Blog
Kształt przekroju poprzecznego
W artykule znajdziesz:
Kształt przekroju poprzecznego
Kształt przekroju poprzecznego związany jest również z technologią produkcji. Proste w wykonawstwie są przekroje otwarte (dwuteowe, prostokątne, ażurowe itp.), jednak najkorzystniejsze statycznie są przekroje zamknięte (pierścieniowe, eliptyczne), zwłaszcza w przypadku możliwości obciążenia słupa znacznymi momentami skręcającymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poprzeczniki słupów oprócz obciążenia pionowego podlegają niekiedy poziomemu działaniu naciągu przewodów. Najczęściej stosowane są dla nich przekroje teowe, dwuteowe oraz kołowe.
Spośród konstrukcji wymienionych najpoważniejsze znaczenie mają słupy linii elektroenergetycznych. Warunki pracy słupów oraz zasady przyjmowania obciążeń określają przepisy PN-62/E-05100. Naprężenia dopuszczalne, współczynniki pewności oraz sposoby wykonywania obliczeń statycznych i konstruowania podają normy: PN-62/B-03265 Elektroenergetyczne Linie Napowietrzne. Żelbetowe konstrukcje wsporcze. Obliczenia statyczne i projektowanie, PN-62/B-03321 Elektroenergetyczne Linie Napowietrzne, Konstrukcje wsporcze z betonu sprężonego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obliczenia statyczne i projektowanie, oraz PN-63/B-03322 Elektroenergetyczne Linie Napowietrzne. Fundamenty konstrukcji wsporczych. Obliczenia i projektowanie.
Słupy należy obliczać na trzy rodzaje warunków pracy:
1 normalne - występujące w czasie normalnej eksploatacji linii,
2 zakłóceniowe (awaryjne) - występujące w przypadku zerwania przewodu,
3 montażowe - występujące w czasie stawiania słupów i montażu przewodów (uprawnienia budowlane).
W warunkach normalnej pracy słupa oraz w warunkach transportu przyjmowane w obliczeniach naprężenia w konstrukcji słupa nie powinny przekroczyć dopuszczalnych naprężeń zwykłych, współczynnik pewności zaś nie powinien być niższy niż wymagany przepisami zwykły współczynnik pewności.
W warunkach zakłóceniowych i montażowych naprężenia w konstrukcji słupa nie powinny przekroczyć dopuszczalnych naprężeń zwiększonych, a obliczony współczynnik pewności nie powinien być niższy niż wymagany przepisami zmniejszony współczynnik pewności (program egzamin ustny).
W obliczeniach statycznych słupów należy przyjmować następujące obciążenia:
a) ciężar słupa wraz z poprzecznikiem, ciężar osprzętu i izolatorów oraz ciężar przewodów obciążonych sadzią (obciążenia sadzią słupów, poprzeczników i izolatorów nie uwzględnia się w obliczeniach),
b) obciążenie wiatrem słupa, poprzeczników, osprzętu i izolatorów,
c) obciążenie wiatrem przewodów nieobciążonych sadzią,
d) naciąg przewodów (opinie o programie).
Gabaryty słupów
Gabaryty słupów, obciążenie wiatrem przewodów, izolatorów i osprzętu, siły naciągu przewodów itp. podają zwykle założenia elektryczne. Sposób przyjmowania obciążenia wiatrem konstrukcji słupa, w zależności od strefy klimatycznej, wysokości i kształtu przekroju poprzecznego podaje PN-62/E-05100 (segregator aktów prawnych).
Ciężar należy uwzględnić w każdym obliczeniu. Jeżeli w obliczeniu słupa uwzględnia się naciąg, to pomija się obciążenie przewodów wiatrem. Przy obliczaniu na warunki zakłóceniowe i montażowe obciążenia wiatrem nie uwzględnia się. Jeżeli w obliczeniu przyjmuje się obciążenie wiatrem, to nie należy uwzględniać ciężaru sadzi. Obciążenia wiatrem i naciągiem przewodów działają oczywiście w kierunku poziomym.
Zasady obliczania slupów na normalne warunki pracy są następujące.
Słup przelotowy należy obliczać na:
- parcie wiatru prostopadłe do kierunku linii, działające na słup, uzbrojenie słupa (tj. poprzeczniki i izolatory z osprzętem) oraz na pół przęsła przewodów z jednej i pół przęsła przewodów z drugiej strony słupa,
- parcie wiatru równoległe do kierunku linii, działające na słup i uzbrojenie słupa,
- poziomą siłę zastępczą, działającą w kierunku linii na średniej wysokości zawieszenia przewodów, jeśli nadziemna część słupa jest większa od 12 m; wartość tej siły powinna wynosić czwartą część parcia wiatru na przewody, obliczonego dla przypadku a) (promocja 3 w 1).
Słup narożny należy obliczać na:
- wypadkową naciągów obliczeniowych oraz na jednoczesne parcie wiatru na słup i uzbrojenie słupa w kierunku równoległym do tej wypadkowej; gdy jednak parcie wiatru na przewody w kierunku równoległym do wypadkowej naciągu było większe od tej wypadkowej, to należy w obliczeniu zamiast wypadkowej naciągu uwzględnić parcie wiatru na przewody,
- wypadkową naciągów obliczeniowych oraz na jednoczesne parcie wiatru na słup i uzbrojenie słupa w kierunku prostopadłym do tej wypadkowej.
Słup odporowy należy obliczać na:
a) obciążenie, jak słup przelotowy wg punktu a),
b) obciążenie poziomą siłą zastępczą równą 2/3 jednostronnego naciągu obliczeniowego wszystkich przewodów, działającą równolegle do przewodów w płaszczyźnie osi konstrukcji wsporczej, na średniej wysokości zawieszenia przewodów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32