Blog

19.02.2020

Korozja w zbrojeniu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Korozja w zbrojeniu uprawnienia budowlane

Korozja w zbrojeniu uprawnienia budowlane

W zarysowanych konstrukcjach - bez względu na szerokość rozwarcia rys - należy sprawdzić stopień zaawansowania korozji zbrojenia. Im mniejsza jest średnica prętów zbrojeniowych, tym korozja jest groźniejsza w skutkach (program uprawnienia budowlane na komputer). Dlatego szczególnie niebezpieczne są rysy i pęknięcia w konstrukcjach strunobetonowych i kablobetonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W tych konstrukcjach szczególnie trudne jest zbadanie stopnia skarbonizowania betonu w obrębie strun i stopnia skorodowania strun. Wykonuje się to wiercąc otwory w betonie do strun i pobierając próbki betonu. Zbadanie betonu pod względem stopnia jego skarbonizowania i stwierdzenie, że pH < 9-HO, świadczy o zagrożeniu zbrojenia korozją. Wkładając do wywierconego otworu wziernik (używany w medycynie) można też bezpośrednio przekonać się o stopniu skorodowania strun lub w ogóle zbrojenia i wyciągnąć wnioski dotyczące wzmocnienia i zabezpieczenia konstrukcji przed dalszym postępem korozji (uprawnienia budowlane).

Należy dodać, że korozja zbrojenia może powstać nie tylko w obrębie rys, ale i poza nimi, jeśli beton otulający pręty zbrojenia uległ karbonizacji (co zwykle występuje w starych konstrukcjach) lub gdy konstrukcja znalazła się w środowisku agresywnym w stosunku do stali (np. dodatek chlorku wapniowego do betonu). Obecność w betonie chlorku wapniowego da się wykryć analizą chemiczną.
Pękanie i odspajanie się warstwy zaprawy cementowej, narzuconej na ściany zbiorników, silosów itp. konstrukcji cylindrycznych sprężonych, świadczy o zagrożeniu przez korozję cięgien sprężających, zwłaszcza gdy konstrukcje te pracują w środowisku wilgotnym lub chemicznie agresywnym (program egzamin ustny).

O zagrożeniu prętów stalowych złączy płyt w budownictwie wielkopłytowym świadczyć mogą przecieki wód opadowych przez styki płyt nienależycie uszczelnionych. Wątpliwość taka może być rozstrzygnięta po rozkuciu złącza.

konstrukcjach prefabrykowanych, łączonych „na mokro”, istnieje możliwość powstania rysy skurczowej między betonem prefabrykatu i betonem wstawki wykonanej na budowie. Miejsce to, zwłaszcza w warunkach wilgotnych, może stać się przyczyną korozji zbrojenia.

Diagnostyka konstrukcji stalowych

W konstrukcjach stalowych stwierdzenie zagrożenia utraty wytrzymałości i stateczności polega na ocenie, czy pręty (kratownicy), słupy itp. elementy ściskane nie wykazują wyboczenia, tzn. czy nie są wygięte w stosunku do założonej osi teoretycznej pręta. W przypadku konstrukcji blaszanych (blachownie) należy sprawdzić, czy blachy nie są zwichrowane, to znaczy odchylone od płaszczyzny (opinie o programie).

W konstrukcjach, które uległy katastrofie (zawaliły się) w czasie montażu, należy przede wszystkim sprawdzić, czy były w trakcie montażu dostatecznie stężone własnymi elementami konstrukcyjnymi lub też specjalnymi elementami montażowymi. Należy też sprawdzić, czy w miejscach zerwania się konstrukcji, zarówno podczas montażu, jak i w czasie użytkowania, łączniki (śruby, bolce, spoiny itp.) miały dostateczne przekroje.

Należy też przeanalizować, czy konstrukcja nie była nawet chwilowo przeciążona obciążeniem użytkowym, wiatrem, śniegiem itp,.
Osłabionych przekrojów należy przede wszystkim doszukiwać się w złączach (np. słupa z belkami), w dolnych częściach słupów nad posadzką itp. miejscach, w których występuje spryskiwanie konstrukcji cieczami agresywnymi, gromadzenie się pyłów agresywnych zwilżonych ściekami itp. (segregator aktów prawnych).

W przypadku korozji międzykrystalicznej stal zmienia swoją strukturę i staje się krucha. Dlatego pęknięcia występują nagle, bez odkształcenia się plastycznego metalu, a przełom jest taki jak w żeliwie. Zjawiska takie najczęściej występują w powietrzu zanieczyszczonym związkami azotu. Diagnostyka konstrukcji drewnianych

Konstrukcje drewniane, które uległy zawaleniu, należy zbadać na obecność korozji biologicznej (grzyby i inne drobnoustroje). Przyczyną zniszczenia może też być niedopuszczalny rodzaj sęka (niezwiązanego z pozostałą masą drewna). W wyjątkowych przypadkach osłabienie zniszczonego przekroju może nastąpić wskutek przepiłowania, wcięcia lub innego uszkodzenia mechanicznego.

Analogiczne do wyżej opisanych mogą być osłabienia konstrukcji zagrażające jej zawaleniem się. Osłabienia przekrojów konstrukcji należy odpowiednio zabezpieczyć przed dalszą korozją biologiczną.

Jeśli łączniki stalowe w konstrukcjach uległy korozji, może to stanowić niebezpieczeństwo dla wytrzymałości konstrukcji jako całości (promocja 3 w 1). Konieczna będzie wówczas wymiana łączników na nowe lub wzmocnienie całej konstrukcji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami