Blog

Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 2
31.01.2022

Masa klejąca

W artykule znajdziesz:

Masa klejąca
Masa klejąca

Stosowana do naklejania płyt styropianu plastyczna masa klejąca składa się z mieszaniny kleju lateksowego ekstra i cementu hutniczego 250 w stosunku wagowym 1:1. Sposób wykonania robót oraz kolejność naklejania płyt styropianowych są takie same jak przy metodzie poprzedniej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Siatkę z włókna szklanego należy przed naklejeniem zaimpregnować rozcieńczonym w wodzie kopolimerem M-110 w stosunku 1 : 3 w celu nadania siatce odpowiedniej sztywności. Do przyklejenia siatki służy wspomniana już masa klejąca, którą nanosi się na powierzchnię cienką warstwą przy użyciu stalowej packi. Konieczne jest przy tym, aby siatkę z włókna szklanego dokładnie przyciskać do podłoża i aby ściśle doń przylegała oraz nie wykazywała żadnych sfalowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przylegające do siebie pasma siatki z włókna szklanego powinny na siebie zachodzić na szerokość 5-10 cm. Po przyklejeniu siatki należy ją pokryć warstwą masy klejącej grubości ok. 0,5 mm.

Po upływie 24 godzin od naklejenia siatki z włókna szklanego można przystąpić do mm. Po nałożeniu zaprawy zaciera się ją do osiągnięcia określonego efektu dekoracyjnego. W warstwie fakturowej wykonuje się spoiny dylatacyjne jedynie w miejscach dylatacji konstrukcji budynku (uprawnienia budowlane).

Przy stosowaniu metody zabezpieczenia ścian zewnętrznych budynków lekką wyprawą z plastycznej masy tynkarskiej PMT sposób wykonania nowych obróbek blacharskich oraz metody rozwiązań szczegółowych przy zabezpieczaniu ścianek attykowych, gzymsów, cokołów, ościeży, części pod- parapetowych, naroży i elewacji w miejscach dylatacji są takie same jak przy metodzie poprzedniej (program egzamin ustny).

Zasadnicze wymagania dotyczące stosowania metody zabezpieczania ścian wyprawą z plastycznej masy tynkarskiej PMT są takie same, jak wymagania dla metody poprzedniej.

Wyprawa zabezpieczająca

Warunkiem podstawowym stosowania rozpatrywanej metody zabezpieczenia ścian zewnętrznych jest podobnie jak w metodzie trwałość podłoża (opinie o programie). Wyprawa zabezpieczająca wg technologii ,.dryvit” nie może więc być stosowana w przypadku:

  • zmian strukturalnych materiału ściennego, zachodzących pod wpływem procesów chemicznych, np. rozpadu chemicznego żużla,
  • odspojenia zewnętrznej warstwy materiału ściennego, np. odspojenia betonu komórkowego w płaszczyźnie siatek zbrojeniowych, występującego w prefabrykatach jednomateriałowych z betonu komórkowego,
  • powierzchniowego łuszczenia podłoża,
  • odspajania tynku, przy zabezpieczeniu ścian uprzednio otynkowanych.

Niezależnie od podanych warunków podłoże powinno spełniać inne wymagania, gwarantujące odpowiednią przyczepność nanoszonego zabezpieczenia do powierzchni ściany, takie jak;

  • równość powierzchni, w granicach dopuszczalnych ±5 mm,
  • brak zapyleń i innych zanieczyszczeń ściany,
  • stan powietrznosuchy podłoża (segregator aktów prawnych).

Materiały austriackie firmy Stolłlack. a. Klej dyspersyjny „Primus-Haftgrun d”. Materiał ten stosowany jest jako składnik masy klejącej. Masa tynkarska „dryvit-Quarzpunk t”. Jest to rodzaj zaprawy stosowanej bezpośrednio bez żadnych domieszek do wykonania wyprawy elewacyjnej. Wymienione materiały firmy Stolłlack dostarczane są w gotowych opakowaniach. W czasie transportu należy je chronić przed mrozem. Okres przydatności technicznej obu materiałów określa się na 1 rok od daty produkcji, pod warunkiem przechowywania ich w pomieszczeniach zadaszonych w temperaturze nie niższej niż +5°C (promocja 3 w 1).

Materiały krajowe. Aby obniżyć koszt dewizowy sprowadzanych materiałów, potrzebnych do wykonywania wyprawy metodą „dryvit”, można niektóre z nich zastąpić wymienionymi dalej materiałami krajowymi, zgodnie z przedstawionymi wymaganiami.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 7 Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 8 Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 9
Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 10
Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 11 Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 12 Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 13
Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Całokształt zagadnień budownictwa zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami