Blog

Spoina wsporna zdjęcie nr 2
01.09.2022

Krainy geograficzne

W artykule znajdziesz:

Spoina wsporna zdjęcie nr 3
Krainy geograficzne

Na obszarze Chorwacji wyróżnia się .5 gł. krainy geograficzne: długie i silnie rozwinięte Wybrzeże Adriatyckie (na zach. i pd. zach.), pd. część Niziny Panońskiej (na pn. wsch. i wsch.) oraz rozciągające się równolegle do wybrzeża Góry Dynarskie (z najwyższym szczytem kraju Dinarą, 183 I m n.p.m.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pas wybrzeża odznacza się dużą różnorodnością form ukształtowania linii brzegowej. Składa się na to I 185 wysp i wysepek, spośród których 7 ma pow. powyżej 100 knv’ (Krk, Brać, Creś, Hvar, Pag, Korć ula, Dugi Otok) oraz 2 duże półwyspy: Istria (na pn.)(na pd.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Większość wysp jest płaska, a jedynie duże powierzchniowo mają górzyste wnętrze porozcinane licznymi dolinami (maksymalne wzniesienie na wyspach - Vidova na I Karze, 780 m n.p.m.). Biegnące równolegle do brzegu wyspy oddzielone są kanałami, które powstały w wyniku wdarcia się wód morskich w dawne doliny śródgórskie oddzielające pasma Gór Dynarskich (m.in. kanały: Velebitski, Hvarski, Neretvanski) (uprawnienia budowlane). Tentyp wybrzeża nazywany jest dalmatyńskim lub kanałowym. Półwysep Istria stanowi zwarte obszar o słabo rozwiniętej linii brzegowej. Natomiast półwysep ma wydłużone kształt, a swoim położeniem nawiązuje do przebiegu przybrzeżnych wysp (program egzamin ustny).

Pasma wewnętrzne

Wypiętrzone w orogenezie alpejskiej fałdowe Góry Dynarskie zbudowane są z mezozoicznych skał osadowych (wapienie i dolomity), w obrębie których silnie rozwinęły się zjawiska krasowe. Do najbardziej charakterystycznych form rzeźby tego obszaru należą: polja ( m.in.: Licko - 465 km’, Imotsko - 95 knr , Gacko - 80 km-), jeziora krasowe (Jeziora Plitwickie), podziemne rzeki, wodospady, jaskinie (Velernica k. Dubrownika). Góry Dynarskie cechuje południkowy układ pasm górskich i dolin. Najbardziej zewnętrzne pasma (Velebit - I 758 m n.p.m., Biokovo - 1762 m n.p.m.) opadają stromymi krawędziami do Morza Adriatyckiego (opinie o programie). Równolegle do nich rozciągają się pasma wewnętrzne (Dinara - 18 51 m n.p.m., Pljesevica - 1657 m n.p.m., KameSnica, Velika Kapela, Mala Kapela i in.). Pomiędzy pasmami górskimi ciągną się strefy obniżeń mające w większości charakter bezodpływowych kotlin o płaskim dnie (polja) lub wykorzystywane przez spływające z gór rzeki (np. Celinę) (segregator aktów prawnych).

Pn.-wsc:h. część Chorwac ji, leżącą w widłach Sawy i Drawy, zajmuje duży fragment Niziny Panońskiej, która stanowi powstałe w wyniku trzeciorzędowych ruchów pionowych zapadlisko tektoniczne. Wypełniają ją osady mezo- zoiczne i trzeciorzędowe pokryte czwartorzędowymi utworami lessowymi o dużej miąższości. W rzeźbie tych obszarów zaznaczają się płaskie równiny lessowe (wznoszące się niewiele ponad 100 m n.p.m.), zakończone stromo opadającymi ku korytom rzek urwiskami oraz śródlądowe wydmy, porozdzielane licznymi zagłębieniami. Centralną część niziny przecinają wyspowe wzniesienia Gór Slawońskic h (Pożeska Góra, Psunj, Moslavacko Gorje, Bilogora), które są pozostałościami krystalicznego masywu rodop- skiego. Ich wys. w najwyższych częściach przekracza niewiele ponad 1000 m n.p.m.

Warunki klimatyczne są zróżnicowane. Pas wybrzeża cechuje klimat śródziemnomorski, z wysokimi średnimi temp. zarówno stycznia (od 3°C w Rijece cło 9°C w Dubrowniku), jak i lipca (od 24°C w Rijece do 27°C w Dubrowniku). Do rzadkości należą tu dni z temp. ujemną, a okres z średnią temp. powyżej 20°C wynosi w pd. części wybrzeża 6 miesięcy (od maja do października), w pn. - 5 miesięcy (od maja do września). Równie korzystne są warunki nasłonecznienia (w Dubrowniku w okresie od poł. czerwca do poł. września słońce świeci przeciętne IO godzin). Opady występuj.) gł. w porze zimowej i wynoszą 700-1.500 mm. a w rejonach górskich nawet .5000 mm (Biokovo, Velebit). Duży wpływ na klimat wybrzeża mają wiatry: zimowe - bora i sirocco oraz letni mistral (promocja 3 w 1). Na pozostałym obszarze dominuje klimat umiarkowany ciepły z gorącymi i wilgotnymi latami i ostrymi zimami. Średnie roczne opady wynoszą tam 1000-1500 mm, średnie temp. stycznia oscylują wokół 0°C, a w lipni osiągają 24 C.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Spoina wsporna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Spoina wsporna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Spoina wsporna zdjęcie nr 8 Spoina wsporna zdjęcie nr 9 Spoina wsporna zdjęcie nr 10
Spoina wsporna zdjęcie nr 11
Spoina wsporna zdjęcie nr 12 Spoina wsporna zdjęcie nr 13 Spoina wsporna zdjęcie nr 14
Spoina wsporna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spoina wsporna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spoina wsporna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami