Blog
Promienie ultrafioletowe
W artykule znajdziesz:
Promienie ultrafioletowe
Trudność zagadnienia polega na tym, że drewno słabo tylko przepuszcza promienie ultrafioletowe; promienie o długości fal większej niż 3500 A przechodzą przez płytki drewna grubości 2-5 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
W tych warunkach zasiąg sterylizacji przy pomocy promieni ultrafioletowych ogranicza się do przypowierzchniowych warstw, a nie sięga w głąb drewna.
Drewno poddane działaniu promieni ultrafioletowych zaczyna świecić. Zjawisko to określane mianem luminescencji trwa dopóty, dopóki trwa naświetlanie drewna; z chwilą przerwania naświetlania ustaje luminescencja. Przeprowadzone w tym kierunku badania wykazały, że większość gatunków drewna (około 90% badanych gatunków) podlega zjawisku luminescencji, przy czym pewne grupy gatunków drewna wydzielają charakterystyczne dla nich światło (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Biel daje światło jaśniejsze niż twardziel. Wodne wyciągi (ekstrakty) z drewna niektórych gatunków również wykazują luminescencję.
Drewno nasycone oleistymi antyseptykami wykazuje luminescencję barwie światła odmiennej niż barwa charakterystyczna dla danego gatunku drewna. Z tego względu w naukowych i laboratoryjnych badaniach z zakresu nasycania (impregnowania) drewna wykorzystuje się zjawisko luminescencji do określania głębokości wniknięcia impregnatu stopnia przesycenia drewna (uprawnienia budowlane).
Zachowanie się drewna w stosunku do promieni podczerwonych. Promienie podczerwone powstają przy elektromagnetycznym promieniowaniu temperaturowym o długości fali 0,76-500 p. Fale tej długości dają promieniowanie niewidzialne, emitowane przez ciało o temperaturze nieprzekraczającej 4000′ K (3727° C). Im wyższa jest temperatura ciała tym mniejsza jest długość fali emitowanych promieni.
Promieniowanie
Promieniowanie padające na powierzchnię ciała, które jest odbiornikiem energii, ulega podziałowi na trzy części:
- Część energii ulega odbiciu na powierzchni ciała; energia promienista nie ulega zmianie na inny rodzaj energii, natomiast zmienia się kierunek promieni.
- Część energii przenika przez ciało (program egzamin ustny).
- Część energii zostaje pochłonięta przez ciało, ulega przemianie na ciepło i powoduje nagrzanie ciała.
Przegląd zestawionych w tabeli liczb wskazuje, że drewno zwłaszcza wilgotne odbija promienie podczerwone w znacznie mniejszym stopniu niż promienie świetlne. Następstwem niskiego współczynnika odbicia jest silne pochłanianie promieni podczerwonych przez drewno (opinie o programie).
Promienie te wnikają w drewno na zmienną, zależną od gatunku drewna głębokość. W myśl dotychczasowych doświadczeń głębokość ta wynosi dla drewna dębowego 2 mm, dla buka 3 mm, dla topoli i klonu 4 mm, dla sosny 4-5 mm, dla jodły, świerka i modrzewia 5-6 mm; w szeregu innych gatunków drewna głębokość wnikania promieni podczerwonych wynosi 0,5-1,0 mm lub mniej. Energia promienista wchłaniana na powierzchni i we wnętrzu drewna powoduje drganie cząsteczek i zamienia się w konsekwencji na energię cieplną, podobnie jak przy nagrzewaniu drewna w elektrycznym polu wysokiej częstotliwości (segregator aktów prawnych). Efekt przemiany energii zależy od:
1) długości fal promieni,
2) wielkości współczynnika odbicia rozpatrywanego materiału,
3) współczynnika pochłaniania ciała.
Współczynnik odbicia drewna jest niski; dzięki temu drewno (zależnie od gatunku) dobrze pochłania promienie podczerwone, które w określonych warunkach można stosować do suszenia drewna.
Suszenie drewna polega na napromieniowaniu powierzchni drewna promiennikami podczerwieni o odpowiedniej mocy; intensywność napromieniowania reguluje się przez dobór odległości i odpowiednie rozstawienie promienników nad poddawaną napromieniowaniu powierzchnię (promocja 3 w 1).
Najlepsze wyniki otrzymuje się w technice suszenia stosując fale o długości 1-3 /i, czyli przy temperaturze promieniowania 962-2886° K. Stosowane w suszarnictwie promienniki podczerwieni dają temperaturę żarzenia żarnika wolframowego około 2500° K, co odpowiada długości fali 1,15 /i.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32