Blog

Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 2
29.07.2021

Zalety chlorku wapniowego

W artykule znajdziesz:

Zalety chlorku wapniowego

Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 3
Zalety chlorku wapniowego

Zalety chlorku wapniowego mogą wywołać skurcz, jeśliby do betonu dodać niewłaściwą ilość chlorku wapniowego. Dlatego też ustalono, że do betonu można dodawać najwyżej 4% chlorku wapniowego w stosunku do wagi cementu. Przy produkcji elementów prefabrykowanych powinno się dodawać najwyżej 2 do 3% chlorku wapniowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Chlorek wapniowy należy do surowców, które chciwie wchłaniają wilgoć i pod jej wpływem szybko się rozpuszczają.

Musi być więc przechowywany w naczyniach szczelnie zamkniętych lub w beczkach. Pomieszczenie dla przechowywania chlorku wapniowego powinno być suche i nie narażone na przenikanie opadów (deszczu).
Ponieważ chlorek wapniowy działa szkodliwie na skórę ludzką, robotnicy stykający się z nim powinni być zaopatrzeni w rękawice gumowe.
Wiadomo, że wykonanie zadań budownictwa uzależnione jest w dużym stopniu od produkcji cementu. Chociaż obecnie produkcja jego jest kilkakrotnie większa od przedwojennej, mimo to jest ona w dalszym ciągu niewystarczająca (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W związku z tym powstała konieczność dodawania cementu materiałów, które przynajmniej w części mogłyby zastąpić materiał deficytowy, jakim jest cement.

Takim materiałem jest między innymi glina, która ma cechy lepiszcza. Wprawdzie dodawanie gliny do prefabrykatów znajduje się obecnie jeszcze w stadium doświadczeń, każdy jednak pracownik w budownictwie i prefabrykacji powinien dokładnie poznać to zagadnienie, ponieważ glina dodana w ilości 20 do 30% do cementu nie zmniejsza jego siły działania, a umożliwia zaoszczędzenie cementu w ilości około 15 do 22%.
Glina jest produktem powstającym przy wietrzeniu skał zawierających skalenie (glinokrzemiany). Podstawowym składnikiem gliny jest uwodniony związek glinki z krzemionką.
Gliny, które zawierają dużo kaolinitu, a nie mają barwiących domieszek, są cennymi glinami kaolinowymi (uprawnienia budowlane).

Ropa naftowa

Glina nie jest surowcem jednorodnym, gdyż obok kaolinitu zawiera następujące składniki:
- drobny piasek i pył piaskowy zlepiony lepiszczem o konsystencji galaretowatego śluzu, który po wyschnięciu zamienia się w twardą masę; domieszka do gliny piasku powoduje:
a) zmniejszenie pęcznienia i skurczów,
b) ograniczenie pękania przy utracie wody,
c) obniżenie spoistości gliny;
- domieszki wapienne (niedopuszczalne w większych ilościach),
- tlenki żelaza barwiące glinę i wyroby oraz powodujące wykwity,
- magnez, sód i potas (domieszki te w małych ilościach są nieszkodliwe),
- piryty ujemnie działające na wyroby,
- zanieczyszczenia organiczne,
- wodę (program egzamin ustny).

Glina rozmieszana z wodą tworzy masę ciastowatą, dającą formować się w dowolne kształty. Przy wysychaniu wskutek wyparowania wody zmniejsza swoją objętość, co powoduje skurczowe pękanie. Cecha ta jest wadą gliny jako materiału budowlanego użytego w stanie rodzimym.
Z powodu zawartości piasku glina może być mniej lub bardziej tłusta (opinie o programie).
Najodpowiedniejszą gliną do stosowania jako dodatek przy wyrobie elementów prefabrykowanych jest glina średniotłusta i chuda. Daje ona bowiem niewielki skurcz i jest łatwa w obróbce. Glina tłusta natomiast jest bardzo trudna w obróbce, a wskutek tego nieekonomiczna. Glina piaszczysta, zawierająca zbyt dużą ilość piasku, jest w produkcji mało ekonomiczna (segregator aktów prawnych).

W zakładach prefabrykacji glinę stosuje się w postaci tworzywa cementowoglinianego do wyrobów niekonstrukcyjnych, jak np. pustaków, podokienników, kręgów studziennych, dachówki cementowej itp.
Ropa naftowa ma w zakładach prefabrykacji duże zastosowanie. Ropa używana jest nie tylko do konserwacji maszyn i urządzeń, lecz bardzo często do konserwacji form metalowych oraz smarowania podkładów i wnętrza form przed ułożeniem w nich mieszanki betonowej.

Przeciwdziała ona przyczepności betonu i ułatwia wyjmowanie elementu z formy (promocja 3 w 1)..
Stosowanie tego środka musi być jednak ostrożne, ponieważ ropa (tak jak każdy inny smar i tłuszcz) działa szkodliwie na beton. Jeżeli do masy betonowej dostanie się ropa, beton w tym miejscu nie zwiąże.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 8 Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 9 Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 10
Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 11
Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 12 Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 13 Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 14
Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakłady metalurgiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami