Blog

Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 2
09.03.2020

Kopuły półkuliste i koliste żelbetowe

W artykule znajdziesz:

Kopuły półkuliste i koliste żelbetowe

Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 3
Kopuły półkuliste i koliste żelbetowe

Kopuły te wyróżniają się specjalną lekkością. Przy bardzo dużych rozpiętościach grubość ścianki kopuły, która z obliczeń według naprężeń dopuszczalnych wypada mała, musi być odpowiednio powiększona w celu zachowania stateczności powłoki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cienka ścianka kopuły nazywana jest pospolicie łupiną, a kopuła z cienką ścianką - łupinową.

Uzbrojenie łupiny daje się w 2 kierunkach - południkowym i równoleżnikowym z cienkich prętów o średnicy ok. 6 mm. Uzbrojenie to usztywnia łupinę, przyjmuje na siebie naprężenia od skurczu betonu i zmian temperatury, nadto pręty równoleżnikowe w dolnej części kopuły
przyjmują na siebie naprężenia od pionowych obciążeń.

Kopuły półkuliste oraz inne, w których styczne do południka na wezgłowiu są pionowe, nie dają rozporu na podporze (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Inne kopuły rozpierają podpory i dlatego powinny być zaopatrzone na wezgłowiach w pierścień rozciągany, przyjmujący na siebie te rozpory. Pierścień ten w kopułach łupinowych bywa zwykle żelbetowy. W łupinie w pobliżu pierścienia powstają w kierunku południkowym naprężenia gnące, a w kierunku równoleżnikowym rozciągające, które muszą być przeniesione przez odpowiednie uzbrojenie w tym kierunku.

W kopule obrotowej może być wykonany otwór świetlikowy, a nad nim postawiony łubień. W tym przypadku otwór musi być ograniczony specjalnym pierścieniem żelbetowym, a pobliski pas łupinowy powinien być uzbrojony w kierunku południkowym na zginanie. Jako przykład dużej kopuły obrotowej można przytoczyć kopułę w Żesławicach.

Kopuły, jak zresztą i inne ustroje cienkościenne, wobec cienkości powłok muszą być bardzo starannie wykonane (uprawnienia budowlane). Ich powierzchnia po winna być ściśle wyznaczona i utrwalona, zbrojenie ułożone dokładnie, a betonowanie wykonane umiejętnie ze znaczną ilością cementu (350 - 400 kg cementu w 1 m3 betonu) - najlepiej sposobem torkretowania.
W niektórych krajach do betonowania nie używają deskowań na krążynach, lecz siatki montowane w powierzchnię kopulastą z prętów ze specjalnymi śrubowymi złączami. Betonuje się pasami równoleżnikowymi.

Przy kopułach o mniejszych rozpiętościach (do ok. 30 mi do zmontowanej siatki podwiesza się w betonowanym pasie deskowanie, układa się na siatce pręty południkowe i równoleżnikowe i wszystko razem zebetonowuje się.
Przy kopułach większych pojedyncza siatka mogłaby ulec zwichrzeniu. Układa się wówczas 2 siatki jedną nad drugą, wiążąc je między sobą tak, aby otrzymana powierzchnia była dostatecznie sztywna, a następnie na górnej
siatce układa się deskowanie, na nim uzbrojenie z prętów okrągłych i betonuje się. Przy tym sposobie obydwie siatki zdejmuje się po stwardnieniu betonu (program egzamin ustny).

Kopuły koliste szklano-żelbetowe.

Są to kopuły, których ścianki utworzone są z betonu, umieszczonych w nim kształtek szklanych i prętów zbrojenia.
Kształtki szklane bywają w planie kwadratowe, prostokątne lub okrągłe J). Ich wytrzymałość na ściskanie brutto, to jest iloraz siły niszczącej przez pełny przekrój bez potrącania pustek jest rzędu kilkuset i więcej kG/cm2. Współczynnik sprężystości Es = ok. 650 000 kG/cm2. Współczynnik sprężystości materiału złożonego z betonu i szkła (opinie o programie).

na beton i szkło. Jako przykład przedstawimy kopułę w gmachu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w Warszawie, dla której konstrukcja podtrzymująca i projekt wstępny były opracowywane jako temat dyplomowy w Zakładzie Budownictwa Ogólnego Politechniki Warszawskiej przez inż. Pilicha i inż. Rybickiego, a projekt wykonawczy został zrobiony w Pradze Czeskiej przez inż. L. Novacka, ponieważ kształtki szklane były sprowadzone z Czechosłowacji, a budowa odbywała się przy udziale specjalistów z Pragi (segregator aktów prawnych).

W sali o wymiarach w planie 26,25 X 25,90 m wykonano na 12 słupach 4 krzyżujące się w planie ciągłe podciągi żelbetowe. Na nich zrobiono z wierzchu okrągły pierścień żelbetowy do podtrzymania kopuły, obliczony na zginanie i skręcanie. Części sali poza kopułą są przykryte ocieplonym stropem żelbetowym, swobodnie położonym na ścianach stanowiących ograniczenie sali.

Poprzez wymieniony pierścień przechodzą w kierunku promieniowym przewody ciepłego powietrza (promocja 3 w 1). Od zewnątrz obłożono pierścień materiałem ciepłochronnym i wykonano dodatkowe obramienie do podtrzymania kwiatów, a od wewnątrz umieszczono przy pierścieniu pośrednie oświetlenie elektryczne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 8 Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 9 Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 10
Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 11
Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 12 Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 13 Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 14
Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak zdobyć uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami