Blog

10.01.2023

Likwacja kroplowa

W artykule znajdziesz:

Likwacja kroplowa

Dlatego można dopuścić istnienie grup przedzarodkowych również w kroplach likwacji. zdolnych wydzielić energię krystalizacji i utworzyć np. spinel cynkowy w sprzyjających dla krystalizacji warunkach lub też zdolnych wydzielić część energii i zmienić charakter struktury likwacyjnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jak stwierdzono, istotną rolę w likwacji odgrywają strukturalno-koordynacyjne stany jonów, zdolnych zmieniać swoją liczbę koordynacyjną w zależności od zaistniałych warunków koncentracyjnych i energetycznych w systemie likwacyjnym; w ten sposób jon cynku może współuczestniczyć w powstawaniu likwacji zarówno typu dwuszkieletowego podczas powolnego studzenia szkła, jak i typu kroplowego podczas hartowania szkła. Jon tytanu z koordynacją zniekształconą, zbliżoną do 6, przyczynia się do powstawania likwacji, a z koordynacją 4 do homogenizacji szkła (War szal, Iluchin, Bielów). Zmętniający jon cyrkonu o liczbie koordynacyjnej równej 0 zagęszcza się w jednej z likwacyjnych faz stopu szkła (Duszauslcas-Dnż) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Czynnikiem decydującym w procesie rozwarstwiania się szkła jest wzajemna dyfuzja składników, zależna od lepkości szkła {Mazurin). Jednak sama lepkość zależy od cech strukturalnych stopu i jego stanu energetycznego, co potwierdza np. bardziej pochyły charakter krzywej zależności lepkości od temperatury w miarę występowania likwacji (Kutukowa, Syricka i in.). Pojawienie się kroplowej likwacji w szkliwie wpływa na zwiększenie jego odporności chemicznej, pobudliwości magnetycznej, trwałości (uprawnienia budowlane).

Likwacja kroplowa może wywołać w szkliwach dobre zmętnienie (białość) i w pewnym stopniu uniemożliwić tworzenie się nakłuć {Stukalina, Sztejnberg i Tiurn,). Szkliwo nadaje wyrobowi nieprzepuszczalność wilgoci, co jest szczególnie niezbędne dla czerepu fajansowego, chroni czerep przed zanieczyszczeniem, polepsza wygląd zewnętrzny wyrobu, zwiększa jego trwałość, zachowuje pod- szkliwną dekorację farbami i potęguje ich jaskrawość (program egzamin ustny).

Szkliwienie

Gęstość zawiesin szkliwa jest następująca: 1) dla normalnie wypalonej (900-1000°C) porcelany, przy nasiąkliwości czerepu 16-19%, gęstość wynosi 1,35-1,42 Mg/m3 (g/crn3), do szkliwienia surowego czerepu-1,38-1,45 Mg/m3 (g/cm3), 2) dla twardego fajansu (1230-1280°C), przy nasiąkliwości 9-12%, gęstość wynosi 1,32-1,40 Mg/m3 (g/cm3), dla wyrobu o nasiąkliwości poniżej 8,5% - 1,42-1,48 Mg/m3 (g/cm3), 3) dla majoliki (960-4- 1100°C) o nasiąkliwości 15-18% gęstość zawiesiny szkliwa wynosi 1,25-4-1,35 Mg/m3 (g/cm3) (opinie o programie).

Zawiesinę szkliwa przechowuje się w zamkniętych zbiornikach z materiału nierdzewnego, zaopatrzonych w urządzenia z siatką do usuwania przypadkowych zanieczyszczeń i urządzenie (zwykłe mieszadło śmigłowe) do mieszania. Mieszadło uruchamia się co godzinę dwa razy po 15 min. Do ręcznego szkliwienia stosuje się kadzie podgrzewane do temperatury 30 4-35°C, napełnione szkliwem do poziomu ok. 40 mm od krawędzi. Stopniowe gęstnienie szkliwa wymaga okresowego korygowania składu (segregator aktów prawnych).

Szkliwienie wyrobów porcelanowych składa się z następujących operacji: 1) czyszczenie (odmuchiwanie) wyrobów sprężonym powietrzem pod ciśnieniem 0,2-0,25 MPa (22,5 at) po wypaleniu „na biskwit”, 2) szkliwienie za pomocą maszyny, 3) oczyszczanie nóżek i obrzeży szkliwionych wyrobów, 4) łączenie (sklejanie) wyrobów’ w pary i wypalanie parami (filiżanki, spodki). Pierwsze trzy operacje przeprowadza się na półautomatach, które pokrywają wyroby szkliwem przez zanurzanie, polewanie lub napylanie. Najlepszą spośród metod wymienionych jest zanurzanie ręczne, np. na półautomacie Żadanowa i Iiubaszewskiego. Popychacze obracające się na wale przesuwają na siatce talerze, zanurzane do szkliwa po luku swego obrotu, i podają wyroby na przenośnik. Wydajność półautomatu na godzinę: 1300 talerzy lub 1600-2500 spodków. Maszynę obsługuje 4 ludzi przy szkliwieniu talerzy i 3 ludzi przy szkliwieniu spodków. Metodą zanurzania pracuje również dość skomplikowana maszyna firmy „Dorst” do szkliwienia talerzy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami