Blog

03.11.2022

Kwit dostawcy

W artykule znajdziesz:

Kwit dostawcy

Kierownik budowy obowiązany jest rozlokować materiały w ten sposób, aby dostęp do nich był w każdej chwili dogodny, odległość od miejsca zużycia jak najmniejsza i aby nie zachodziła potrzeba przesuwania ich w czasie roboty z miejsca na miejsce. Poza tym materiały powinny być tak ułożone, aby były zabezpieczone przed zniszczeniem, a dokonanie obmiaru i obliczenie ich ilości nie nastręczało żadnych trudności (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wszystkie materiały i prefabrykaty dostarczone na budowę powinny być sprawdzone zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Przestrzegać należy zasady, że przed pokwitowaniem odbioru musi być bezwzględnie stwierdzona zgodność ilości dostarczonych materiałów z treścią kwitu dostawcy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odbioru ilościowego dokonuje zawsze magazynier, który jest odpowiedzialny za ilość materiałów przyjętych do magazynu. Odbioru jakościowego powinna dokonywać specjalnie do tego wyznaczona osoba lub komisja. Kierownictwo przedsiębiorstwa może zlecić poszczególnym magazynierom dokonywanie odbioru jakościowego określonych materiałów, których cechy techniczne i warunki odbioru są tym magazynierom znane. Na żądanie magazyniera odbiór jakościowy powinien być dokonany komisyjnie, przy czym komisję odbiorczą powołuje kierownik przedsiębiorstwa. W razie stwierdzenia braków ilościowych lub wad jakościowych sporządza się protokół przy udziale wezwanego przedstawiciela dostawcy (uprawnienia budowlane).

W przypadku nieobecności dostawcy na miejscu odbioru, należy go natychmiast zawiadomić telegraficznie lub telefonicznie o brakach lub wadach u jaw nionych w dostarczonych materiałach. Jeżeli przedstawiciel dostawcy jest nieobecny, protokół sporządza się przy udziale przedstawiciela rady zakładowej odbiorcy (czynnika społecznego). W miarę potrzeby zaprasza się do udziału w komisji specjalistów-rzeczoznawców.

Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach. Dwa egzemplarze przesyła się niezwłocznie komórce zaopatrzenia (jeden z nich jest przeznaczony dla dostawcy), trzeci egzemplarz pozostaje w magazynie (program egzamin ustny).

Dostawca, który zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego materiału, powinien zawiadomić o tym odbiorcę telegraficznie lub telefonicznie najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia i podać termin przybycia swego przedstawiciela. Termin ten nie powinien być dłuższy niż 3 dni.

Przyjęcie materiałów

Jeżeli przy odbiorze ujawniono okoliczności wskazujące na to, że ubytek lub uszkodzenie materiałów nastąpiło w czasie transportu, odbiorca obowiązany jest zażądać od przewoźnika sprawdzenia i sporządzenia protokołu w celu ustalenia odpowiedzialności przewoźnika za szkody (opinie o programie).

Zakwestionowany co do jakości materiał powinien być składowany oddzielnie jako depozyt. Prawo dysponowania zakwestionowanym materiałem posiada wyłącznie komórka zaopatrzenia. Przy odbiorze materiałów w obrocie wewnętrznym (przerzut, przesunięcie, zwroty) protokołów sporządzać nie potrzeba.

Po dokonaniu odbioru jakościowego i ilościowego materiału magazynier obowiązany jest niezwłocznie wystawić dowód „przyjęcie materiałów - Pz”, przy czym dla każdego zamówienia, na podstawie którego następuje dostawa, wystawia się oddzielny dowód przyjęcia. W dowodzie „Pz” wykazuje się w oddzielnych pozycjach ilości materiałów w poszczególnych wagonach z podaniem ich numerów (segregator aktów prawnych).

Dowód „przyjęcie materiałów - Pz” stanowi podstawę do zapisania przychodu materiału w ewidencji ilościowe! i ilościowo-wartościowej, do rozliczenia zakupu i do kontroli realizacji dostaw.

Wzór dowodu „przyjęcie materiałów - Pz”. W przedsiębiorstwach objętych mechanizacją rozliczeń i obsługiwanych przez Biuro Rozliczeń Budownictwa stosowany jest dowód „przyjęcie materiałów - Pz” wg wzoru resortowego. Dowód „Pż” wystawia się przez kalkę w trzech egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz magazynier przesyła nie później niż w następnym dniu po wystawieniu do rachuby materiałowej, gdzie przeprowadza się kontrolę formalną dowodu i jego wycenę oraz ewidencję ilościowo-wartościową (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami