Blog

25.11.2021

Konstrukcja żelbetowa

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja żelbetowa

Konstrukcja żelbetowa

Konstrukcja żelbetowa znajdzie się w warunkach powietrzno-suchych, co ma wielkie znaczenie, ponieważ zbrojenie konstrukcji nośnej w tych warunkach najmniej ulega korozji. Praktyka stosowania izolacji parochronnej w stropach wykazała celowość jej zastosowania.
Zastosowanie paroizolacji nie zawsze rozwiązuje zabezpieczenie od wilgoci warstw ocieplających strop (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niestarannie ułożona izolacja parochronna nie będzie działała sprawnie i nie zatrzyma całkowicie przepływu pary wodnej. Poza tym materiały izolacyjne zawilgocone w czasie budowy i przykryte warstwą wodoszczelną nie będą mogły wyschnąć. Rozsadzenie od mrozu, butwienie i korozja chemiczna stają się w tych przypadkach nieuniknione pomimo starannego ułożenia izolacji parochronnej i warstwy wodoszczelnej. Woda zamknięta wewnątrz stropu parując powoduje czasami wysadziny warstw izolacji cieplnej i powstawanie pęcherzy. Ogólnie znane zjawisko pęcherzy pod warstwami izolacyjnymi z pap klejonych lepikiem bardzo rzadko występuje wskutek złego wykonawstwa robót izolacyjnych przeciwwilgociowych, a przeważnie powstaje z powodu skraplania pary wodnej w wyniku procesów cieplno-wilgotnościowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Papa na ogół dobrze przykleja się nawet zwykłymi lepikami, a jeżeli w dodatku jest ona przesycona impregnatami, to nawet przy upale rzadko na tyle powiększa objętość, ażeby spowodować sfałdowanie warstwy izolacyjnej. Jedynie W przypadku wyparowania olejów impregnacyjnych i chłonięcia wody może ulegać pęcznieniu, tworząc pęcherze i sfałdowania. Po przecięciu łatwo można stwierdzić, że pęcherze od wewnątrz są suche i łatwe do usunięcia. Inaczej bywa, kiedy pęcherze powstają wskutek parowania wilgoci z wewnątrz stropu, tj. z powodu ciśnienia pary (uprawnienia budowlane).

Wtedy następuje skraplanie pary wodnej pod warstwą izolacyjną i stopniowe powstawanie pęcherzy wypełnionych całkowicie wodą. Przecięcie pęcherzy powoduje wyciek wody, nieraz bardzo obfity. Zimą powstają soczewki lodowe, w wyniku których występują czasami znaczne zniszczenia w warstwie izolacyjnej i podłożu.

Powiększenia trwałości warstwy wodoszczelnej

Pomimo przecinania pęcherzy i wypuszczania zawartej w nich wody, powstają nowe pęcherze i proces ten trwa do czasu, kiedy parowanie wody ze stropu nie zostanie zakończone (program egzamin ustny).
Te powody oraz potrzeba stosowania pospolitych, niejednokrotnie wrażliwych na wilgoć materiałów ocieplających, zmusza do poszukiwania innych jeszcze rozwiązań konstrukcyjnych stropodachów (opinie o programie). Rozwiązanie tego zagadnienia prowadzi do konstrukcji mającej zalety zarazem stropodachu i poddasza. Takim rozwiązaniem jest konstrukcja stropodachu z izolacją parochronną i kanałami wentylacyjnymi ponad izolacją cieplną. Kanały te dobrze wentylowane spełniają rolę poddasza i odprowadzają z powietrza parę przenikającą przez stropy.

Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla konstrukcji hal drewnianych, gdzie zależy na uniknięciu gnicia drewna. Dotyczy to również innych konstrukcji, których materiały nośne i wypełniające ulegają korozji wskutek zawilgocenia parą wodną (segregator aktów prawnych). Stropodachy wentylowane nie zostały jeszcze szeroko rozpowszechnione. Dodatkowy koszt podwieszenia izolacji i wykonania kanałów może być wynagrodzony korzyścią w postaci możności stosowania masowych, lekkich i dobrze izolujących materiałów ocieplających, powiększenia trwałości warstwy wodoszczelnej i ochrony konstrukcji nośnej przed ujemnym działaniem wody.
Przykład stropodachu wentylowanego bez zastosowania izolacji parochronnej.

Wyjście kanałów wentylacyjnych zaprojektowano w attyce (promocja 3 w 1).
Przypadki rozwiązań drewnianych stropodachów z podaniem różnych rozwiązań wyciągów wentylacyjnych oraz z jednoczesnym zastosowaniem izolacji parochronnej. Szereg przemysłów wymaga mokrej produkcji. Na przykład w tkalniach w zależności od rodzaju wytwarzanych tkanin wymaga się wilgotności względnej powietrza w granicach 60-80%.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami