Blog

Elementy ścienne zdjęcie nr 2
16.10.2020

Konstrukcja połączenia ściany cylindrycznej

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja połączenia ściany cylindrycznej

Elementy ścienne zdjęcie nr 3
Konstrukcja połączenia ściany cylindrycznej

Gdy konstrukcja połączenia ściany cylindrycznej z dnem budzi pewne obawy co do jej zgodności z założonym schematem, zaleca się w dolnej części ścian przyjmować stały przekrój zbrojenia pierścieniowego, odpowiadający maksymalnej sile rozciągającej. Średnice prętów zbrojenia pierścieniowego przyjmuje się zazwyczaj w granicach 8-22 mm. Złącza tych prętów należy przyjmować mijankowo, stosując je w każdej z płaszczyzn pionowych nie gęściej niż co ósmy pręt (program uprawnienia budowlane na komputer).

Długość złącz nakładkowych powinna być obliczona na przyczepność, lecz nie mniejsza niż 50 8; przy użyciu prętów okrągłych należy stosować złącza z hakami i wówczas długości te można zredukować o 25%.
Zbrojenie pierścieniowe i pionowe przyjmuje się przy mniejszych grubościach ścian jednostronnie, natomiast przy grubościach powyżej 15 cm zaleca się - w celu przejęcia naprężeń skurczowych i termicznych - stosować zbrojenie podwójne.
Współczynnik m jest tu niezależny od kształtu i wymiarów zbiornika. Ze względu na szczelność, można zatem jako minimalną grubość ściany przy dnie (przy jej liniowej zmienności).
Ze względów praktycznych nie należy przyjmować grubości ściany cylindrycznej mniejszej od 8-10 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przekrój prętów pionowych należy obliczać w części przypodporowej ściany na mimośrodowe ściskanie, od momentu południkowego M i ściskającej siły południkowej N. Średnice tych prętów przyjmuje się w granicach 0 IO-T-22, w odstępach 10-20 cm, po stronie wewnętrznej ściany, na odległości zgodnej z zasięgiem momentu brzegowego. Powyżej zasięgu momentu zginającego część tego zbrojenia przepuszcza się wyżej na całą wysokość zbiornika, traktując je jako montażowe. W środkowej części pionowej ściany, gdzie występuje moment o znaku przeciwnym niż moment brzegowy należy sprawdzić naprężenie w betonie; w przypadku przekroczenia naprężeń dopuszczalnych należy obliczyć zbrojenie, wyznaczając je z obliczenia na mimośrodowe ściskanie, tak jak dla przekroju brzegowego (uprawnienia budowlane).

Gdy dnem zbiornika na ciecz jest kopuła, w której występują naprężenia rozciągające, wówczas grubość ściany żelbetowej jest głównie uwarunkowana szczelnością betonu.
Siły wewnętrzne przy rozciąganiu osiowym przejmuje w powłoce całkowicie zbrojenie.
Przy mimośrodowym rozciąganiu nie uwzględnia się współpracy betonu na rozciąganie.

Ewentualne sprawdzenie szczelności

Ewentualne sprawdzenie szczelności należy przeprowadzać zgodnie z uwagami (program egzamin ustny).
Przekroje, w których występują naprężenia ściskające, powinny być sprawdzone na wyboczenie. Odnosi się to głównie do powłok znacznie obciążonych, w których występują duże wewnętrzne siły ściskające. Takie warunki pracy istnieją zazwyczaj w walcowych bocznych ścianach zbiorników w przypadkach działania gruntu od zewnątrz przy opróżnieniu zbiornika z cieczy oraz w żelbetowych dnach o kształcie kopuły wklęsłej, gdzie zarówno siły południkowe jak i równoleżnikowe są przeważnie ściskające. W tych przypadkach średnicę zbrojenia głównego i montażowego przyjmuje się nie mniejszą niż 8 mm (opinie o programie).

Płaskie dna w postaci poziomej płyty mogą być monolitycznie połączone ze ścianami zbiornika lub też oddzielone od nich dylatacją.
W pierwszym przypadku zbrojenie płyty wyznacza się zgodnie z obliczonymi wielkościami momentów zginających, a przy grubych płytach przyjmuje się często zbrojenie obustronne. Grubość płyty jest tu głównie zależna od ekonomicznego procentu zbrojenia (segregator aktów prawnych).

W drugim przypadku, przy stosowaniu dylatacji ścian bocznych, zbrojenie Płyty jako swobodnie leżącej na gruncie przyjmuje się - przy nieobecności wody gruntowej - jedynie ze względu na skurcz i wpływy termiczne. Stosuje się tu zazwyczaj pojedynczą siatkę prostokątną z prętów np. 0 6 co 15 cm, bądź siatkę podwójną obustronną 0 8 co 30 cm.

Gdy istnieje parcie wody gruntowej, grubość zdylatowanej płyty przyjmuje się z warunku na wypór, a dylatacja musi spełnić warunek nieprzepuszczania wody zewnętrznej znajdującej się pod ciśnieniem hydrostatycznym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Elementy ścienne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Elementy ścienne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Elementy ścienne zdjęcie nr 8 Elementy ścienne zdjęcie nr 9 Elementy ścienne zdjęcie nr 10
Elementy ścienne zdjęcie nr 11
Elementy ścienne zdjęcie nr 12 Elementy ścienne zdjęcie nr 13 Elementy ścienne zdjęcie nr 14
Elementy ścienne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy ścienne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy ścienne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami