Blog
Kulturalne stolice
W artykule znajdziesz:
W mieście znajdują się: opera, filharmonia, 8 teatrów oraz około 40 instytucji naukowo- badawczych. Niegdyś brudne zaniedbane miasteczka, punkty oparcia garnizonów i kolonizatorskiej władzy caratu, porzucone od wieków osiedla oplatające się wokół ruin starych zamczysk i klasztorów dziś wysiłkiem socjalistycznego państwa przekształciły się w nowoczesne, kulturalne stolice (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wszystkie stolice południa i wschodu w epoce radzieckiej rozpoczęły właściwie od nowa swe dzieje przeobrażając się w ośrodki nowoczesnego przemysłu i kultury, uzyskując nowy, regularny układ planistyczny, na miejsce splątanych sieci ulicznych z okresu feudalnego. Odwieczny kontrast bogatej przyrody wschodu i ubóstwa rozrzuconych wśród niej siedlisk ludzkich ustąpił miejsca harmonii słonecznego pejzażu i wielobarwnego bogactwa miast kaukaskich i środkowo-azjatyckich, wyrosłych w latach władzy radzieckiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nawet jednak w toku gruntownych procesów odnowy i przeobrażenia odnajdujemy tę samą nić ciągłości historycznej, to samo rozumne wyzyskanie wszystkich wartościowych elementów starej planistyki, ten sam twórczy, aktywny stosunek do dziedzictwa architektonicznego rozwijanego i wzbogacanego w twórczości współczesnej (uprawnienia budowlane).
Jerewań-stolica Armeńskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej - powstał w górskiej kotlinie (1000 m nad poziomem morza). Otoczony jest z trzech stron potężnymi wyniosłościami: płaskowzgórzami Kanakerskim i Norkskim od północy i od wschodu, od zachodu zaś głębokim, malowniczym kanionem rzeki Zangi i wzgórzami Dalmińskimi. Kotlina Jerewańska otwarta jest tylko na południe, gdzie łączy się z rozległą równiną ciągnącą się aż do zboczy niebosiężnego Araratu. Charakterystyczna panorama dwu szczytów Araratu mimo 40-kilometrowej odległości od miasta stanowi tło widoków Jerewania (program egzamin ustny).
Prace nad planowaniem
Miasto powstałe jako twierdza jeszcze w VII wieku nie nabrało szczególnego znaczenia w wiekach następnych. Istnienie najstarszych i potężnych wówczas stolic Armenii - Artaszata i Dwiny w bezpośredniej bliskości Jerewania (o 25-30 km) wyłączało możliwość wzrostu jego roli. Od wieku XV twierdza jerewańska stała się jednak przedmiotem stałych walk między Turcją i Persją, których strefy wpływów tu właśnie się starły. W r.1827 ówczesny Krywań wraz z całą Armenią zdobyty został przez wojska rosyjskie gen. Paskie- wicza gromiącego tu armie tureckie. Panowanie rosyjskie zaznaczyło się w rozwoju miasta wytyczeniem kilku prostolinijnych, nowożytnych ulic (w tym głównej ulicy miasta, Astafiewskiej łączącej twierdzę z wyniosłością Norkską) (opinie o programie).
Jednakże poza cząstkowymi akcjami budowlanymi, związanymi na ogół z potrzebami garnizonu, władza carska pozostawiła podstawowy masyw miasteczka w stanic dzikości i zacofania gospodarczego. Zwycięstwo rewolucji w Armenii i ustanowienie władzy radzieckiej w r. 1920 przyniosło miastu pokój i rozkwit jego ekonomiki i kultury, zapoczątkowało nowe życie Jerewania - stolicy Armeńskiej Republiki Radzieckiej. Jcrewań, liczący w przededniu rewolucji 34 tys. mieszkańców, wyrósł do rzędu wielkiego współczesnego miasta o 200- tysięcznej ludności (w r. 1939). Dziś liczba ta jest już zresztą znacznie wyższa (segregator aktów prawnych).
Prace nad planowaniem i realizacją przebudowy i rozbudowy Jerewania rozpoczęły się już po r. 1920 i prowadzone były pod kierownictwem znakomitego architekta armeńskiego A. Tamaniana. Jego wielka indywidualność wyciska swe piętno na układzie urbani stycznym i całym obliczu miasta. Jeszcze w latach 1923-1924 Tamanian opracował projekt urbanistyczny Jerewania; projekt ten wytrzymał próbę czasu i potężnych przeobrażeń w życiu i po dziś dzień stanowi podstawę rozwijającego się i korygowanego w dalszym ciągu planu generalnego stolicy Armenii (promocja 3 w 1). Instynkt wielkiego artysty i ludowego patrioty już wówczas wskazuje Tamanianowi realistyczną koncepcję rozwoju miasta, wydobywającą najlepsze wartości tradycji i zwróconą w przyszłość. Tamanian założył sieć uliczną miasta wykorzystując istniejące magistrale, zwłaszcza zaś prostolinijne ulice powstałe w XIX wieku, usunął natomiast zawiłą pajęczynę zaułków miasteczka feudalnego, jako nie przystosowaną do potrzeb współczesnej stolicy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32