Blog

09.05.2023

Końce rurki odprowadzającej

W artykule znajdziesz:

Końce rurki odprowadzającej

Przed rozpoczęciem napełniania instalacji w budynku gazem należy sprawdzić, czy nie pozostawiono otwartych wylotów. Wszystkie kurki przed gazomierzami i przed przyborami gazowymi powinny być zamknięte (program uprawnienia budowlane na komputer).

W pomieszczeniach odpowietrzanych nie można używać otwartego ognia. Poszczególne odcinki odpowietrza się kolejno. Najpierw dopływ rozdzielczy wraz z pierwszym pionem. Przy odpowietrzaniu pionu wkręca się w górny trójnik do czyszczenia końcówkę do węża gumowego. Jeden koniec węża nakłada się na końcówkę, drugi zaopatruje w nasadkę z podwójną siatką bezpieczeństwa. Ma to na celu zabezpieczenie przed eksplozją gazu w rurze lub cofaniem się płomienia. Używa się gęstej siatki mosiężnej lub miedzianej (przynajmniej 144 oczka na 1 cm2). Końcówkę węża wyprowadza się na zewnątrz budynku i otwiera kurek na pionie oraz kurek główny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po przepuszczeniu objętości gazu równej szacunkowo dwukrotnej objętości geometrycznej odpowietrzanych przewodów kontrolujemy dokładność przedmuchiwania za pomocą tzw. testu mydlanego. Niewielkie wiadro lub naczynie blaszane napełniamy prawie do wierzchu roztworem mydła (25-P30 g mydła w 1 litrze wody)(uprawnienia budowlane). Do środka naczynia wprowadzamy końce rurki odprowadzającej badany gaz. Na powierzchni roztworu powstaje warstwa pęcherzyków napełnionych gazem. Naczynie przykrywamy pokrywką i wynosimy w miejsce nie zagrożone wybuchem. Instalację można uznać za odpowietrzoną, jeżeli pęcherzyki mydlane po zapaleniu palą się żółtym płomieniem bez niebieskich stożków wewnętrznych.

Podobnie przeprowadza się odpowietrzanie pozostałych pionów, zwracając uwagę na dokładne zamknięcie ich wylotów gwintowanymi korkami. W instalacji mieszkaniowej wąż do odpowietrzania należy podłączyć w punkcie najbardziej oddalonym od gazomierza (program egzamin ustny).

Napełnianie instalacji gazem

Napełnianie instalacji gazem jest czynnością bardzo ważną, wymagającą od montera wysokich kwalifikacji i dokładności. Najczęstszą przyczyną wypadków są nie zabezpieczone wyloty rur. Każdy wylot czynnej czy nieczynnej instalacji, niezależnie od zamkniętych kurków’ przelotowych, powinien być zamknięty gwintowanym korkiem uszczelnionym konopiami i pastą uszczelniającą. Zaniedbanie odpowietrzania instalacji mieszkaniowej kończy się często rozerwaniem gazomierza (opinie o programie).

Dostawca gazu po napełnieniu instalacji gazem dokonuje zamknięcia i zaplombowania kurków gazowych przelotowych przed każdym przyborem gazowym. Zarządzający budynkiem obowiązany jest przejąć protokólarnie napełnioną instalację wraz z aktualnym stanem gazomierzy. Od tego momentu zarządzający odpowiada za instalację wraz z gazomierzami i może udostępnić ją wykonawcy dla przeprowadzenia regulacji przyborów’ gazowych. Obowiązkiem wykonawcy jest wypróbowanie działania poszczególnych przyborów gazowych i skontrolowanie szczelności złączy i kurków za pomocą wody mydlanej.

Każdy kurek przelotowy wmontowany w instalację powinien być wyposażony w klucz do zamykania. Dla kuchni szafkowych, grzejników’ łazienkowych i innych przyborów o dużym zużyciu gazu wykonawca powinien dostarczyć użytkownikowi instrukcję ich obsługi. Konieczne jest również pouczenie odbiorcy w momencie zasiedlania budynku o sposobie użytkowania przyborów (segregator aktów prawnych).

W przypadku niezasiedlenia mieszkania przez okres 3 miesięcy od daty napełnienia instalacji gazem dostawca gazu ma obowiązek przyjąć od zarządzającego budynkiem zlecenie i wykonać w postulowanym przez niego terminie prace polegające na ponownym sprawdzeniu instalacji i regulacji przyborów gazowych.

Przed uruchomieniem kuchni gazowej należy wykonać czynności:

  • sprawdzić, czy kurki palników są zamknięte strzałki pokręteł skierowane w prawo,
  • otworzyć zawór przed kuchnią,
  • zapalić zapałkę i przyłożyć do palnika,
  • wcisnąć pokrętło do oporu i przekręcić w lewo o 90° w położenie pionowe,
  • płomień oszczędnościowy uzyskuje się po przestawieniu pokrętła strzałką w lewo,
  • w celu wyłączenia palnika przekręca się gałkę w prawo do oporu,
  • po zakończeniu gotowania należy zamknąć zawór zamontowany na przewodzie gazowym przed kuchnią (promocja 3 w 1).

Szczególną uwagę należy zwrócić na zapalanie palników piekarnika, gdyż nieumiejętne wykonywanie tej czynności może spowodować wypadek.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami