Blog
Konieczność przerzutów
W artykule znajdziesz:
Przy wysięgniku tej samej koparki przedłużonym do 13 m i o pochyleniu pod kątem 45° największa głębokość kopania wynosi 7,5 m, przy pochyleniu zaś 30° - 10,2 m; przy kopaniu poprzecznym głębokość ta wynosi odpowiednio 5,9 m i 6,6 m (a więc średnio tylko 75% i 66%) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przykłady technologii wykonania nasypów i wykopów za pomocą koparek zbierakowych sposobem podłużnym jak i poprzecznym rozpatrzone są poniżej. Wykonywanie wykopów koparkami zbierakowymi, przy odkładaniu urobku na boki, powoduje nierzadko konieczność przerzutów raz wydobytego urobku z jednego odkładu na drugi, a czasami parokrotnych przerzutów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Takie przypadki, jako nieekonomiczne, powinny być dokładnie przeanalizowane przez projektanta organizacji budowy i zastąpione przez sposób bez przerzutów, co jak stwierdza praktyka, jest najczęściej osiągalne. Przykładowym schematem, przy którym uniknięto przerzutów, może być kolejność prowadzonych operacji przy budowie nasypu kolejowego o szerokości u podstawy 14,8 m i wysokości 3 m (uprawnienia budowlane).
Etap pierwszy polegał na usypaniu prawej dolnej części nasypu (I) z ukopu położonego po prawej jego stronie; etap drugi na wykonaniu lewej dolnej części nasypu (II) z ukopu położonego po jego lewej stronie (z dalszej części tego ukopu), przy czym koparka musiała przejść na lewą tronę nasypu; wreszcie etap trzeci polegał na usypaniu górnej części nasypu (III) z tegoż ukopu, lecz z jego bliższej części, przy czym oś ruchu koparki została w porównaniu z II etapem robót przesunięta bliżej wykopanego nasypu (program egzamin ustny).
Schemat technologiczny
Schemat technologiczny przy wykonaniu głębokiego i szerokiego wykopu, który wobec niemożności zastosowania jednorazowego przejścia koparki z zastosowaniem sposobu podłużnego i odkładania urobku po obydwu stronach (przy czym uniknięto by jakichkolwiek przerzutów) musiał być podzielony na trzy rozkopy (/, 2 i 5) z zastosowaniem dwóch przerzutów urobku (opinie o programie).
Początkowo stosując sposób podłużny został wykopany rozkop 1 wzdłuż osi I, którego powierzchnia przekroju stanowiła połowę całego przekroju wykopu, przy czym urobek z tego rozkopu został usypany na odkładach 4 znajdujących się po obydwu stronach rozkopu. Po wykonaniu rozkopu / koparka przechodząc po obydwu osiach II dokonała przerzutu urobku z odkładów 4 na odkłady 5, po czym wykopano rozkopy 2 i 3, przy czym urobek z tych rozkopów dosypano do odkładów 5.
Schemat technologiczny robót ziemnych przy budowie nasypu kolejowego z ukopów bocznych. Warstwy dolne nasypu wykonane są z dalszych części ukopów, górne zaś z warstw bliższych. Ukopy wybierane są od razu do dna, natomiast nasyp sypany jest warstwami (segregator aktów prawnych). Zasadą pracy przy formowaniu tego nasypu z ukopów bocznych jest rozpoczynanie sypania każdej warstwy od strony najdalszej, a kopanie ukopu od strony najbliższej nasypu. W czasie pracy koparka zmienia przebieg swojej trasy zależnie od tego, z jakiej części ukopu i na jaką część nasypu podawany jest urobek. Na przykład trasa II oznacza, iż koparka
przechodząc wzdłuż tej osi i pobierając grunt z części ukopu 2 podaje go na 2 warstwę nasypu. Podobnie przebiega praca na pozostałych trasach. Wykop pod część centralną Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jest przykładem zastosowania koparek o dwóch rodzajach wyposażenia roboczego, a mianowicie koparek przedsiębiernych i zbierakowych typ E-505 (promocja 3 w 1). Przebieg pracy przy wykonaniu wykopu o wymiarach 100 m na 100 m i głębokości 9 m był następujący. Naprzód dwie koparki o wyposażeniu przedsiębiernym wykopały 2 zjazdy o spadku 8% na głębokość 4 m, po czym na tej głębokości wykopano grunt na odpowiedniej powierzchni jako operacyjnej do dalszej pracy łączącej obydwa zjazdy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32