Blog
Konstrukcja budynku
W artykule znajdziesz:
Konstrukcja budynku
Konstrukcja budynku powinna stanowić zespół elementów w takim stopniu wytrzymały i trwały, ażeby całość budynku mogła bezpiecznie i bez nadmiernych odkształceń opierać się działającym obciążeniom i przenosić te obciążenia na grunt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obciążenia budynków są zasadniczo 2 rodzajów:
a) ciężary pionowe: obciążenia stałe, użytkowe i śnieg,
b) siły poziome - głównie wiatr.
W szczególnych przypadkach bierze się pod uwagę obciążenia dynamiczne od ruchu pojazdów, maszyn, dźwigów itp. W krajach, gdzie są trzęsienia ziemi, muszą być uwzględnione drgania wywoływane tym zjawiskiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pod względem ustroju konstrukcyjnego budynki można podzielić na 3 podstawowe grupy:
a) budynki ze ścianami nośnymi masywnymi,
b) budynki szkieletowe,
c) budynki płytowe.
Ponadto istnieje grupa pośrednia - budynków o konstrukcji mieszanej.
Ściany nośne masywne rozumie się jako ściany o dostatecznie wytrzymałej i jednakowej budowie (strukturze) w kierunku ich długości, zdolne do przenoszenia oprócz własnego ciężaru jeszcze innych pionowych obciążeń od budynku (uprawnienia budowlane).
Obciążenia pionowe w ustrojach budowlanych z masywnymi ścianami nośnymi są przenoszone przez ściany kolejnych kondygnacji na fundamenty, przy czym jako przekroje pracujące przyjmuje się przekroje poziome ścian netto, tj. z potrąceniem otworów, tynków i warstw izolacyjnych.
Jeżeli ściana jest wolnostojąca albo też niedostatecznie stężona w kierunku wysokości lub długości, należy uwzględnić możliwość wy boczenia (program egzamin ustny).
Obciążenia poziome
W tym przypadku ściana zewnętrzna podłużna pracuje między 2 ścianami poprzecznymi, jakby stropów nie było, tj. jak płyta o rozpiętości l, posiadająca podpory na ścianach poprzecznych. Ponadto ściana może pracować jako ustrój utwierdzony sztywno w fundamencie, jeżeli naprężenia nie przekroczą wytrzymałości materiału. W budynkach ze stropami niesztywnymi ściany zewnętrzne przeważnie pracują częściowo jako płyty podparte na ścianach poprzecznych, a częściowo- jako płyty zamocowane od dołu; ściany zaś wewnętrzne, równoległe do frontu budynku, prawie nie przyjmują udziału w przenoszeniu sił poziomych. Są to bardzo niekorzystne warunki pracy ścian, tym niekorzystniejsze, im ściany poprzeczne są dalej od siebie odległe. Do stropów niesztywnych można zaliczyć stropy drewniane z belkami luźno opartymi na ścianach (opinie o programie).
W tym przypadku ściana pracuje jako płyta o rozpiętości h, znacznie mniejszej niż l i równej wysokości kondygnacji. Podporami tej płyty są wówczas stropy, które przejmują z niej obciążenie i, jako
sztywne poziome belki, przenoszą je na ściany poprzeczne. Grubość ścian poprzecznych odpowiednich do przejmowania powyższych obciążeń powinna być nie mniejsza od 1 cegły. Najbardziej sztywne są stropy żelbetowe. Przy zastosowaniu ich odległości między ścianami poprzecznymi mogą być stosunkowo znaczne.
Stropy półsztywne. Przy stropach półsztywnych, jakimi są np. stropy drewniane z bęlkami zakotwionymi (co 2, 3 belka) w ścianach, można uważać, że belki przenoszą część obciążeń poziomych ze ściany zewnętrznej na równoległą do niej ścianę wewnętrzną. Ściana zewnętrzna pracuje wtedy jako płyta wsparta w liniach AB i EF na podporach sprężystych oraz w liniach AC i BD - na podporach nieruchomych (segregator aktów prawnych).
Pominięcie wpływu wiatru przy obliczaniu ścian zwykłych budynków stosuje się w następujących przypadkach:
W budynkach drewnianych ze ścianami nośnymi, np. wieńcowymi, jeżeli wysokość kondygnacji nie jest większa od 4 m. a odległość między poprzecznymi ścianami usztywniającymi nie przekracza 6 m.
W budynkach murowanych, które spełniają jednocześnie następujące warunki:
a) ściany nośne mają grubość co najmniej IV2 cegły,
b) wysokość budynku nie przekracza jego potrójnej szerokości,
c) wysokość kondygnacji nie przekracza 5 m,
d) istnieją ściany poprzeczne o grubości co najmniej 1 cegły w odstępach nie większych niż:
- 10 m przy stropach drewnianych należycie zakotwionych,
- 25 m przy stropach ceglanych lub betonowych na belkach stalowych należycie zakotwionych,
- 30 m przy stropach żelbetowych.
We wszystkich innych okolicznościach parcie wiatru powinno być przy wymiarowaniu ściany uwzględnione (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32