Blog

19.02.2020

Konserwacja kanalizacji uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Konserwacja kanalizacji uprawnienia budowlane

Konserwacja kanalizacji uprawnienia budowlane

Zasady konserwacji kanalizacji wewnętrznej są analogiczne jak kanalizacji deszczowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Instalacja przeciwpożarowa. Instalacja składa się z tzw. pionów suchych z rur stalowych, zaworów hydrantowych w szafkach na poszczególnych kondygnacjach i nasady wlotowej, umieszczonej we wnęce na zewnętrznej ścianie budynku na wysokości 1 metra nad terenem.
Instalacja służy tylko w czasie pożaru, kiedy jest napełniona wodą pod ciśnieniem wytworzonym w silniku pompy strażackiej.

Poza utrzymaniem jej w czystości i zabezpieczeniem przed korozją nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Zawory i nasady muszą być dostępne.
Instalacje i urządzenia elektroenergetyczne. Z punktu widzenia konserwacji i eksploatacji budynku instalacje i urządzenia podzielono na zewnętrzne i wewnętrzne.

Sposób rozprowadzenia instalacji elektrycznych jest zawarty w dokumentacji technicznej. Dokumentacja ta jest przekazywana wraz z budynkiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Instalacja i urządzenia zewnętrzne (zasilające). W przypadku awarii urządzeń będących w eksploatacji zakładu energetycznego (sieć zasilająca, przyłącza, wewnętrzne linie zasilające, tablice rozdzielcze przedpomiarowe) do obowiązku zarządcy budynku należy zawiadomienie właściwej placówki zakładu energetycznego o awarii i ustalenie terminu jej usunięcia. Remont lub usuwanie awarii własnymi siłami w urządzeniach zewnętrznych zasilających są niedozwolone (jeśli nie jest przewidziane odrębnym porozumieniem między zarządcą a zakładem energetycznym) (uprawnienia budowlane).

i urządzenia wewnętrzne (odbiorcze). Instalacje specjalistyczne wydzielone, jak: instalacje dźwigów, telefonów, anten zbiorczych, syren alarmowych, świateł ostrzegawczych itp., znajdują się z reguły w eksploatacji i konserwacji przedsiębiorstw (jednostek) specjalistycznych, które z racji swej działalności i ogólnego porozumienia mają obowiązek prowadzić konserwację i nadzór nad prawidłowym działaniem tych instalacji. Do tych jednostek należy zgłaszać wszelkie zauważone nieprawidłowości w działaniu instalacji i egzekwować ustalony termin usunięcia powstałej awarii.

Wykonywanie prac remontowo-konserwacyjnych

Wykonywanie prac remontowo-konserwacyjnych przy instalacjach specjalistycznych przez zarządcę jest niedozwolone, jeśli nie jest przewidziane odrębnym porozumieniem (program egzamin ustny).
Pozostałe instalacje budynku: oświetleniowa, siły, sygnalizacji dzwonkowej, ochrony od porażeń, połączeń wyrównawczych, piorunochronna i ewentualnie sygnalizacyjna podlegają protokolarnym badaniom stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych co 8 lat zgodnie z zarządzeniem nr 36 MBiPMB z dnia 26.VI.1971 r. w sprawie badań stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych oraz urządzeń piorunochronnych. Protokoły te powinny być przechowywane i na żądanie udostępnione organom kontrolnym.
W przypadku stwierdzenia uszkodzenia instalacji do urządzeń elektrycznych - w stopniu powodującym doraźne zagrożenie porażeniem lub pożarem - wykonujący pomiar powinien przesłać dodatkowo kopie protokołu w 1 egzemplarzu do dostawcy energii elektrycznej, tj. zakładu energetycznego, oraz do komendy straży pożarnej (opinie o programie).

Jednocześnie zarządca budynku winien poczynić starania w celu niezwłocznego usunięcia przyczyny uszkodzenia i samego uszkodzenia własnymi siłami lub zlecić je do wykonania jednostkom usługowym lub osobom upoważnionym do ich wykonywania.

Dźwigi osobowe instalowane w budynkach podlegają rejestracji i odbiorowi technicznemu przez urzędy rejonowego dozoru technicznego. Przepisy dozoru technicznego dotyczące dźwigów precyzują wymagania co do ich obsługi, które nakładają na zarządy obowiązek zorganizowania stałej obsługi konserwacyjnej (niezbędny jest konserwator dźwigu) (segregator aktów prawnych).

W okresie użytkowania dźwigu należy stosować się do następujących zaleceń:
wszystkich mieszkańców budynku obowiązuje znajomość i ścisłe przestrzeganie instrukcji (umieszczonej w kabinie), która podaje szczegółowe wymagania w zależności od rodzaju dźwigu i systemu sterowania;
zabrania się obciążania kabiny ponad jej normalny udźwig oraz przekraczania dopuszczalnej liczby osób oraz transportu ładunków, do których dźwig nie jest przystosowany;
- należy zatrzymać natychmiast ruch kabiny po zauważeniu nieprawidłowej pracy dźwigu;
zabrania się wprowadzania jakichkolwiek zmian w urządzeniach dźwigu i jego aparatach bezpieczeństwa;
niedopuszczalne jest zmiatanie lub zlewanie wody z klatek schodowych do szybu dźwigowego oraz zrzucanie jakichkolwiek przedmiotów poza obręb kabiny;
zabrania się wchodzenia przez właz na dach kabiny
- o wszelkich nieprawidłowościach działania urządzeń i elementów dźwigu zmniejszających bezpieczeństwo ludzi należy niezwłocznie zawiadomić zarządcę budynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami