Blog
Kup pan górę, czyli niwelacja terenu i prace przygotowawcze
W artykule znajdziesz:
Kup pan górę, czyli niwelacja terenu i prace przygotowawcze
Kup pan górę, czyli niwelacja terenu i prace przygotowawcze
Ogólnie przyjętą i rozumianą zasadą jest to, że budynki stoją na na płaskich powierzchniach. Jednocześnie, krótka wyprawa w niezagospodarowany teren szybko udowodni, że w naturze nie ma takiego terenu. Większość ludzi uświadamiając sobie ten mały dysonans wyobrazi sobie łopatę i koparkę, a następnie zapomni o sprawie. To jednak jest dużo bardziej skomplikowana sprawa. Wszelkie prace przygotowawcze związane z przystosowaniem terenu do budowy zaczynają się na długo przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty.
Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym, pierwsze czynności po rozpoczęciu budowy to wytyczenie geodezyjne obiektów i wykonanie niwelacji terenu. W zakres prac przygotowawczych wchodzi jeszcze zagospodarowanie terenu i przygotowanie infrastruktury na potrzeby robót. Dlaczego te czynności są potrzebne, i dlaczego niwelacji terenu nie wykonuje się łopatą?
Pierwsi na terenie budowy pojawiają się geodeci. Muszą oni przeprowadzić wszystkie niezbędne pomiary, wśród których jest też pomiar wysokości względnych na terenie budowy. To właśnie oznacza niwelacja terenu. Potocznie można tak mówić o profilowaniu terenu, czyli zmianie nierównego w równe. To jednak będzie odbywać się na dużo późniejszym etapie, gdy prace przygotowawcze zostaną już zakończone - jest to już element robót ziemnych. Wykonanie niwelacji terenu jest niezbędne dla przeprowadzenia profilowania terenu, ponieważ nawet na pozornie płaskim terenie odchył od poziomu może być tak duży, że uniemożliwi budowę bez dokonania odpowiednich pomiarów. Jeśli roboty odbywają się na górzystym terenie, niwelacja jest tym bardziej konieczna ze względu na bezpieczeństwo budowy. Odpowiednio wykonane prace przygotowawcze pozwalają usprawnić cały proces. Dobrze przygotowana infrastruktura sprawia że budowa jest efektywna, a poprawnie wykonana niwelacja ułatwia prace ziemne i zapewnia bezpieczeństwo.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32