Blog

05.05.2021

Mało reaktywny kwarc

W artykule znajdziesz:

Mało reaktywny kwarc

Mało reaktywny kwarc

Kwarc jest mało reaktywny, a jego niedostatecznie zmielone ziarna nie przereagowują całkowicie z wapnem w warunkach wysokich temperatur, pozostają w klinkierze w postaci nie zmienionej, stanowiąc główny składnik nierozpuszczalnych w kwasie części klinkieru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wskutek tego, pomimo prawidłowego obliczenia zestawu mieszanki surowej, część zawartego w niej wapna pozostaje niezwiązana i jako tzw. „wolne wapno” stanowi szkodliwy i niedopuszczalny składnik klinkieru. Powyższe przyczyny skłaniają do stosowania takich krzemionkowych materiałów korekcyjnych, które już w stanie naturalnym są w znacznym stopniu zdyspergowane. Materiały takie to różne odmiany ziemi okrzemkowej bądź odwapnionej opoki, a także niektóre odpady nieorganicznego przemysłu chemicznego. Przeważająca większość surowców naturalnych ma moduły glinowe o wartościach raczej zbyt wysokich (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z tego względu stosunkowo najrzadziej zachodzi konieczność korygowania zmierzającego do podwyższenia wartości tego modułu.

Trzeba przy tym dodać, że materiały o wysokiej zawartości tlenku glinu są kosztowne i trudne do uzyskania.
Ostatecznym celem termicznej obróbki mieszanki jest jej spieczenie z udziałem fazy ciekłej, co prowadzi do uzyskania klinkieru (uprawnienia budowlane). Przemysłowa synteza minerałów klinkierowych wymaga temperatur rzędu 1250-1450~C. W tym zakresie temperatur następuje ostatni, bardzo ważny etap obróbki termicznej surowca, przebiegający już z udziałem fazy ciekłej.
Trzeba jednak z naciskiem podkreślić, że dla prawidłowego przebiegu ostatecznej wysokotemperaturowej syntezy klinkieru nie mniej ważne są poprzednie niskotemperaturowe procesy obróbki termicznej, przebiegające między fazami stałymi w temperaturach do 1200-M250 C.

Mieszanka surowcowa przeznaczona do wytwarzania klinkieru portlandzkiego stanowi układ odznaczający się dużą złożonością zarówno pod względem sumarycznego składu chemicznego, jak i różnorodności wchodzących w jej skład minerałów (program egzamin ustny).

Stopniowe ogrzewanie

Stopniowe ogrzewanie takiej mieszanki do coraz wyższych temperatur wyzwala kolejno przemiany jej mineralnych składników i etapowo uruchamia procesy fizykochemiczne, których wyniki warunkują niezbędne przygotowanie materiału do etapu końcowego, tj. syntezy klinkieru portlandzkiego.
Minerały, z których zestawiona jest mieszanka, ulegają rozkładowi, a także przemianom polimorficznym bądź rekrystalizacji w różnych temperaturach, a wzajemne reagowanie powstałych w wyniku wspomnianych procesów dysocjacji i fazowych przemian produktów uzależnione jest także od osiągnięcia określonego zakresu temperatur (opinie o programie).

Należy dodać, że każdy z procesów zachodzących w czasie ogrzewania mieszanki surowcowej ma specyficzne dla siebie cechy termochemiczne. Dlatego też do wszechstronnego rozpoznania kolejności i charakteru tych procesów zdecydowanie przyczyniło się stosowanie termicznych metod badawczych.
Kolejność występowania poszczególnych etapów ogrzewania mieszanki surowcowej wyznacza skala temperatur, przy czym w określonych warunkach, przy znanej prędkości ogrzewania, można równolegle stosować skalę czasu (segregator aktów prawnych).

Wypada wspomnieć, że technologiczna analiza przebiegu ogrzewania materiału w podstawowym aparacie do spiekania klinkieru, a więc w piecu obrotowym prowadzona jest na podstawie skali temperatur i czasu, a poza tym kolejne etapy ogrzewania mieszanki surowcowej przebiegają w określonych odcinkach pieca.
Przy ogrzewaniu mieszanki surowcowej w piecu obrotowym materiał wędruje wzdłuż pieca z określoną szybkością, a zachodzące w materiale przemiany przebiegają kolejno w czasie przesuwu materiału. Stanowi to podstawę do podziału pieca na kolejne technologiczne strefy ochronne (promocja 3 w 1).

Warto dodać, że najistotniejsze procesy, a więc rozkład węglanu wapniowego i postępujące reakcje uwalniającego się tlenku wapniowego z tlenkami kwaśnymi, w znacznej mierze przebiegają w zakresie tych samych temperatur, a więc nakładają się na siebie również w skali czasu, a przy rozważaniu pracy pieca obrotowego przypadają także w określonym jego odcinku.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami