Blog

Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 2
13.07.2020

Koncepcja konstrukcyjna

W artykule znajdziesz:

Koncepcja konstrukcyjna

Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 3
Koncepcja konstrukcyjna

Z wymiarów tych uzyskuje się w praktyce dowolne zestawy wielkościowe, zależnie od potrzeb. Zaznaczyć należy, iż omawiane rozwiązania opierają się na przyjętej przez RWPG zunifikowanej siatce konstrukcyjnej o wymiarach 6,00 X 6,00 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Koncepcja konstrukcyjna przewiduje zastosowanie szkieletu nośnego w postaci slupów i podciągów oraz płaskich przekryć stropodachowych z żelbetowych płyt żebrowanych, odpowiednio ocieplanych w zależności od stref klimatycznych.

Szkielet nośny umożliwia niezależne zastosowanie materiałów miejscowych na wypełnienia ścienne, wykonanie tych wypełnień w dowolnym okresie czasu, jak również zmianę przegród ściennych w zależności od wymagań, nie naruszając konstrukcji nośnej budynku, co jest dużą zaletą rozwiązania. W dalszej perspektywie przewiduje się zastosowanie lekkich, prefabrykowanych ściennych elementów wypełniających (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niemiecka Republika Demokratyczna.

Wykorzystując dotychczasowe negatywne doświadczenia z zakresu realizacji ciężkich masywnych budynków inwentarskich, stanowiących duże utrudnienie przy wprowadzaniu nowych technologii w zakresie produkcji zwierzęcej, budownictwo inwentarskie w NRD od 1960 roku przeszło całkowicie na lekkie konstrukcje w porównaniu ze stosowanymi w latach poprzednich. Przeprowadzono w szerokim zakresie typizację rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych w oparciu o przyjętą przez kraje RWPG siatkę modularną. Ostatecznie uzyskano 7 szerokości budynków o następujących wymiarach osiowych w kierunku poprzecznym: 7,50 - 9,00 - 10,50 - 12,00 - 15,00 - 18,00 - 21,00 m. Wymiary podłużne budynków oparto na stale powtarzającym się wymiarze 4,50 m, którego wielokrotność oznacza długość sekcji, tworzących żądane zestawy obiektów (uprawnienia budowlane).
Występujące w praktyce zróżnicowane wysokości budynków zostały również stypizowane, w wyniku czego uzyskano ostatecznie 5 wymiarów wysokościowych, a mianowicie: 2,40 - 3,00 - 3,60 - 4,20 - 6,00 m. W oparciu o przeprowadzoną typizację i koordynację modularną zaprojektowano serię typowych elementów, umożliwiających zestawienie odpowiednich budynków w zależności od wymagań funkcjonalnych i przestrzennych.

Rozwiązania konstrukcyjne

Rozwiązania konstrukcyjne oparto na zasadzie szkieletu, co umożliwiło:
a) zastosowanie fundamentów punktowych (np. wierconych), zamiast fundamentów obwodowych,
b) zastosowanie lekkich, niekonstrukcyjnych wypełnień ściennych,
c) ogólne zmniejszenie ciężarów budynków poprzez zmniejszenie ilości materiałów (program egzamin ustny).

Przykładowe rozwiązania budynków dla bydła, wyjaśniają istotę przyjętych rozwiązań. Stypizowane elementy głównych części konstrukcyjnych zostały przeznaczone do masowej prefabrykacji. Elementy ścienne, wypełniające konstrukcję szkieletową są wykonane z lekkich betonów komórkowych, cienkościennej ceramiki lub materiałów miejscowych i odpadkowych pochodzących z różnych gałęzi przemysłu. Pokrycie dachowe przy jednakowym dla każdej rozpiętości budynku pochyleniu połaci, wynoszącym 14°, wykonane jest z eternitu falistego na łatach drewniaych lub z papy na deskowaniu (opinie o programie).
Nowczesne wymagania technologiczne odnoszące się do produkcji zwierzęcej wpłynęły w NRD zdecydowanie na rozwój układów funkcjonalnych obór.

Zaznacza się wyraźnie tendencja do zwartości rzutu poziomego zbliżonego swym kształtem do kwadratu poprzez grupowanie wielu rzędów stanowisk dla krów oraz łączenie pomieszczeń przeznaczonych na paszę i ściółkę, jak również pozostałych pomieszczeń pomocniczych. W tym przypadku szkieletowa konstrukcja żelbetowa budynku rozwiązana jest na większej siatce modularnej (4,50 X 9,00 m), przy równoczesnej zmianie kształtów elementów tworzących statyczne układy ramowe. Przekrycia stropodachowe - w postaci żelbetowych płyt żebrowych - spoczywają na dłuższych ramionach górnych rygli ram konstrukcyjnych, które umożliwiają wykonanie świetlików dla doświetlenia wnętrza obory (segregator aktów prawnych).

Ogólnie w budownictwie duńskim podczas procesów typizacyjnych w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na zagadnienia programowe i prawidłowość rozplanowania funkcjonalnego, a dopiero w dalszej kolejności - na odpowiednie rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe. Przeważa zastosowanie konstrukcji lekkich, co należy zawdzięczać korzystnej sytuacji spowodowanej szerokimi możliwościami doboru materiałów budowlanych, jak drewno, stal, aluminium (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 8 Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 9 Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 10
Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 11
Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 12 Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 13 Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 14
Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wektor ciśnienia spływowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami