Uprawnienia budowlane - szerokie spojrzenie na świat
Czym byłby dom bez okien? Zapewne ciemną komórką czy rodzajem bunkra, nienadającego się do zamieszkania. Okna to nie tylko widok na świat – to również niejako „zaproszenie” dla słońca, by ogrzało pomieszczenia, droga do wymiany powietrza, a także możliwość osobistego sprawdzenia temperatury na zewnątrz.
Konstrukcja okna
Okno ma bardzo prostą konstrukcję; każde skrzydło składa się z ramy (drewnianej, z tworzywa lub aluminium) oraz wstawionego w nią pakietu szybowego. Dodatkowo, w ramę wstawiony jest mechanizm otwierania skrzydła, a w niektórych modelach również żaluzje lub rolety. Skrzydła zawieszone są na zawiasach przytwierdzonych do ościeżnicy osadzonej w otworze okiennym ściany budynku.
Pierwowzorami okien były otwarte przestrzenie wytworzone pomiędzy ścianami budowli. W czasach późniejszych zaczęto je zakrywać – najpierw skórami zwierząt, później drewnem i tkaniną. Pierwsze „szyby” zastosowali w swoich oknach Rzymianie – były to tafle szkła przycięte do wielkości otworu i odgrywały rolę bardziej dekoracyjną niż funkcjonalną. W Chinach, Japonii i innych wschodnich krajach, zamiast szyb, w okna wstawiano papier.
Do powszechnego użytku, szkła do okien zaczęto używać w siedemnastym wieku.
Okna na miarę XXI wieku
W czasach obecnych, wychodząc naprzeciw odbiorcom, projektanci stawiają na okna modernistyczne, energooszczędne oraz bardzo funkcjonalne. Nowoczesne wzory okien, pasujące do każdego stylu architektonicznego można spotkać w każdym zakładzie produkującym stolarkę okienną. Tam też znajdziemy najbardziej ekonomiczne rozwiązania związane z kwestią szczelności okien – mówiąc wprost – okna z wysoką klasą szczelności izolacyjnej, przeciwwilgociowej i przeciwdźwiękowej to najczęściej poszukiwane i montowane produkty.
Nowoczesne skrzydła okien mają jeszcze inną, pożądaną cechę – posiadają mechanizm pozwalający na regulowanie wielkości otwarcia każdego okna. Dzięki temu rozwiązaniu możemy być pewni, że nawet sztucznie stworzony przeciąg nie zagrozi rozbiciem szyb.