Blog
Klisza fotograficzna
W artykule znajdziesz:
Klisza fotograficzna
Klisza fotograficzna - płyta fotograficzna.
Klisza jądrowa - klisza pokryta emulsją jądrową, stosowana do rejestrowania torów cząstek naładowanych.
Kliszograf - skaner formowy, stosowany w reprodukcji poligraficznej do grawerowania klisz kreskowych lub rastrowych.
Kliszogram - klisza drukarska wykonana na kliszografie.
Kliważ - cios równoległościenny powstający pod wpływem ciśnień bocznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kliwer - trójkątny żagiel przedni podnoszony na sztagu umocowanym do bukszprytu.
Klizymetr - przyrząd optyczny do mierzenia kąta nachylenia stoku oraz określania wysokości i odległości, stosowany w terenowych pracach geologicznych.
Klocek cementacyjny - słupek walcowy z drewna, gumy lub innego materiału, odgraniczający zaczyn cementowy od płuczki wiertniczej.
Klocek hamulcowy - element hamulca ciernego, który podczas hamowania naciska na tarczę hamulcową lub koło pojazdu (np. wagonu kolejowego).
Klocek sieciarski, bierka - narzędzie używane przy ręcznym dzianiu sieci rybackich, służące do utrzymania stałej wielkości oczka.
Klocek wrębowy - klocek drewniany lub stalowy do klinowania wrębu.
Klocowanie - wypełnianie klocami pustki, np. między stropem a obudową.
Klon - potomstwo jednego osobnika identyczne pod względem właściwości dziedzicznych, powstałe przez rozmnażanie wegetatywne.
Klosz 1 (lampy) - osłona z materiału przezroczystego lub rozpraszającego, służąca do ochrony źródła światła, do rozpraszania światła i zmiany rozsyłu przestrzennego lub do zmiany barwy światła.
Klucz 1 (montażowy) - narzędzie do dokręcania lub odkręcania łączników gwintowych (śrub, nakrętek); składa się zwykle z odpowiednio ukształtowanej główki, która obejmuje nakrętkę lub łeb śruby i trzonka do obracania klucza ręką.
Klucz 2, trójka - trzy samoloty w locie zespołowym w szyku V.
Klucz ciesielski - krótki element stalowy łączący dwa elementy drewniane na nakładki zazębione (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Klucz cokołu (lampy elektronowej)* - podłużny występ wzdłuż tworzącej wpustu, służący do właściwego zorientowania lampy elektronowej przed wprowadzeniem jej w podstawkę.
Klucz diodowy - klucz elektroniczny.
Klucz dynamometryczny - klucz graniczny z wbudowanym dynamometrem, wskazującym wartość momentu, co umożliwia robotnikowi ograniczenie siły odkręcania.
Klucz elektrolityczny, mostek elektrolityczny - zwykle rurka szklana wygięta w kształt litery U i napełniona odpowiednim roztworem elektrolitu, najczęściej KC1 • służy jako urządzenie zmniejszające potencjał dyfuzyjny, a także jako połączenie elektrolityczne między roztworami elektrolitów.
Klucz elektroniczny
Klucz elektroniczny - element urządzeń przetwarzania, kształtowania oraz sterowania impulsów przeznaczony głównie do przełączania (zwierania i rozwierania) układów impulsowych pod wpływem sterujących sygnałów wejściowych; w zależności od ródzaju elementów zastosowanych do konstrukcji rozróżnia się k.e. diodowe, tranzystorowe, magnetyczne i mieszane.
Klucz elektryczny - wkrętarka elektryczna z wymiennymi końcówkami roboczymi (uprawnienia budowlane).
Klucz fajkowy - klucz montażowy trzpieniowy w postaci wygiętego pręta sześciokątnego lub kwadratowego, którego koniec wkłada się w gniazdo łba śruby.
Klucz graniczny - klucz montażowy z urządzeniem umożliwiającym ograniczenie momentu wywieranego na łącznik gwintowy; k.g. dzieli się na klucze przeciążeniowe i dynamometryczne.
Klucz informacyjny - klucz sortowania.
Klucz magnetyczny - klucz elektroniczny (program egzamin ustny).
Klucz maszynowy - klucz montażowy stały płaski widlasty, zakończony z jednej lub z obu stron szczękami o stałej rozwartości obejmującymi łeb śruby lub nakrętkę.
Klucz meteorologiczny - międzynarodowy system umownych oznaczeń stosowany do szyfrowania informacji meteorologicznych (np. wyników pomiarów, prognoz pogody, ostrzeżeń o groźnych zjawiskach atmosferycznych) przekazywanych środkami telekomunikacyjnymi.
Klucz nasadowy - klucz montażowy do pracy w miejscach trudno dostępnych; ma kształt prostego lub odgiętego pręta, na końcu którego znajduje się zgrubiona nasada z gniazdem sześciokątnym lub czworokątnym, z drugiej zaś strony przetknięta jest pokrętka do obracania klucza ręką (opinie o programie).
Klucz nastawny, klucz uniwersalny - klucz montażowy o nastawczej części roboczej, którą można dostosować do kształtu i wymiaru łba śruby lub nakrętki.
Klucz oczkowy - klucz montażowy zakończony główką z otworem sześciokątnym lub dwunastokątnym.
Klucz płaski - klucz maszynowy.
Klucz pneumatyczny - wkrętka pneumatyczna z wymiennymi końcówkami roboczymi (segregator aktów prawnych).
Klucz przeciążeniowy - klucz graniczny, w którym między częścią roboczą i chwytową jest połączenie cierne, które w razie przekroczenia granicznej wartości momentu zostaje rozłączone; graniczną wartość momentu można nastawiać zmieniając napięcie sprężyny.
Klucz rurowy - narzędzie do skręcania i rozkręcania rur.
Klucz sklepienia - bud. klińce zwornikowe umieszczone na całej długości sklepienia.
Klucz sortowania, klucz informacyjny - wyróżniony fragment każdego zapisu w pliku; służy do określenia względnego położenie danego zapisu względem ii>nych zapisów na nośniku.
Klucz stały - klucz o kształcie i wymiarach ściśle dostosowanych do kształtów i wymiarów odpowiednich łbów śrub i nakrętek.
Klucz sztywny - klucz montażowy mający część roboczą i część chwytową tak ze sobą związane (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32