Blog
Korpus zapory
W artykule znajdziesz:
Korpus zapory
W korpusie zapory w obu jej częściach, zamkniętej i przelewowej, znajduje się system galerii spełniający rolę drenażowo-kontrolną. Woda filtrująca przez korpus zapory zostaje odprowadzona systemem przewodów do dolnego stanowiska. W celu zmniejszenia wyporu pod zaporą oraz ograniczenia nadmiernej sufozji i agresji chemicznej wykonuje się w podłożu skalnym przesłony za pomocą zastrzyków z zaczynu cementowego w przedniej części zapory (program uprawnienia budowlane na komputer). Tuż za przesłoną wykonuje się drenaż głęboki, który obniża ciśnienie wody filtrującej w podłożu.
Drenaż ten połączony jest z główną galerią podłużną zapory, z której można wykonywać dodatkowe wiercenia w celu uzupełnienia zastrzyków cementowych lub renowacji drenażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Określenie naprężeń w zaporze. Zapewnienie stateczności zapory przez osiągnięcie odpowiednich współczynników pewności na przesunięcie i przewrócenie zapory stanowi pierwszy krok w jej projektowaniu. Obliczenie to pozwala zorientować się co do stateczności budowli i określa ogólny zarys jej korpusu. Ostateczny kształt zapory, głębokość jej fundamentowania oraz forma samego fundamentu zależy od rozkładu i wartości naprężeń wewnętrznych w korpusie i podłożu zapory (uprawnienia budowlane). Stosowane powszechnie metody obliczania naprężeń w zaporach ciężkich ze względów czysto praktycznych ograniczają się najczęściej jedynie do uwzględnienia czynników podstawowych parcia wody oraz ciężaru własnego.
Po raz pierwszy zaczęto obliczać naprężenia w zaporze w połowie XIX w. stosując wzór Naviera dla mimośrodowego zginania. Dokonał tego Sazilly traktując zaporę ciężką w przekroju pionowym jako belkę utwierdzoną w podłożu. Od tego czasu zapory te zmieniają swój kształt na bardziej racjonalny. Widać to z porównania ich przekrojów poprzecznych z okresu przed 1850 r. i po przyjęciu się metody Sazilly’ego (program egzamin ustny).
Korona
W ostatnich latach szeroko rozwinęły się metody doświadczalnego wyznaczania naprężeń w zaporach drogą modelowania konstrukcji i układu obciążającego. Badania modelowe znalazły szerokie zastosowanie, szczególnie w takich typach konstrukcji, które ze względu na swój skomplikowany kształt lub charakter obciążenia nie mogły być obliczone metodami analitycznymi. Do najbardziej znanych można zaliczyć metodę badań fotosprężystych (opinie o programie). Staje się ona nieoceniona przy zaporach ciężkich z otworami (galerie) w ich modelach stosunkowo szybko i prosto można określić naprężenia brzegowe wzdłuż krawędzi zewnętrznych zapory, jak i wzdłuż konturów galerii.
Metoda ta daje też możliwość łącznego modelowania zapory i podłoża, co pozwala uwzględnić charakterystyki sprężyste podłoża przy wyznaczeniu stanu naprężeń, Przykład wyznaczania naprężeń w modelu zapory posadowionej na podłożu o różnych współczynnikach sprężystości Ep dla obciążenia parciem hydrostatycznym. Na modelu wykazane są naprężenia brzegowe główne dla 3 przypadków:
Jak wynika z wykresów wpływ podłoża jest niewątpliwy tym większy, im badany przekrój leży bliżej podstawy zapory.
Korona, nachylenia ścian i fundamenty zapory (segregator aktów prawnych). Konstrukcja zapory w przekroju poprzecznym odbiega częściowo od trójkąta, głównie ze względu na koronę oraz część fundamentową.
Spotyka się także załamany, a nawet krzywoliniowy zarys ścian. W górnej części zapory, tam gdzie wierzchołek teoretycznego trójkąta pokrywa się z poziomem piętrzenia profil zapory rozwija się w koronę, której wzniesienie określone jest wysokością miarodajnej fali na zbiorniku (promocja 3 w 1). Korona służy jako most, jeżeli zapora znajduje się na szlaku komunikacyjnym przecinającym rzekę; stanowi ona środek komunikacji służbowej na samej zaporze, jest wreszcie oparciem dla ew. torów poddźwigowych przy obsłudze części przelewowej, krat wlotowych, zamknięć spustów dennych itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32