Blog

Wykonanie budowli zdjęcie nr 2
12.01.2020

Konstrukcja i układ warstw ścian osłonowych

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja i układ warstw ścian osłonowych

Wykonanie budowli zdjęcie nr 3
Konstrukcja i układ warstw ścian osłonowych

Ściany osłonowe można z grubsza podzielić na: a) jednorodne z betonów komórkowych i z betonów na kruszywach lekkich, b) warstwowe z płytą żelbetową nośną, c) warstwowe klejone lub łączone mechanicznie (bez szkieletowe), d) szkieletowe ze szkieletem drewnianym, aluminiowym, azbesto-cementowym i innymi, e) metalowe (uprawnienia budowlane). Konstrukcja ścian osłonowych z betonów komórkowych lub z betonów na kruszywach lekkich nie różni się od konstrukcji ścian samonośnych.
W ścianach osłonowych warstwowych z żelbetową płytą nośną płyta ta może być stosowana w postaci okładziny zewnętrznej bądź wewnętrznej.

Czasami obie zewnętrzne okładziny ścian osłonowych wykonuje się również z żelbetu (program na telefon). Płyty te wykonuje się jako wielkowymiarowe o wielkości na pokój lub jako płyty podokienne lub międzyokienne o długości równej rozstawowi ścian poprzecznych. Żelbetowa okładzina zewnętrzna nie powinna być cieńsza od 4 cm, o ile posiada usztywniające żebrowanie; płyta żelbetowa płaska powinna być grubości nie mniejszej niż 6 cm. W płytach żebrowych z żebrami rozstawionymi nie rzadziej niż co 30 cm płyta między żebrami może być niezbrojona, o grubości 2 cm.

Płyty żelbetowe opierają się na stropie oraz są mocowane do konstrukcji budynku (np. do ścian poprzecznych) (program na komputer). W zależności od izolacji termicznej oraz innych materiałów warstwowych ciężar tych ścian wahać się może w granicach 120-f-220 kG/cm2, przy grubości w granicach 14-f-22 cm. Zużycie stali do tych ścian jest stosunkowo niewielkie i wynosi ok. 3,5 kG/m2.
Płyty ścian osłonowych szkieletowych lub bezszkieletowych posiadają konstrukcję warstwową (program egzamin ustny).

Opis konstrukcji płyt warstwowych

Z punktu widzenia wykonawstwa najbardziej właściwym rozwiązaniem ścian warstwowych są ściany trójwarstwowe składające się z obustronnych okładzin i izolacji termicznej. Rozwiązanie takie nie zawsze jest możliwe i zależy od własności materiałów stosowanych do ścian (opinie o programie).

Ściany osłonowe metalowe stosowane są przeważnie za granicą w budynkach reprezentacyjnych, szkolnych i administracyjnych; są to przeważnie ściany zawieszane, pozwalające na szybki montaż. W ścianach tych mamy do czynienia z kształtownikami stalowymi przeważnie z blach giętych na zimno (rzadziej walcowanymi), kształtkami aluminiowymi, blachą aluminiową, blachą nierdzewną, emaliowaną itp.

Ze względu na konstrukcję ściany te można podzielić na: szkieletowe, płytowe i prefabrykowane ramowe (segregator aktów prawnych). W konstrukcji szkieletowej mamy do czynienia z rusztem (siatką) utworzonym przez pręty pionowe (słupki) i poziome (rygle). Pola rusztu wypełnia się płytami warstwowymi, szkłem lub otworami okiennymi. Ruszt mocuje się do konstrukcji budynku, przy czym słupki są przeważnie głównymi elementami nośnymi, a rygle drugorzędnymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wykonanie budowli zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wykonanie budowli zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wykonanie budowli zdjęcie nr 8 Wykonanie budowli zdjęcie nr 9 Wykonanie budowli zdjęcie nr 10
Wykonanie budowli zdjęcie nr 11
Wykonanie budowli zdjęcie nr 12 Wykonanie budowli zdjęcie nr 13 Wykonanie budowli zdjęcie nr 14
Wykonanie budowli zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonanie budowli zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonanie budowli zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami