Blog

28.07.2020

Kolejność prac

W artykule znajdziesz:

Kolejność prac

Kolejność prac

Kolejność prac jest następująca: najpierw ustawia się, betonuje i odpowietrza słupy, potem rygle. Jednoczesne odpowietrzanie całej ramy wymaga pompy dużej wydajności (program uprawnienia budowlane na komputer). Bezpośrednio po odpowietrzeniu zdejmuje się tarcze boczne, pozostawiając jedynie stojaki pod dennicą rygla.
W prefabrykacji odpowietrzanie jest stosowane głównie do płyt.

Do montażu konstrukcji hal z prefabrykatów wystarczają najczęściej powszechnie używane żurawie. Bywają jednak przypadki, że niektóre elementy konstrukcji, do czasu połączenia z innymi elementami, trzeba oprzeć na rusztowaniach. Zwykle są to rusztowania do wielokrotnego użycia (przestawne lub przesuwne).
Jeden z najprostszych sposobów podparcia elementu prefabrykowanego o kształcie litery L, stanowiącego słup i część rygla ramy. Do podparcia użyto tu jeden stojak i szereg lin odciąganych. Element taki można podeprzeć równie prostym urządzeniem, jakim jest rusztowanie wieżowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy podnoszeniu prefabrykatów o dużych wymiarach zachodzi niekiedy konieczność zastosowania ramy usztywniającej z drewna i stali nakładanej na prefabrykat. Do ram tych umocowuje się zawiesia linowe. Do obracania z pozycji poziomej do pionowej prefabrykatów o dużych wymiarach (np. więzarów kratowych) używane są specjalne chomąta stalowe.
W celu ułatwienia czynności montażowych można duże elementy konstrukcyj wykonywać z pozycji pionowej i następnie przesuwać (przewozić) za pomocą rusztowania przesuwnego na miejsce wbudowania.
Rusztowania tego rodzaju zastosowano na Węgrzech przy budowie hali o konstrukcji ramowej o rozpiętości ok. 20,0 i wysokości ok. 12,0 m. Na jednym końcu hali ustawiono rusztowanie i deskowanie, na którym zabetonowano obok siebie wszystkie ramy jako prefabrykaty (uprawnienia budowlane).

Poszczególne ramy przedzielono gładzią gipsową nałożoną na stwardniałym betonie poprzednio wykonanej ramy.
Po wykonaniu wszystkich ram i ich stwardnieniu, część rusztowania przy słupach usunięto, robiąc w ten sposób miejsce dla przesuwnych wież rusztowaniowych. Na wieżach tych ustawiano za pomocą dźwigników poszczególne ramy i przewożono je na właściwe miejsce. Rusztowanie i deskowanie służące do wykonania ram oraz rusztowanie wieżowe przesuwne - rusztowanie wieżowe przesuwne. Tory pod wieże rusztowaniowe przesuwne oraz widok zmontowanych ram.

Formy siatkobetonowe

W niektórych przypadkach stosuje się do wykonania konstrukcji żelbetowych monolitycznych formy siatkobetonowe o grubości ścianek około 2 cm (program egzamin ustny). Formy takie zastosowane zamiast zwykłych deskowań mogą okazać się celowe w użyciu wówczas, gdy dadzą w efekcie gotową fakturę powierzchni konstrukcji lub gdy konstrukcja jest skomplikowana - mimo wielu elementów powtarzających się i deskowania zwykłe byłyby kosztowne (opinie o programie). W tych przypadkach siatkobetonowe można wykonać w formach betonowych lub nawet gipsowych.

Przykładem zastosowania form siatkobetonowych do wykonania stropów żelbetowych monolitycznych, może służyć wielokondygnacjowy budynek magazynu fabryki tytoniowej w Bolonii we Włoszech. Formy siatkobetonowe wykonywano w formach gipsowych, dzięki czemu uzyskiwano gładką powierzchnię licową stropu bez konieczności wykonywania tynków. Stropy betonowano na rusztowaniach przesuwnych. Segment stropu o wymiarach 8,2×24 m wykonywano w ciągu 24 godzin. Formy siatkobetonowe ułożone na rusztowaniu przed betonowaniem stropu opisanego budynku, widok stropu po usunięciu rusztowań (segregator aktów prawnych).

Deskowanie konstrukcji wykonywanych z ciężkiego betonu powinno mieć większą wytrzymałość i stateczność od deskowań stosowanych przy zwykłym betonie ze względu na znacznie większe parcie, jakie wywiera na deskowanie ciężka masa betonowa (ciężar objętościowy ciężkiego betonu może wynosić do G000 kG/m3).
Wytrzymałość deskowań konstrukcji z ciężkich betonów powinna być przeciętnie co najmniej dwukrotnie większa od wytrzymałości deskowań do zwykłych betonów.

Zwiększenie wytrzymałości deskowania uzyskuje się przez zastosowanie grubszych desek do deskowania przy równoczesnym zmniejszeniu odległości między podłużnicami i krążynami oraz innymi podporami, na których opierają się deski deskowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami