Blog

Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 2
22.05.2020

Końce belek

W artykule znajdziesz:

Końce belek

Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 3
Końce belek

Na podporach końce belek powinny być wbetonowane w żelbetowe wieńce. Zbrojenie na podporowe momenty utwierdzenia układa się na prefabrykowanych belkach, przywiązując je do wystających z belek strzemion (program uprawnienia budowlane na komputer).

Strop DZ-3. W zależności od przekroju głównego zbrojenia przewidziano 16 rodzajów belek prefabrykowanych o tym samym przekroju betonu. Opracowano 12 typowych długości belek od 2,66 do 5,96 m. Wysokość belek jest równa wysokości pustaka i wynosi 20 cm. Ciężar 1 m belki - 37,2 kG/m. Wysokość konstrukcji stropu - 23 cm. Ciężar konstrukcji stropu: z pustakami żużlobetonowymi - 260 kG/m2, z pustakami zaś gruzobe- tonowymi - 280 kG/m2. Minimalna długość oparcia belek na podporach wynosi 8 cm. Strop DZ-3 można stosować przy obciążeniu użytkowym nawet do 500 kG/m2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Strop DZ-4-. Obejmuje on dwa rodzaje belek dla rozpiętości w osiach ścian 6,30 i 6,60 m, przy czym długości belek wynoszą odpowiednio 6,26 i 6,56 m. Wysokość belek - 20 cm, wysokość zaś konstrukcji stropu
a) 27,5 cm przy wysokości pustaków żużlobetonowych - 24,5 cm. Minimalna długość oparcia belek na podporach wynosi 10 cm (uprawnienia budowlane). Ciężar stropu (wraz z tynkiem i podłogą) - 396 kG/m2. Zbrojenie belek dla obu rozpiętości przewidziano na obciążenia użytkowe w granicach od 200 do 400 kG/m2 różnicując je co 50 kG/m2.

Strop DZ-5. Strop ten obejmuje dwa rodzaje belek dla rozpiętości w osiach ścian 7,80 i 8,10 m, przy czym długości belek wynoszą odpowiednio 7,76 i 8,06 m. Wysokość belek - 25 cm, wysokość zaś konstrukcji stropu - 34 cm przy wysokości pustaków żużlobetonowych oraz strużkobetonowych - 31,5 cm (program egzamin ustny). Minimalna długość oparcia belek - jak w stropie DZ-4. Ciężar stropu (wraz z tynkiem i podłogą) przy pustakach żużlobetonowych
b) 445 kG/m2, a przy pustakach strużkobetonowych - 425 kG/m2.
Dla każdej z dwóch rozpiętości przyjęto dla wymienionych wyżej obu rodzajów pustaków jednakowy zakres obciążenia użytkowego, a mianowicie 200 i 250 kG/m2.

Zmniejszenie ciężaru

Wszystkich trzech rodzajów stropów DZ nie należy obciążać dynamicznie (opinie o programie). W czasie wykonywania stropów DZ-3 belki o rozpiętościach w osiach podpór większych od 5,10 m muszą być podiperane w środku rozpiętości; w przypadku stropu DZ-4 i DZ-5 belki należy podpierać w dwóch miejscach pod otworami przewidzianymi do wykonania żeber rozdzielczych (odległość między stemplami wynosi wówczas 2,14 m).
Podobny do wyżej opisanego jest strop produkowany w Austrii.

Ten strop stosowany jest do rozpiętości 6,0 m; ma on prefabrykowane belki (na których opierają się pustaki) o wysokości jednak niższej od wysokości pustaków. Nadbeton, powiększający szerokość strefy ściskanej żeber, dochodzi tylko do poziomu określonego przez poziomą środkową część pustaków. Stosowane wysokości stropu 20-J-26 cm. Strop z tych pustaków wykonuje się również o beleczkach w postaci kratowniczek stalowych z obetonowanym pasem dolny uzyskuje się wówczas zmniejszenie ciężaru prefabrykowanych belek. Podobny strop, wykonany w Polsce. Prefabrykowaną belką jest tu stalowa kratownica o dolnym pasie żelbetowym (segregator aktów prawnych).

krzyżulcach (podwójnych) z prętów okrągłych, pełniących rolę strzemion, oraz górnym pasie wykonanym ze stalowego kątownika. Ciężar 1 m belki (w stanie montażowym) wynosi tu 15 kG/m. Po podparciu belek w środku rozpiętości układa się na nich pustaki (z gipsu lub żużlobetonu) a następnie strop zalewa się betonem marki 170. Grubość nadbetonu nad środkiem pustaków wynosi tu 3 cm.

Do tego rodzaju należą stropy wykonywane w NRF. W pierwszym z nich pustaki opierają się na belkach utworzonych przez dolną płytkę z lekkiego betonu, w którą wprowadzono stalową wygiętą blachę pracującą na zginanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 8 Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 9 Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 10
Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 11
Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 12 Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 13 Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 14
Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Potrzeby fundamentowania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami