Blog

23.09.2021

Konstrukcja podwodna

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja podwodna

Wprowadzenie tego sposobu odbudowy falochronów pozwoliło na znaczną oszczędność czasu i kosztów w porównaniu z odbudową metodą betonowania podwodnego w deskowaniach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcja podwodna ze skrzyń pływających. W celu skrócenia czasu trwania etapu budowy, który odbywa się na otwartym morzu, w warunkach zwiększonego ryzyka, oraz w celu uzyskania większej odporności na działanie fal nie zabezpieczonych jeszcze elementów konstrukcji podwodnej falochronu, pożądane jest jak najdalej idące zwiększenie wymiarów tych elementów. Przekroczenie jednakże podanych w poprzednich ustępach wymiarów maksymalnych jest możliwe tylko przy przejściu na inny system budowy, mianowicie z elementów podnoszonych i transportowanych za pomocą dźwignic na elementy pływające.

Przy falochronach stawianych wchodzą w tej mierze w rachubę jedynie skrzynie pływające (zwane również blokami - olbrzymami lub masywami - gigantami).
Falochrony na skrzyniach pływających należą do najnowocześniejszych i stosunkowo łatwo i prędko wykonalnych budowli, toteż znalazły znaczne rozpowszechnienie, m. in. budowane były w Polsce, przede wszystkim w Gdyni.
Konstrukcja podwodna falochronu wykonanego tym sposobem składa się z szeregu skrzyń, żelbetowych, postawionych na podsypce lub wyrównanym dnie, odpowiednio ze sobą połączonych, z reguły kilkukomorowych, od góry otwartych i wypełnionych betonem, kamieniem lub piaskiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wysokość skrzyń jest taka, aby postawione na dnie lub na wierzchu podsypki sięgały na kilkadziesiąt centymetrów, do 1 m, nad średni poziom morza. Unika się w ten sposób warstwowej struktury charakteryzującej falochrony na blokach.
Szerokość skrzyń (prostopadła do osi budowli) jest taka, aby falochron składał się z jednego tylko ich szeregu. Powinna ona wynikać z oblicze nia statycznego. W przybliżeniu przyjmuje się ją równą głębokości wody, mierzonej od średniego poziomu morza do podstawy skrzyni (uprawnienia budowlane).

Długość skrzyń

W przekroju poprzecznym skrzynie mogą mieć zewnętrzny zarys prostokątny lub trapezowy, lekko zbieżny ku górze. Skrzynie prostokątne u podstawy uzyskują zwykle pewne poszerzenie, powiększające stateczność falochronu.
Długość skrzyń zależy od rodzaju gruntu i podsypki, które mają wpływ na wartość i równomierność osiadania falochronu, oraz od sposobu wykonania i wodowania skrzyń.
Dotychczas wykonywano skrzynie o długości od 7 do ok. 30 m (program egzamin ustny).

Zbyt mała długość skrzyń zmniejsza korzyści płynące z zastosowania omawianego typu konstrukcji, gdyż przedłuża czas pracy w warunkach zwiększonego ryzyka. Z tego względu dąży się raczej do stosowania skrzyń dłuższych. Skrzynia może być tym dłuższa, im bardziej wytrzymały jest grunt i im lepiej i z lepszego materiału wykonana jest podsypka (opinie o programie).
Skrzynie mogą być wykonywane w dokach suchych lub pływających, na pochylniach, albo wprost na naturalnym brzegu, podczerpywanym potem w celu ich zwodowania. Gdy się stosuje trzy pierwsze sposoby, długość skrzyń ograniczona jest wymiarami urządzeń stojących do dyspozycji, i gdy one na to pozwalają, może dochodzić do 30 m. Przy ostatnim sposobie długość skrzyń nie powinna przekraczać 20 m, nawet gdy grunt, na którym wykonuje się skrzynie, jest równomiernie uwarstwiony. Dłuższe skrzynie, jak wykazała praktyka, łatwo pękają lub muszą być o wiele mocniej zbrojone niż to wynika z innych względów, a więc są kosztowniejsze (segregator aktów prawnych).

Optymalna długość skrzyń powinna również zapewniać takie częstości drgań własnych odcinków falochronów, aby nie dawały rezonansu z częstością uderzeń fali w różnych warunkach.
Skrzynię po opuszczeniu na wodę holuje się na miejsce przeznaczenia, gdzie przez zapełnienie wodą opuszcza się ją na przygotowaną uprzednio podsypkę.

Po ustawieniu skrzyni we właściwym miejscu zapełnia się jej komory betonem, kamieniem lub piaskiem. Ten ostatni sposób ma tę wielką zaletę, że pozwala w razie potrzeby skrzynię przestawiać, gdyż wypompowanie z niej piasku nie przedstawia większej technicznej trudności (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami