Blog
Wysokość ciśnienia
W artykule znajdziesz:
Wysokość ciśnienia na wlocie do urządzeń wytwarzających pianę powinna wynosić co najmniej 60 m H20 (program uprawnienia budowlane na komputer). Wielkość ogólnego (zbiorczego) zapotrzebowania wody dla celów przeciwpożarowych (w przypadku wspólnego źródła wody do zewnętrznego gaszenia pożarów i dla urządzeń gaśniczych) określa się według następujących zasad:
- przy zastosowaniu zasłon wodnych i urządzeń zraszaczowych zabezpieczających jako sumę ilości wody niezbędnej do zasilania tych urządzeń i ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, ustalonej dla danej strefy pożarowej;
- przy stosowaniu urządzeń tryskaczowych i zraszaczowych gaśniczych jako sumę ilości wody niezbędnej do zasilania tych urządzeń i ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, zmniejszonego do 50% (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
- przy stosowaniu urządzeń pianowych jako sumę ilości wody potrzebnej do wytworzenia piany i ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, zmniejszonego do 25%.
- Zaopatrzenie w wodę na cele przeciwpożarowe w zakładach przemysłowych powinno być zapewnione przez urządzenia wodociągowe służące do przygotowania i dostarczenia wody do celów gospodarczych lub przemysłowych (uprawnienia budowlane). Przy ustalaniu wydajności źródła wody wodociągowej dla zakładu należy dodatkowo uwzględnić określoną wielkość zapotrzebowania wody na cele przeciwpożarowe. Jednocześnie przepustowość urządzeń i sieci przewodów wodociągowych powinna zapewniać dostarczenie do urządzeń gaśniczych odpowiedniej ilości wody o wymaganym ciśnieniu wypływu (program egzamin ustny). W przypadkach wspólnego źródła wody na cele gospodarcze, produkcyjne i przeciwpożarowe zakłada się, że w czasie poboru wody na cele przeciwpożarowe zużycie wody na cele gospodarcze będzie ograniczone do 15%, a na cele produkcyjne do niezbędnej obsługi urządzeń technologicznych.
Cieki wodne
W przypadkach niewystarczającej ilości wody na cele przeciwpożarowe z istniejących urządzeń wodociągowych lub braku tych urządzeń w zakładzie, kiedy ze względów technicznych i ekonomicznych nie jest celowa przebudowa lub budowa wodociągu zakładowego, należy do celów przeciwpożarowych przystosować inne zasoby wodne położone w odległości nie większej niż 500 m od zakładu przemysłowego (opinie o programie).
Przystosowanie do celów przeciwpożarowych istniejących lub projektowanych zasobów wodnych lub sztucznych zbiorników wodnych powinno zapewnić:
- utwardzony dojazd dla samochodów pożarniczych i stanowisko dla autopompy o wymiarach 12 X 12 m (w przypadku braku takiego dojazdu stanowisko dla motopompy o wymiarach 3X3 m); drogi dojazdowe powinny mieć promienie łuków zewnętrznych nie mniejsze niż lim,
- możliwość poboru wody z głębokości nie większej niż 6 m, licząc od osi pompy; w tym celu należy przewidzieć studzienki ssawne lub inne odpowiednie urządzenia, zabezpieczone przed zamuleniem i zamarzaniem (segregator aktów prawnych).
Cieki wodne mogą być wykorzystane, jeśli ich natężenie przepływu przy najmniejszym stanie wód przekracza 20 1/s. Jeśli rozwiązania powyższe nie są w warunkach lokalnych zakładu możliwe, należy dla uzyskania zasobów wodnych przewidzieć zbiorniki przeciwpożarowe lub specjalne ujęcie wody ze studni. Pojemność zbiorników przeciwpożarowych ustala się na podstawie wielkości ogólnego zapotrzebowania wody pomnożonego przez względny czas trwania pożaru, ustalony zgodnie z Polskimi Normami.
W zakładach I, II i III kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, w których przewiduje się instalowanie urządzeń pianowych, tryskaczowych lub zasłon wodnych, a ilość wody z wodociągu zakładowego jest niewystarczająca, należy w uzgodnieniu z organami ochrony przeciwpożarowej przewidzieć odrębną sieć wodociągu pożarowego lub przebudować sieć istniejącą. Urządzenia wodociągowe przeznaczone do dostarczania wody dla celów przeciwpożarowych powinny spełniać następujące wymagania. Sieć wodociągowa powinna zapewnić zasilanie urządzeń gaśniczych z co najmniej dwóch stron (należy przewidywać sieci pierścieniowe zamknięte) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32