Blog

28.08.2021

Konstrukcje stalowe

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe

Uchwały przewiduje, że do projektu należą również rysunki robocze architektoniczno-budowlane i konstrukcyjne w zakresie niezbędnym do zgodnego z projektem wykonania na ich podstawie robót budowlano-montażowych, z tym że rysunki rusztowań i deskowań, rysunki warsztatowe konstrukcji stalowych i urządzeń instalacyjnych, rysunki montażowe oraz form do prefabrykatów sporządzają przedsiębiorstwa budowlano-montażowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie może być naszym celem szczegółowe omawianie Uchwały, tym bardziej że, jak każde zarządzenie o charakterze organizacyjno-administracyjnym, może ono po pewnym czasie ulec nowelizacji i wówczas odnośna część podręcznika stałaby się nieaktualna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Każdy projektant budowli morskich powinien się jednak z nią zapoznać przed przystąpieniem do prac projektowych.

Projektowaniem portów morskich i obiektów portowych zajmują się u nas biura projektowe (np. Biuro Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku), z tym jednakże, że studia wstępne (portowe), a często i opracowanie założeń powierzane są w zasadzie zwykle instytucjom naukowo- -badawczym (branżowy Instytut Morski w Gdańsku lub Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku) albo też specjalnie do tego celu powołanym zespołom naukowców: ekonomistów i techników (uprawnienia budowlane).

Warunki fundamentowania w portach morskich są specyficzne i mają duży wpływ na rozwiązania konstrukcyjne oraz na metody wykonawstwa budowli hydrotechnicznych projektowanych w obrębie portów. Z tych względów celowe jest chociażby ogólne zapoznanie się z tymi warunkami, gdyż bez tego różne szczegóły konstrukcji przedstawianych w dalszych rozdziałach mogą się wydać niedostatecznie uzasadnione. Z konieczności ograniczono się tu do warunków występujących na wybrzeżu polskim, a uogólniając na południowych wybrzeżach Bałtyku. Zresztą podobne wybrzeża spotykane są u wielu innych mórz i opis odnośnych warunków może być na nie również przeniesiony (program egzamin ustny).

Pominięto natomiast fundamentowanie na skałach, które nie stwarza w hydrotechnice morskiej tylu problemów co na przykład w budowie zapór. Przeciwnie, jest na ogół łatwiejsze niż na gruntach, w warunkach opisanych niżej. Z fundamentowaniem na skałach spotykamy się w opisach niektórych budowli w dalszych rozdziałach.
Przeglądu budowy geologicznej i typów polskich wybrzeży dokonał Bohdziewicz i do pracy jego odsyłamy czytelnika interesującego się tym zagadnieniem (opinie o programie).

Warunki geologiczne

Tu z konieczności ograniczymy się do pewnych uogólnień i uproszczeń, zwracając większą uwagę na topografię wybrzeża niż na jego budowę geologiczną. Warunki geologiczne na obszarach portowych wynikają bowiem przede wszystkim z zasadniczego położenia portu.
Porty mogą być położone na brzegu otwartego morza lub zatoki, w ujściu dużej rzeki lub na obszarze delty rzecznej, na jednym z jej ramion. Możliwy jest również wypadek pośredni, a mianowicie położenie dużego portu w ujściu małej rzeki lub na jeziorze przybrzeżnym (segregator aktów prawnych).

Rozpatrując topografię brzegu morza otwartego, można w naszych warunkach wydzielić za Johnsonem i Pazdrą następujące trzy strefy:
- podwodną, stale leżącą pod wodą i nazywaną przybrzeżem,
- amfibiczną, zalewaną okresowo przez wodę i zwalnianą z niej na przykład w czasie wahań poziomów wody w morzu, nazywaną brzegiem,
- nadwodną nazywaną wybrzeżem.

Profil brzegu morza w zaawansowanym stadium erozji. Pokazuje również granice pomiędzy poszczególnymi strefami, które wyznaczają linie przecięcia najniższego i najwyższego poziomu morza z powierzchnią lądu.
Na obszarze brzegu i przybrzeża istnieje zwykle w tym stadium wycięta w lądzie pierwotnym platforma abrazyjna, a na niej odłożone rumowisko tworzące morski taras akumulacyjny, którego części w obrębie brzegu noszą nazwę plaży i wału brzegowego. „Wał brzegowy jest formą akumulacyjną będącą wynikiem osłabionej działalności fal”. W obrębie tarasu akumulacyjnego tworzą się na przybrzeżu wały przybrzeżne, nazywane rewami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami