Blog

Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 2
30.05.2018

Kształt dachu budynku

W artykule znajdziesz:

Kształt dachu budynku

 
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 3
Kształt dachu budynku

Kształt dachu. Kształt dachu ma wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale również na jego funkcjonalność i koszty eksploatacyjne (segregator aktów prawnych). W niektórych rejonach kraju wymagane jest budowanie dachów ściśle związanych z obowiązującym stylem architektonicznym. Przed wybraniem konkretnej konstrukcji warto zapytać o tą kwestię w urzędzie gminy lub miasta oraz skonsultować ją z projektantem posiadającym uprawnienia budowlane. Najbardziej popularny i jednocześnie najtańszy w wykonaniu jest dach dwuspadowy. Jest on doceniany zarówno przez architektów, jak i inwestorów. Stanowi synonim nowoczesności i stanowi znakomite zwieńczenie domów energooszczędnych. Do jego atutów zalicza się nie tylko łatwość wykonania, ale również możliwość zagospodarowania dużej przestrzeni pod jego połaciami (promocja 3 w 1). W najprostszej postaci zapewnia idealne spływanie wody deszczowej i śniegu. Dach czterospadowy, nazywany także czteropołaciowym, pozwala na wyeksponowanie efektownego pokrycia. Z każdej strony schodzi on nisko, dlatego ściany mają mniejszą powierzchnię niż w przypadku dachu dwuspadowego.

 

 Najpopularniejszym rodzajem dachu czterospadowego jest dach kopertowy. Składa się z czterech połaci, z których te o formie trapezu zbiegają się w kalenicy. Dach ten w rzucie przypomina kopertę. Innym rodzajem dachu czteropołaciowego jest dach namiotowy, którego połacie mają kształt trójkątów o stycznych wierzchołkach. Dach wielopołaciowy to najbardziej efektowne przykrywa dla rozbudowanych domów. Stanowi niezwykle wyrazisty element otoczenia, a dzięki starannemu wykonaniu i odpowiednio dobranemu pokryciu może stać się efektownym znakiem rozpoznawczym budynku (uprawnienia budowlane). W dachach wielospadowych łączone są różne rodzaje dachów, krzyżujące się ze sobą w koszach i kalenicach. Najlepiej wyglądają połączenia dachów o tym samym kształcie i tym samym kącie nachylenia połaci. Jeśli jednak nie jest to możliwe i kalenic dachów znajdują się na różnej wysokości, to należy postarać się, aby były ustawione pod tym samym kątem. Do każdego dachu można dodać efektowne detale, takie jak lukarny czy wole oczka.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 8 Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 9 Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 10
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 11
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 12 Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 13 Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 14
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciążenie do rzeki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami