunki studiów
W artykule znajdziesz:
Kierunki studiów – jakie są pokrewne, a jakie odpowiednie dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych?
Odpowiednie i pokrewne kierunki studiów są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (https://uprawnienia-budowlane.pl). Z dokumentu można się dowiedzieć, że do niektórych specjalności wymagane są wyłącznie kierunki odpowiednie, a do innych uprawniają również kierunki pokrewne.
Specjalność architektoniczna bez ograniczeń wymaga ukończenia studiów na kierunku odpowiednim architektura lub architektura i urbanistyka, natomiast w ograniczonym zakresie wystarczą studia w zakresie budownictwa (program na komputer). W specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń kierunek odpowiedni to budownictwo, a w ograniczonym zakresie może to być kierunek pokrewny, np. inżynieria środowiska, budownictwo hydrotechniczne, architektura, architektura i urbanistyka, melioracja czy inżyniera gospodarki wodnej (program na telefon).
W przypadku specjalności inżynieryjnej mostowej i drogowej zarówno w bez ograniczeń, jak i w ograniczonym zakresie studia niezbędne są studia na kierunku budownictwo (opinie o programie). Specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych jest dostępna dla osób, które ukończyły kierunki odpowiednie budownictwo lub transport. W specjalności kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym kierunki odpowiednie to transport lub elektrotechnika, a pokrewne automatyka i robotyka oraz elektroenergetyka (segregator aktów prawnych).
Kierunki odpowiednie
Dla specjalności hydrotechnicznej i wyburzeniowej przewidziano jedynie kierunki odpowiednie. Aby uzyskać specjalność hydrotechniczną trzeba ukończyć studia na kierunku budownictwo hydrotechniczne, melioracja, budownictwo lub inżyniera środowiska (promocja 3 w 1).
W przypadku ostatniego z wymienionych kierunków konieczne jest uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie inżynierii sanitarnej i wodnej lub inżynierii wodnej. Specjalność wyburzeniowa jest dostępna dla kandydatów, którzy ukończyli studia na kierunku budownictwo, inżyniera wojskowa, bądź górnictwo lub geologia w zakresie pozwalającym na zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z eksploracją złóż (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32