Blog

Całkowita ochrona zdjęcie nr 10
26.11.2018

Konstrukcja okna

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane - szerokie spojrzenie na świat

Czym byłby dom bez okien? Zapewne ciemną komórką czy rodzajem bunkra, nienadającego się do zamieszkania. Okna to nie tylko widok na świat – to również niejako „zaproszenie” dla słońca, by ogrzało pomieszczenia, droga do wymiany powietrza, a także możliwość osobistego sprawdzenia temperatury na zewnątrz.

Konstrukcja okna

Całkowita ochrona zdjęcie nr 11Okno ma bardzo prostą konstrukcję; każde skrzydło składa się z ramy (drewnianej, z tworzywa lub aluminium) oraz wstawionego w nią pakietu szybowego. Dodatkowo, w ramę wstawiony jest mechanizm otwierania skrzydła, a w niektórych modelach również żaluzje lub rolety. Skrzydła zawieszone są na zawiasach przytwierdzonych do ościeżnicy osadzonej w otworze okiennym ściany budynku.

Pierwowzorami okien były otwarte przestrzenie wytworzone pomiędzy ścianami budowli. W czasach późniejszych zaczęto je zakrywać – najpierw skórami zwierząt, później drewnem i tkaniną. Pierwsze „szyby” zastosowali w swoich oknach Rzymianie – były to tafle szkła przycięte do wielkości otworu i odgrywały rolę bardziej dekoracyjną niż funkcjonalną. W Chinach, Japonii i innych wschodnich krajach, zamiast szyb, w okna wstawiano papier.

Do powszechnego użytku, szkła do okien zaczęto używać w siedemnastym wieku.

Okna na miarę XXI wieku

W czasach obecnych, wychodząc naprzeciw odbiorcom, projektanci stawiają na okna modernistyczne, energooszczędne oraz bardzo funkcjonalne. Nowoczesne wzory okien, pasujące do każdego stylu architektonicznego można spotkać w każdym zakładzie produkującym stolarkę okienną. Tam też znajdziemy najbardziej ekonomiczne rozwiązania związane z kwestią szczelności okien – mówiąc wprost – okna z wysoką klasą szczelności izolacyjnej, przeciwwilgociowej i przeciwdźwiękowej to najczęściej poszukiwane i montowane produkty.

Nowoczesne skrzydła okien mają jeszcze inną, pożądaną cechę – posiadają mechanizm pozwalający na regulowanie wielkości otwarcia każdego okna. Dzięki temu rozwiązaniu możemy być pewni, że nawet sztucznie stworzony przeciąg nie zagrozi rozbiciem szyb.

Najnowsze wpisy

21.06.2024
Całkowita ochrona zdjęcie nr 12
Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów budownictwa

Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów, zwane także obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej), jest wymagane w wielu krajach w…

21.06.2024
Całkowita ochrona zdjęcie nr 13
Utrata uprawnień budowlanych

Utrata uprawnień budowlanych w Polsce jest regulowana przez przepisy prawa, a proces ten może mieć miejsce w określonych sytuacjach. Przyczyny…

Całkowita ochrona zdjęcie nr 16 Całkowita ochrona zdjęcie nr 17 Całkowita ochrona zdjęcie nr 18
Całkowita ochrona zdjęcie nr 19
Całkowita ochrona zdjęcie nr 20 Całkowita ochrona zdjęcie nr 21 Całkowita ochrona zdjęcie nr 22
Całkowita ochrona zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Całkowita ochrona zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Całkowita ochrona zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Całkowita ochrona zdjęcie nr 32 Całkowita ochrona zdjęcie nr 33 Całkowita ochrona zdjęcie nr 34
Całkowita ochrona zdjęcie nr 35
Całkowita ochrona zdjęcie nr 36 Całkowita ochrona zdjęcie nr 37 Całkowita ochrona zdjęcie nr 38
Całkowita ochrona zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Całkowita ochrona zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Całkowita ochrona zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami