Blog
Marmury pospolite
W artykule znajdziesz:
Marmury pospolite
Marmury pospolite są to odmiany wapieni kambryjskich, dewońskich, węglowych, jurajskich; nadają się one do polerowania (uprawnienia budowlane). Barwa ich jest najczęściej niejednolita, z żyłkami, pasmami itp.
Marmury pospolite nie są zbyt trwałe i wytrzymałe.
Pod wpływem wilgoci powierzchnia polerowana matowieje. Zastosowanie znajdują na posadzki, Powiat kielecki jest największym ośrodkiem kamieniołomów marmurów pospolitych (program na telefon).
Barwy marmurów z tego obszaru są bardzo różnorodne z najrozmaitszymi żyłami w różnych kolorach. Poza tym kamieniołomy marmurów pospolitych znajdują się w pow. olkuskim, w pow. chrzanowskim, w pow. krakowskim i nowotarskim (program na komputer).
Trawertyn powstał z osadów wapiennych wymytych z głębi skał ma budowę zbitą lub drobnoziarnistą porowatą, barwę żółtoszarą, żółtobiałą, lub żółtobrunatną z żyłkami i plamami. Daje się polerować, lecz z biegiem czasu traci połysk, zwłaszcza na zewnątrz budynków. Płyty polerowane ze względu na ładny wygląd stosowane bywają jako okładziny wewnętrzne w budynkach (program egzamin ustny).
Kamieniołomy trawertynu znajdują się w pow. będzińskim.
Dolomity
Dolomit jest skałą zawierającą przeważnie minerał dolomit CaMg(C03)2. Teoretycznie MgC03 powinno być 45,7%, a praktycznie nie mniej niż 30% (opinie o programie).
Ponadto dolomity zawierają inne domieszki (krzemionkę, tlenki żelaza, manganu, bitumu itp.). Dolomity nie burzą się w 10-procentowym kwasie solnym jak wapienie, lecz tylko w stężonym kwasie solnym. Dolomit ziarnisty — krystaliczny w swym wyglądzie zbliżony jest do marmuru. Dolomity pospolite mają budowę zbitą, barwę rzadko białą, najczęściej żółtobiałą lub żółtoszarą do brunatnej (segregator aktów prawnych).
Z wyglądu trudno je odróżnić od wapieni pospolitych, od których różnią się nieco większą twardością i są cięższe. Zastosowanie dolomitów jest podobne do wapieni.
Nadają się one na ogół lepiej od wapieni na materiał drogowy i do licowania budynków. Dolomit był licowany Dworzec Główny w Warszawie.
Z dolomitów produkowane są grysiki i mączki do kamieni sztucznych i tynków szlachetnych, niektóre odmiany służą do wypalania wapna wodotrwałego (promocja 3 w 1). Ważniejsze kamieniołomy dolomitów znajdują się w pow. kieleckim, chrzanowskim oraz pszczyńskim i kamieniogórskim.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32