Blog
Korozja biologiczna
W artykule znajdziesz:
Niszczenie materiałów budowlanych wywołane jest zasadniczo korozją chemiczną, elektrochemiczną i biologiczną. Zniszczenie materiałów wywołują też czynniki fizyczne, a głównie zmiany temperatury. Zjawiska te nazywamy korozją atmosferyczną (program uprawnienia budowlane na komputer).
Korozja chemiczna, szczególnie groźna dla materiałów budowlanych niemetalicznych, polega na agresywnym działaniu czynników chemicznych w postaci cieczy, pyłów, par lub gazów. Środowisko stałe, jak np. grunt budowlany, może też wywoływać korozję, jeśli zawiera substancje agresywne, które są rozpuszczalne w wodzie.
Pod wpływem korozji materiały zmieniają swe właściwości i strukturę, tracąc wytrzymałość i pierwotny wygląd. Zmiany te mogą spowodować utratę zdolności przenoszenia przewidzianego obciążenia i doprowadzić do zawalenia się budowli. Korozji elektrochemicznej ulegają zasadniczo części metalowe konstrukcyjne, instalacje, stal zbrojeniowa itp. Korozja biologiczna, powodowana przez organizmy żywe, niszczy głównie drewno, w mniejszym stopniu atakuje inne materiały, jak np. beton lub asfalt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najbardziej narażone na korozję są obiekty przemysłowe. Zagrożone są tam przede wszystkim konstrukcje, na które środowisko agresywne działa bezpośrednio „od wewnątrz”, np. zbiorniki i przewody cieczy agresywnych. Powolniejszej, lecz jednak stałej korozji ulegają konstrukcje i instalacje znajdujące się w zasięgu działania par i gazów oraz agresywnych wód ściekowych, a więc elementy hal fabrycznych, kanały, instalacje wentylacyjne, kominy (uprawnienia budowlane).
Na szczególnie niebezpieczną, bo niewidoczną korozję, narażone są fundamenty i części podziemne budynków, stykające się bezpośrednio z agresywnymi cieczami lub znajdujące się w sąsiedztwie zakładów, które z istoty swego przeznaczenia zanieczyszczają związkami chemicznymi teren, a tym samym i wody gruntowe.
Szczególnie narażone na korozję są urządzenia i budynki w przemyśle chemicznym, a zwłaszcza w zakładach: związków azotowych, celulozy i włókien sztucznych, kwasu siarkowego i przemysłu organicznego. Również w innych przemysłach są działy, w których odbywają się procesy chemiczne stanowiące źródło korozji, jak np. galwanizernie i bejcowanie, zakłady przeróbki metali, budowy samochodów, radiotechniczne, gdzie używane są różne kwasy i zasady do obróbki metali (program egzamin ustny).
Oceny stopnia agresywności środowiska
Odrębną dziedziną budowli i konstrukcji inżynierskich, narażonych na charakterystyczny rodzaj korozji na skutek działania na nie wody zawierającej składniki agresywne, są wszelkie budowle i urządzenia nadmorskie (opinie o programie). Z zagadnieniem działania wód agresywnych można się również często spotkać w naszych uzdrowiskach, gdzie wody zawdzięczają swe właściwości lecznicze właśnie takim składnikom, jak wolny dwutlenek węgla, siarczany, siarkowodór itp.
Ze zjawiskiem korozji spotykamy się także i to bardzo często w budownictwie wiejskim, gdzie zarówno budynki gospodarcze, jak i urządzenia pomocnicze silosy na zieloną paszę, na kiszonki i inne ulegają daleko idącemu zniszczeniu. Szkodliwymi czynnikami są w tym przypadku sole amonowe oraz kwasy będące produktami procesów fermentacyjnych. Należy zaznaczyć, że remont skorodowanych konstrukcji jest bardzo kosztowny, a często wręcz niemożliwy i zachodzi konieczność nie tylko wybudowania nowego obiektu, ale i usunięcia obiektu zniszczonego (segregator aktów prawnych).
Podstawowym czynnikiem skutecznego zabezpieczenia budowli przed korozją jest właściwy dobór materiałów podstawowych, właściwa konstrukcja budowli i wreszcie ochrona elementów budowli, uniemożliwiająca dostęp gazów lub płynów agresywnych do właściwej konstrukcji. Wyboru środków, mających na celu zapewnienie trwałości konstrukcji, należy dokonywać na podstawie badań i oceny stopnia agresywności środowiska i rodzaju, na które narażone są materiały konstrukcyjne. Przy wyborze środków należy wziąć pod uwagę wszystkie ich cechy techniczno-ekonomiczne oraz warunki stosowania i eksploatacji (promocja 3 w 1).
Należy również zdawać sobie sprawę, że walka z korozją nie ogranicza się tylko do prawidłowego zaprojektowania i wykonania izolacji przeciwkorozyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32