Blog

01.09.2022

Krainy geograficzne

W artykule znajdziesz:

Krainy geograficzne

Na obszarze Chorwacji wyróżnia się .5 gł. krainy geograficzne: długie i silnie rozwinięte Wybrzeże Adriatyckie (na zach. i pd. zach.), pd. część Niziny Panońskiej (na pn. wsch. i wsch.) oraz rozciągające się równolegle do wybrzeża Góry Dynarskie (z najwyższym szczytem kraju Dinarą, 183 I m n.p.m.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pas wybrzeża odznacza się dużą różnorodnością form ukształtowania linii brzegowej. Składa się na to I 185 wysp i wysepek, spośród których 7 ma pow. powyżej 100 knv’ (Krk, Brać, Creś, Hvar, Pag, Korć ula, Dugi Otok) oraz 2 duże półwyspy: Istria (na pn.)(na pd.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Większość wysp jest płaska, a jedynie duże powierzchniowo mają górzyste wnętrze porozcinane licznymi dolinami (maksymalne wzniesienie na wyspach - Vidova na I Karze, 780 m n.p.m.). Biegnące równolegle do brzegu wyspy oddzielone są kanałami, które powstały w wyniku wdarcia się wód morskich w dawne doliny śródgórskie oddzielające pasma Gór Dynarskich (m.in. kanały: Velebitski, Hvarski, Neretvanski) (uprawnienia budowlane). Tentyp wybrzeża nazywany jest dalmatyńskim lub kanałowym. Półwysep Istria stanowi zwarte obszar o słabo rozwiniętej linii brzegowej. Natomiast półwysep ma wydłużone kształt, a swoim położeniem nawiązuje do przebiegu przybrzeżnych wysp (program egzamin ustny).

Pasma wewnętrzne

Wypiętrzone w orogenezie alpejskiej fałdowe Góry Dynarskie zbudowane są z mezozoicznych skał osadowych (wapienie i dolomity), w obrębie których silnie rozwinęły się zjawiska krasowe. Do najbardziej charakterystycznych form rzeźby tego obszaru należą: polja ( m.in.: Licko - 465 km’, Imotsko - 95 knr , Gacko - 80 km-), jeziora krasowe (Jeziora Plitwickie), podziemne rzeki, wodospady, jaskinie (Velernica k. Dubrownika). Góry Dynarskie cechuje południkowy układ pasm górskich i dolin. Najbardziej zewnętrzne pasma (Velebit - I 758 m n.p.m., Biokovo - 1762 m n.p.m.) opadają stromymi krawędziami do Morza Adriatyckiego (opinie o programie). Równolegle do nich rozciągają się pasma wewnętrzne (Dinara - 18 51 m n.p.m., Pljesevica - 1657 m n.p.m., KameSnica, Velika Kapela, Mala Kapela i in.). Pomiędzy pasmami górskimi ciągną się strefy obniżeń mające w większości charakter bezodpływowych kotlin o płaskim dnie (polja) lub wykorzystywane przez spływające z gór rzeki (np. Celinę) (segregator aktów prawnych).

Pn.-wsc:h. część Chorwac ji, leżącą w widłach Sawy i Drawy, zajmuje duży fragment Niziny Panońskiej, która stanowi powstałe w wyniku trzeciorzędowych ruchów pionowych zapadlisko tektoniczne. Wypełniają ją osady mezo- zoiczne i trzeciorzędowe pokryte czwartorzędowymi utworami lessowymi o dużej miąższości. W rzeźbie tych obszarów zaznaczają się płaskie równiny lessowe (wznoszące się niewiele ponad 100 m n.p.m.), zakończone stromo opadającymi ku korytom rzek urwiskami oraz śródlądowe wydmy, porozdzielane licznymi zagłębieniami. Centralną część niziny przecinają wyspowe wzniesienia Gór Slawońskic h (Pożeska Góra, Psunj, Moslavacko Gorje, Bilogora), które są pozostałościami krystalicznego masywu rodop- skiego. Ich wys. w najwyższych częściach przekracza niewiele ponad 1000 m n.p.m.

Warunki klimatyczne są zróżnicowane. Pas wybrzeża cechuje klimat śródziemnomorski, z wysokimi średnimi temp. zarówno stycznia (od 3°C w Rijece cło 9°C w Dubrowniku), jak i lipca (od 24°C w Rijece do 27°C w Dubrowniku). Do rzadkości należą tu dni z temp. ujemną, a okres z średnią temp. powyżej 20°C wynosi w pd. części wybrzeża 6 miesięcy (od maja do października), w pn. - 5 miesięcy (od maja do września). Równie korzystne są warunki nasłonecznienia (w Dubrowniku w okresie od poł. czerwca do poł. września słońce świeci przeciętne IO godzin). Opady występuj.) gł. w porze zimowej i wynoszą 700-1.500 mm. a w rejonach górskich nawet .5000 mm (Biokovo, Velebit). Duży wpływ na klimat wybrzeża mają wiatry: zimowe - bora i sirocco oraz letni mistral (promocja 3 w 1). Na pozostałym obszarze dominuje klimat umiarkowany ciepły z gorącymi i wilgotnymi latami i ostrymi zimami. Średnie roczne opady wynoszą tam 1000-1500 mm, średnie temp. stycznia oscylują wokół 0°C, a w lipni osiągają 24 C.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami